۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۸
کد خبرنگار: 857
کد خبر: 83328774
۰ نفر
400 تن سیر به قیمت توافقی از کشاورزان پارس آباد مغان خریداری شد
برداست سیر در مغان

اردبیل - ایرنا - سرپرست اداره کل تعاون روستایی استان اردبیل اعلام کرد: به منظور جلوگیری از افت قیمت محصول سیر در بازار، 400 تن محصول سیر برداشت شده به نرخ توافقی از کشاورزان مغان خریداری شد.

حمید صولت روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز خرید محصول سیر در منطقه اولتان شهرستان پارس آباد مغان از روز 26 اردیبهشت ماه گفت: در این مرکز هر کیلوگرم محصول سیر درجه یک به قیمت 40 هزار ریال، درجه 2  به قیمت 36 هزار ریال و درجه سه به قیمت 32 هزار ریال در حال خرید است.


وی بیان کرد: در 2 هفته اخیر و از زمان برداشت محصول، قیمت سیر به شدت کاهش یافت و اداره کل تعاون روستایی با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی و فرمانداری شهرستان پارس آباد و بیله سوار و برای جلوگیری از کاهش شدید قیمت، خرید توافقی محصول را آغاز کرد.


صولت با اشاره به ادامه خرید "ته سیر" در این مرکز به نرخ توافقی تا نیمه خردادماه اظهار کرد:  کشاورزان در حال فروش محصول خود هستند و محصول خریداری شده نیز بلافاصله پیس از خرید به سردخانه حمل می شود.


وی هدف از موافقت سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با خرید محصول سیر را تنظیم بازار این محصول ذکر کرد و افزود: متاسفانه کشاورزان منطقه مغان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی در خصوص میزان کشت عمل نکردند و بنا به اعلام مراجع مربوطه سطح زیر کشت سیر و میزان محصول تولیدی نسبت به سال گذشته سه برابر شد.


سرپرست اداره کل تعاون روستایی استان اردبیل با اشاره به پیش بینی تولید بیش از 90 هزار تن سیر در سه هزار هکتار از اراضی کشت شده در منطقه مغان از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی گفت: ظرفیت صادرات و مصرف داخلی سیر کمتر از این رقم است.


وی همزمانی برداشت محصول سیر مغان با استان زنجان و آذربایجان شرقی را موجب کاهش قیمت این محصول عنوان کرد و ادامه داد: برای جلوگیری از کاهش شدید نرخ محصول و حذف واسطه ها، مرکز خرید دایر شده و خرید حمایتی و تضمینی راهگشا بوده و موجب متعادل شدن قیمت شده است.


صولت خواستار عمل کشاورزان به توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی، تکمیل زنجیره تولید و نیز بسترسازی برای صادرات محصول سیر شد.


وی اضافه کرد: مشکل حادی در خرید محصول سیر در مغان به نرخ توافقی وجود ندارد و محصول خریداری شده نیز در سردخانه نگهداری شده و پس از هماهنگی با اتحادیه ملی صادر کنندگان محصولات کشاورزی، مازاد محصول به بازارهای خارجی صادر می شود.


به گزارش ایرنا، امسال بیش از سه هزار هکتار از اراضی منطقه مغان در شهرستان های پارس آباد و بیله سوار به زیر کشت محصول سیر رفته است و پیش بینی می شود که بیش از 90 هزار تن محصول برداشت شود.


به علت بالا بودن قیمت سیر در سال گذشته، سطح زیر کشور سال زراعی جاری محصول سیر در منطقه مغان به رغم هشدار کارشناسان جهاد کشاورزی سه برابر افزایش یافته و به علت وجود مازاد تولید، قیمت فروش سیر در بازار به شدت کاهش یافت.


اداره کل تعاون روستایی استان اردبیل برای جلوگیری از کاهش شدید قیمت سیر در بازار، خرید به قیمت توافقی را با دایر کردن یک مرکز در مغان آغاز کرد که نقش موثری در تعادل بازار این محصول داشت.


1905/6018

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =