۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۲
کد خبرنگار: 1026
کد خبر: 83330081
۰ نفر
سلام دوباره مرال ها به زندگی در مازندران

ساری-ایرنا- تولد 2 راس مرال ( گوزن قرمز) به عنوان یکی از بزرگ ترین انواع گوزن بومی ایران در پناهگاه حیات وحش سمسکنده در شهرستان ساری در مازندران بهار پرزایش را برای این گونه های تحت حفاظت نوید می دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، هم اکنون تنها در پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری 18 راس مرال نر و ماده تحت حفاظت قرار دارند که پیش بینی می شود تا پایان بهار سال جاری حداقل 6 راس گوساله به جمع آنها اضافه شود.


رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران تعداد مرال های موجود در جنگل های این استان شمالی کشور را حدود 300 تا 400 راس برآورد کرد که حدود نیمی از حیوانات تحت حمایت را ماده بالغ و نابالغ تشکیل می دهند.
کوروس ربیعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : پیش می شود حداقل در جنگل های مازندران در بهار سال جاری حدود 60 گوساله جدید به جمع گونه های موجود مرال ها اضافه شود و به نسبت سنوات گذشته سال پر باری برای اکثر گونه های جانوری از جمله مرال در پیش رو است.


وی اضافه کرد : پیش از این نیز هفت راس گوساله  گوزن زرد ایرانی تحت حفاظت در مرکز تکثیر دشت ناز سازی متولد شدند که نسبت به سال گذشته افزایش 100 درصدی داشت.
ربیعی اداره حیات وحش مازندران از شکارچیان غیرمجاز و جانوران گوشتخوار به عنوان مهمترین خطرات پیشرو گونه های کمیاب جانوری از جمله مرال در جنگل های مازندران یاد کرد و اظهارداشت: یگان حفاظت محیطزیست در جنگل ها با استقرار پایگاه ها از این جانوران تحت حمایت حفاظت می کنند.
مَرال
یا گوزن قرمز یا گاو کوهی یکی از بزرگترین انواع گوزن و بزرگترین گوزن بومی ایران است و با این که در گذشته جمعیت بسیار زیادی در اغلب نواحی جنگلی سواحل دریای خزر ، ارتفاعات البرز و دامنه‌های زاگرس داشت ، امروزه تنها در برخی از ارتفاعات دور از دسترس البرز مرکزی و شرقی پیدا می‌شود.


6982/1654