فرماندار آستارا مشارکت اداره ها در طرح ملی کنترل فشار خون را خواستار شد

آستارا-ایرنا- فرماندار آستارا گفت: مشارکت اداره ها در راستای اجرای هر چه بهتر طرح ملی کنترل فشار خون ضروری است و در این راستا باید اطلاع رسانی جامعی صورت بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حسن رستم زاد روز یکشنبه در جلسه هماهنگی اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در فرمانداری آستارا افزود: این طرح یکی از طرح‌های زیربنایی در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است
وی اضافه کرد: امروز بیماری‌های غیرواگیر در جامعه افزایش یافته و به یکی از علت های اصلی مرگ و میر تبدیل شده در حالی که راه‌های پیشگیری و کنترل این بیماری ها بسیار ساده و کم هزینه‌ است
فرماندار آستارا اظهار کرد: مردم نیز با همکاری بسیار خوب و استقبال از این طرح علاوه بر کسب اطمینان از سلامت خود، دولت را در برنامه‌ریزی برای کنترل بیماری فشار خون بالا یاری کنند.


وی گفت: بر اساس پژوهش های به عمل آمده بیشتر بیماری های قلبی و عروقی ناشی از فشار خون بالاست و باید اقشار مختلف مردم  نسبت به کنترل فشارخون خود اقدام کنند.


حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه شهرستان آستارا هم گفت: خطبه های نماز جمعه بهترین فرصت برای اطلاع رسانی به مردم درباره مزایای این طرح است و شبکه بهداشت نیز از ظرفیت رسانه های شهرستان برای آگاهی بخشی استفاده کند.


وی اضافه کرد: از مساجد و مدارس نیز برای اجرای این طرح باید استفاده شود زیرا این طرح با هدف توانمندسازی مردم در جهت خودمراقبتی اجرا می شود.


مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا هم گفت: طرح ملی کنترل فشار خون از 17 خرداد تا 15 تیرماه در قالب پایگاه های ثابت و سیار در این شهرستان اجرا می شود و افراد بالای 30 سال و زنان باردار جامعه هدف این طرح است و 37 هزار نفر در شهر آستارا و هشت هزار نفر در شهر لوندویل تحت پوشش آن هستند.


نظام عباسی بیان کرد: 15 میلیون نفر در ایران دارای فشارخون بالا هستند و پارسال 201 نفر در آستارا به دلیل بیماری های ناشی از فشار خون جان خود را از دست دادند.


وی ادامه داد: بیش از 50 درصد مردم از بیماری فشار خون خود مطلع نیستند و امیدواریم با همکاری دستگاه هایی نظیر فرمانداری، هلال احمر، بهزیستی، سپاه و شهرداری ها و بخشداری ها گامی در راستای پیشگیری از این بیماری برداریم.


شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت و 62 روستا در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار دارد.


7105 / 2007

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =