ظریف: انتخاب ایران صلح و آرامش برای همه است

بغداد – ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که انتخاب ایران، صلح، آرامش و توسعه برای همه است.

"محمدجواد ظریف" ظهر یکشنبه در پایان دیدارهای خود در بغداد در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه پیام ایران برای منطقه و جهان چیست گفت: پیام و انتخاب ما کاملا مشخص است، ما علاقمند هستیم در صلح و آرامش و توسعه زندگی کنیم، این انتخاب جمهوری اسلامی ایران است اما این صلح و آرامش و توسعه باید برای همه باشد.


  وی افزود: پیام جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اروپایی و سایر شرکای اقتصادی خود همین است که اگر با قلدری آمریکا مقابله نکنند و اگر منافع اقتصادی ایران را تامین نکنند حتما همه ما خسارت خواهیم دید.
ظریف گفت: در دیدار با "برهم صالح" رئیس جمهوری، "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر، "محمد الحلبوسی" رئیس پارلمان و "محمدعلی الحکیم " وزیر امور خارجه عراق گفت و گو های مفصلی در خصوص اوضاع منطقه داشتیم و این پیام را به اطلاع آنان رساندیم.  
وی افزود: عراق بعنوان یک کشور دوست برای ایران، در منطقه فعال هست و این از نظر ما اقدام مثبتی است و ما نیز در این دیدارها در مورد ابعاد جنگ و تروریسم اقتصادی آمریکا به دولت عراق گفتیم.
وی شرح ناتوانی که اروپایی تاکنون در انجام تعهدات خود نشان داده اند را از دیگر موارد مطروحه با مقامات عراقی عنوان کرد و گفت: در این ملاقات ها راه برون رفتن از وضعیت کنونی را توضیح دادیم که همانا توقف اقدامات اقتصادی خصمانه آمریکا علیه ایران است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: آمریکا باید این وضعیت را متوقف کند بقیه دنیا هم اگر تمایل به آرامش دارند باید اطمینان حاصل کنند که مردم ایران از منافع برجام بهره مند می شوند، این پیامی بود که با جزییات به دوستان عراقی منتقل شد.
ظریف در پاسخ به سوالی درخصوص موضع دولت عراق در خصوص بحران زایی اخیر آمریکا علیه ایران افزود: نیاز به میانجی گری نداریم اما از اقدامات و حمایت دوستان عراقی خود استقبال و تشکر می کنیم.
وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: ما سیاستمان با منطقه روشن است، دوستان عراقی تلاش های بسیار خوبی در منطقه داشتند و این تلاش ها می تواند ادامه پیدا کند.
ظریف تصریح کرد: در مورد آمریکا موضوع کاملا مشخص است آمریکا یک رژیم قانون شکن است که تعهدات بین المللی خود را زیر پا گذاشته بلکه سایرین را نیز تحت فشار گذاشته و با قلدری می خواهد سایرین از جمله اروپایی ها نیز مجبور کند به تعهدات خود عمل نکنند اما این روند باید متوقف شود وگرنه همه خسارت می بینند.
ظریف در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره اهداف و نتایج این سفر در حوزه روابط دو جانبه گفت: فرصتی بود که در سفر به عراق هم برای اجرای توافقات سفر جناب آقای دکتر روحانی به عراق گفت و گو کنیم.
توافقات بسیار خوبی در سفر آقای روحانی به عراق صورت گرفته بود و اقدامات خیلی خوبی هم برای اجرای آن شده است.
وی افزود: در مورد روادید و لایروبی اروند رود اقدامات شروع شده و در برخی موارد مانند راه آهن بصره – شلمچه مقدمات اجرایی آغاز شده است و در برخی دیگر از موارد از جمله ایجاد مناطق صنعتی مشترک مرزی هنوز باید روند آن تسریع شود.
وزیر امور خارجه گفت: در دیدارهای خود در بغداد زمینه های مختلفی که توافق کرده بودیم پیگیری کردیم.  
ظریف گفت و گو درباره همکاری ها در  بخش انرژی و تاکید بر ادامه آن را از دیگر محورهای مذاکرات خود عنوان کرد.
خاورم * 353 * *380

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =