۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۰
کد خبرنگار: 1271
کد خبر: 83329935
۰ نفر
تلاش برای کاهش هدررفت آب در بخش کشاورزی اشنویه

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی اشنویه گفت: مرحله دوم اجرای کانال بتنی روستای «کانی کیسل» این شهرستان با هدف روان سازی و کاهش اتلاف آب در زمین های کشاورزی آغاز شد.

سیدانور حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این کانال ۷۰۰ متر طول دارد، افزود: در راستای اجرای سیاست های احیای دریاچه ارومیه، فاز اول اجرای طرح کانال بتنی در این روستا به طول ۴۰۰ متر سال گذشته انجام شد که تاثیر فراوان در صرفه جویی مصرف آب کشاورزی دارد.


وی افزود: با بهره برداری از مرحله دوم احداث این کانال بیش از ۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی و باغی این روستا از طریق یکهزار و ۱۰۰ متر کانال آبیاری به زودی به بهره برداری خواهد رسید.


حسینی گفت: در سال جاری برای احداث کانال آبیاری روستای «شیخان» نیز سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در کمیته برنامه ریزی این شهرستان به تصویب رسید.


وی ادامه داد: در این شهرستان حدود ۳۵۰ کیلومتر کانال انتقال آب وجود دارد که از این میزان تاکنون ۵۰ کیلومتر آن دارای پوشش بتنی است و در راستای صرفه جویی هرچه بیشتر آب باید اعتبارات بیشتری به این بخش اختصاص داده شود.


به گزارش ایرنا صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، کاهش هدر رفت آب، افزایش عملکرد اراضی زراعی و کاهش زمان آبیاری از مهمترین اهداف اجرای عملیات احداث کانال های انتقال آب است.


شهرستان اشنویه دارای ۳۴ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این مقدار حدود ۲۳ هزار هکتار به کشت محصولات زراعی اختصاص یافته است؛ گندم، چغندرقند و نخود از جمله مهمترین محصولات زراعی و گیلاس و سیب از مهمترین محصولات باغی این شهرستان است.


۹۸۷۰/۶۱۸۵/۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =