عملیات زیستی در ۷۵۰ هکتار عرصه های مهدیشهر انجام شد

سمنان- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: عملیات زیستی در ۷۵۰ هکتار عرصه های طبیعی مهدیشهر در حوضه های آبخیز آسوران –جاشلوبار و هیکو انجام شده است.
به گزارش ایرنا،  حمید رضا عبدوس روز یکشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: هزینه عملیات زیستی در عرصه های منابع طبیعی مهدیشهر از محل اعتبارهای صندوق توسعه ملی تامین شده است.

وی احیاء و غنی سازی پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش خاک را از جمله مزایای اجرای طرح عملیات زیستی در قالب کپه کاری، بذرکاری و نهال کاری  در عرصه های منابع طبیعی مهدیشهر مطرح کرد.

وی تصریح کرد: اجرای عملیات زیستی با کاشت بذرهای بومی منطقه از قبیل باریجه و سکاله سرال و سکاله مونتانوم و اسپرس و فستوکا با مشارکت و همکاری بهره برداران مناطق انجام شده است.

عبدوس با بیان این که اجرای عملیات زیستی با افزایش پوشش گیاهی از تخریب مراتع در بارندگی های شدید جلوگیری می کند، خاطرنشان کرد: حفاظت منابع آب و خاک، افزایش علوفه‌ ، ذخیره نزولات جوی، کمک به تکثیر و ازدیاد گیاهانی در شرایط خشکسالی از دیگر مزایای اجرای عملیات زیستی است.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان مهدیشهر اظهار داشت: کپه کاری و بذرکاری روشی موفق برای تجدید حیات پوشش گیاهی مراتع محسوب می‌شود وعلاوه بر اشتغال‌زائی و افزایش تولید، گامی مثبت در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است .

به گزارش ایرنا، از ۹.۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان، ۵۵ درصد را نواحی بیابانی و خشک، ۳۸.۵ درصد را مراتع، ۲ درصد را اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.

مهدیشهر در ۱۵ کیلومتری شمال شهر سمنان واقع شده‌است.

۷۳۴۲ /۷۴۰۸