۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۵۳
کد خبرنگار: 863
کد خبر: 83329224
۰ نفر
برپاداشت محفل قرآنی، سرود و تواشیح  در کابل

کابل- ایرنا- شورای عالی قرآنی کابل، محفل با شکوه قرآنی، سرود،تواشیح و سخنرانی را به مناسبت شب های قدر برگزار کرده است.

مردم مسلمان و خداجوی افغانستان ایام روزه داری را با شب زنده داری به شب های قدر رسیدند و با احیای این شب های با عظمت، آئین های دینی و مذهبی ویژه دهه آخر ماه رمضان را برگزار کردند.
محافل قرآنی، سرودهای مذهبی ویژه رمضان و شب های قدر و تقسیم کردن نذورات و خیرات در گوشه و کنار کابل پایتخت افغانستان به ویژه غرب شهر کابل را در این شب و روزها دگرگون ساخته است.
«شورای عالی قرآنی افغانستان» در مرکز فرهنگی «نمارسانه» به همین مناسبت برنامه ویژه ای برگزار کرده و گروه تواشیح بین المللی «معراج» از جمهوری اسلامی ایران نیز اجرای زیبا و معنوی داشت.
«عباس حسن زاده» رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان در این محفل گفت: ماه مبارک رمضان فرصتی مغتنم برای عبادت الهی و فیض بردن از ماه مهمانی خداوند است.
وی  تاکید کرد که این ماه، ماه نزول قرآن است و این کتاب الهی برای رهنمایی انسان ها در شب های با برکت قدر نازل شده است.
حسن زاده افزود: 124 هزار پیامبر الهی برای رهنمایی انسان فرستاده شده اند که هدف همه آنها هدایت بشر بوده است.
رئیس شورای عالی قرآنی کابل اضافه کرد: با توجه به نزدیک شدن سالروز رحلت امام خمینی «ره» و تلاش های خستگی ناپذیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، نمی توان بدون ادای مسئولیت از کنار آن گذشت.
وی گفت: امام راحل تمام وجودش را برای اسلام و دفاع از مسلمانان به ویژه ملت مظلوم فلسطین فدا کرد و روز قدس را به عنوان نقطه عطف در تاریخ مسلمانان به فلسطین از خود به یادگار گذاشت.
حسن زاده اظهار کرد: به همین دلیل نمی توان بدون یادآوری از فداکاری های امام راحل در مراسم و آئین های دینی و مذهبی گذشت.
این روحانی افغانستان گفت: جانشینان امام راحل نیز با اقتدار، مبارزه با دشمنان اسلام و استکبار جهانی را به پیش می برند تا روزی جهان اسلام بویژه مردم مظلوم فلسطین از ظلم صهیونیست ها و زورگویان نجات یابند.
حسن زاده همچنین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هرسال محفل قرآنی را به مناسبت ماه مبارک رمضان برگزار می کنیم اما امسال در کنار آن روز قدس و سالروز رحلت امام خمینی «ره» نیز گرامی داشته می شود.
او ادامه داد: در شب هایی که بندگان خدا با معبود خود راز و نیاز می کنند، خوب است که از سالروز رحلت امام خمینی (ره) و روز قدس در کنار آن یادآوری کنیم.
این عالم دینی گفت: لازم است تا برای جوانان و نوجوانان یادآوری شود که از کارنامه های امام  خمینی «ره» و روز قدس بی بهره نمانند.
مساجد، تکایا و منازل مردم افغانستان بویژه کابل پایتخت هر سال در دهه آخر ماه مبارک رمضان مملو از عاشقان دین، پیروان راستین امام اول شیعیان حضرت علی «ع» است.
در این شب ها شیعیان ضمن شب زنده داری و قرآن برسر گرفتن و انجام آئین ویژه قدر وعبادات الهی، در سوگ امام اول نیز مراسم عزاداری برگزار کرده و در غم از دست دادن آن حضرت بر سر سینه می زنند.
صدای بلندگوها در مساجد و تکایای کابل در شب های قدر و شب شهادت امام علی «ع» دل هر مومن و دوست داران آن حضرت را منقلب می سازد.
شبس**291**1953**1917


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =