عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد: آموزش و پرورش اولویت کشور نیست

مشهد – ایرنا – عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت:در کشور ما آموزش و پرورش جزء اولویت های اصلی به شمار نمی رود و امنیت و بهداشت جایگاه بالاتری نسبت به آموزش و پرورش دارند.

دکتر روح الله اسلامی روز یکشنبه در نشست "حلقه مفقوده نظام آموزش کشور " در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با چنین دیدگاهی طبیعی است که بودجه اصلی دولت به اولویت های دیگر تعلق می گیرد.


وی افزود: با توجه به بودجه اندک هنر در جامعه و همچنین نهادهای متولی بسیاری که دغدغه فرهنگ دارند دستورها و قوانین مختلف و حتی متناقضی در مورد جایگاه موسیقی صادر می شود.
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به رویکرد نسل گذشته در مورد عدم مطالبه گری در موسیقی، اکنون شاهد آن هستیم که افراد زیر ۲۰ سال به هنر و موسیقی علاقه مند شده اند و به دلیل نبود منابع موسیقایی مورد علاقه شان و دسترسی راحت به اینترنت از منابع خارجی و غیرعرف جامعه استفاده می کنند.
اسلامی افزود: قوانین غیر شفاف و مبهم در مورد سیاست گذاری موسیقی باعث شده است تا در برگزاری مراسم و جشن های مدارس سلیقه ای رفتار شود اما مشکل موسیقی به غیر از مدارس در صدا و سیما نیز وجود دارد و در نمایش ابزارهای  موسیقی نیز برخورد گزینشی صورت می گیرد و طیف وسیعی از دستورالعمل ها و قانون ها وجود دارد که افراد را در نحوه اجرا سردرگم می کند و تلاشی نیز برای نوشتن یک دستورالعمل و شیوه نامه واحد در خصوص موسیقی صورت نمی گیرد که این امر باعث به حاشیه کشیده شدن موسیقی می شود.
رئیس گروه مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر ایران بخواهد در فضای منطقه جایگاه مهمی داشته باشد باید تمدن سازی کند اما مگر می شود تمدنی ساخت ولی وجهه هنر را در آن نادیده گرفت؟  
اسلامی اظهار کرد: دولت باید از موسیقی فاخر نواحی کشور حمایت کند چون این نوع از موسیقی در حال فراموش شدن است و نسل جایگزین در آن بسیار اندک هستند مثلا می توان با پرورش موسیقی سنتی و با اخذ مالیات از گونه های دیگر موسیقی هزینه به دست آمده را برای موسیقی فاخر خرج کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: قوانین هم باید در تمام کشور  به صورت یکسان اجرا شود و اگر نه مشکل امنیتی ایجاد خواهد کرد.


*عدم شناخت مدیران نسل قبل از نیازهای نسل فعلی 
عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد هم در ادامه این جلسه گفت: مدیرانی که متعلق به نسلهای قبل هستند بدون شناخت نسبت به نیازهای نسل فعلی چگونه می خواهند برنامه ریزی کنند؟ به همین دلیل ایجاد این شکاف باعث عدم شناخت نیازهای دو طرف شده است.
دکتر مجید فولادیان افزود: تحولات توسعه ای در جامعه تحولات فرهنگی را نیز به همراه داشته است و نمی توان جلوی استفاده از وسائل ارتباطی را گرفت. این تحولات اساسی در فرهنگ جامعه و در دراز مدت شکل گرفته و ایجاد شده است و با به رسمیت شناختن و قبول کردن آن می توان اداره این تحولات را به دست گرفت.
وی ادامه داد: جلوی تغیرات را با زور نمی توان گرفت و این تغییرات در حال تاثیر در زیربنای جامعه است به همین علت در مدارس کشور کودکان در حال خواندن و یادگرفتن اشعار موسیقیهایی  هستند که با عرف جامعه فاصله دارد و با صدور بخشنامه نمی توان جلوی آن را گرفت.
عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: متولیان حوزه موسیقی در کشور گسترده هستند و مهم ترین آنها صدا و سیماست و باید این سوال مطرح شود که چگونه ذائقه موسیقایی مردم این گونه تغییرکرده است و نسل جوان و نوجوان به سمت موسیقی مبتذل عادت کرده اند؟


فولادیان افزود: در میان سازمانها و ارگانها نقش آموزش و پروش در ترویج موسیقی فاخر ناچیز است و حتی محتوا و مطالب آموزشی این وزارتخانه در جای دیگری در حال شکل گرفتن است و بیشترین هزینه این وزارتخانه صرف پرداخت حقوق و مطالبات معوق معلمان می شود و درصد کمی نیز به ساخت و ساز و نوسازی مدارس تعلق می گیرد و به عبارتی کاری از دست آموزش و پرورش ساخته نیست و دولت ها با نگاه این که این وزارتخانه مانند وزارت نفت و صنعت درآمدزا نیست توجه کمتری به آن دارند.
۱۹۲۲/۲۰۳۰
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =