فعالیت کارگران ایرانی در بازارچه سومار از سر گرفته می شود

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار گیلانغرب گفت: طبق توافق صورت گرفته با طرف عراقی، فعالیت کارگران ایرانی از هفته آینده در بازارچه مرزی سومار از سرگرفته می شود.

کوروش محمودیان شامگاه یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: عصر امروز (یکشنبه) جلسه ای با حضور شهریار حیدری مدیرکل امور مرزهای وزارت کشور و فرماندار گیلانغرب با مقامات عراقی و کاظم العقابی رییس گمرکات عراق در مرز مندلی استان دیاله عراق برگزار شد که در این جلسه در خصوص فعالیت دوباره کارگران ایرانی بحث و گفت و گو شد. 


وی اظهار کرد: قرار شد طبق روال سابق سه روز در هفته کار تخلیه و بارگیری کالاها را کارگران عراقی و سه روز را کارگران ایرانی انجام دهند که در این زمینه کارگران ایرانی در داخل محوطه بازارچه مرزی سومار در کشورمان و کارگران عراقی نیز در داخل محوطه بازارچه در داخل خاک عراق فعالیت کنند.


نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: البته در این جلسه همچنین توافق شد که ظرف 2 ماه یک سکوی مشترک مرزی برای فعالیت تخلیه و بارگیری کالاها در داخل بازاچه مرزی سومار ایجاد شود که کارگران ایرانی و عراقی در این محوطه فعالیت کنند.


محمودیان ادامه داد: همچنین فعالیت صادرات کالا که از بازارچه مرزی سوماربه منظور تعیین تکلیف این مرز و حل مشکلات و مسایل آن  متوقف شده بود نیز از سه شنبه هفته جاری از سر گرفته می شود .


وی گفت: پیشتر طبق هماهنگی های صورت گرفته توسط گمرک، فعالیت صادرات در بازارچه مرزی سومار متوقف شد که در این مدت هرگونه محموله صادراتی برای اینکه در بازارچه مرزی سومار متوقف نماند به سمت دیگر مبادی مرزی هدایت و صادرات کالا در مرزهای جایگزین صادر شد.


طی 2 ماه گذشته از سال جاری 155 میلیون دلار کالا با وزن 145هزار تن و توسط هفت هزار دستگاه کامیون به عراق صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 9 درصد رشد داشته است. 
همچنین پارسال در مجموع یک میلیون و 138 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 242 دلار از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد. 


فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق 15 کیلومتر است. 
بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد. 
این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست. 
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز با عراق است. 
بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب 67 کیلومتر است. 
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است. 
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالا از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود. 
3012/8066