۳۰۰ هزار راس دام سبک مهاباد علیه بیماری تب برفکی مایه کوبی شدند

مهاباد- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: ۳۰۰ هزار راس دام سبک در قالب طرح مایه کوبی علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان واکسن رایگان دریافت کردند.

بایزید حسن پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح به مدت یک ماه با مشارکت چهار تیم دامپزشکی بخش خصوصی در مراکز پروش دام سبک صنعتی و سنتی این شهرستان اجرا شد.


وی افزود: تب برفکی به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از ۲ بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد. 


وی اضافه کرد: هم اکنون طرح مایه کوبی دام های سبک علیه بیماری های آبله و شاربن نیز با مشارکت پنج تیم دامپزشکی خصوصی در حال اجراست که در این طرح نیز واکسن از سوی دولت تامین شده و دامداران تنها هزینه تزریق را پرداخت می کنند.


وی پیش بینی کرد که در قالب این طرح نیز ۲۴۰ هزار راس دام سبک در این شهرستان علیه این ۲ بیماری مایه کوبی شود و از دامداران خواست همکاری لازم را با تیم های دامپزشکی داشته باشند.


رییس شبکه دامپزشکی مهاباد در خصوص طرح مایه کوبی دام های سنگین در این شهرستان گفت: هم اکنون طرح مایه کوبی دام های سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در حال اجراست و پیش بینی می شود بیش از ۲۰ هزار راس دام در قالب این طرح واکسینه شوند.


حسن پور همچنین از دامداران خواست تا از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند. 


به گزارش ایرنا بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است؛ ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است. 
کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است. 


واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد. 
شهرستان مهاباد دارای بیش از ۳۳۰ هزار راس دام شامل ۳۰۰ هزار راس دام سبک و ۳۰ هزار راس دام سنگین است. 


۲۰۹۳/۳۰۲۰


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =