اهدا عضو در گیلان، به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

رشت - ایرنا - اهدا عضو جوان دچار مرگ مغزی در استان گیلان به سه بیمار نیازمند پیوند عضو ، زندگی دوباره بخشید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان روز دوشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اهدا عضو میثم آتشین 23 ساله اهل و ساکن شهرستان صومعه سرا که بر اثر تصادف در سوم خرداد ماه جاری دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش انجام شد.


طلعت کاویانی افزود: کبد و دو کلیه این فرد دچار مرگ مغزی پنجم خرداد ماه جاری در مرکز آموزشی درمانی بیمارستان رازی برداشته و در همین بیمارستان به سه بیمار  نیازمند پیوند زده شد.


وی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده هفت بیمار دچار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهدا عضو عزیزشان اقدام کردند.


مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: با انجام این پیوند کبد، چهاردهمین پیوند کبد در بیمارستان رازی رشت انجام گرفته است.


اعلام رضایت برای اعضا از سال 1387 در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای ، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی 42 ساله پیوند زده شد.


هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا 53 نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر 10 دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.


کلیه ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم ، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.


قانون پیوند اعضا، فروردین 1379 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستیگی دارد، استفاده کرد.


 7286 / 2007