مجمع بین المللی اساتید مسلمان بازداشت استاد ایرانی را در آمریکا محکوم کرد

تهران- ایرنا- مجمع بین المللی اساتید مسلمان با انتشار بیانیه ای در اعتراض به بازداشت غیر قانونی استاد دانشگاه تربیت مدرس، خطاب به دانشگاهیان سراسر جهان اعلام کرد: بازداشت غیرقانونی این دانشیار دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس انجمن هماتولوژی ایران توسط دولت آمریکا برگ دیگری از پرونده قطور جنایات ضد حقوق بشری آمریکا علیه ملت ایران است.

به گزارش مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها، در این بیانیه تاکید شده است: از آنجا که دکتر مسعود سلیمانی با دعوت رسمی مؤسسه مایوکلینیک که از مؤسسات علمی مشهور در آمریکا و جهان است به صورت قانونی وارد کشور آمریکا شده و در بدو ورود دستگیر و از آن پس تاکنون بدون محکومیت و حتی محاکمه در بازداشت می باشد، مسئولیت امنیت و سلامت وی به عهده دولت آمریکا و همچنین مؤسسه دعوت کننده از او است.


در این بیانیه خطاب به اساتید و دانشگاهیان سراسر جهان آمده است: همان گونه که مستحضرید، جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی، یکی از دانشمندان برجسته هماتولوژی و سلول های بنیادی و جزء دانشمندان یک درصد برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی، هشت ماه است در سکوت مجامع دفاع از حقوق بشر، در حبس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) به سر می برد.
در ادامه این بیانیه با اشاره به اینکه رفتار ضد حقوق بشری آمریکا در قبال این دانشمند ایرانی بار دیگر از هدف اصلی آمریکا یعنی رویارویی با ملت بزرگ ایران پرده برداشت، تاکید شده است: همان کشوری که دیروز برخی سیاستمدارانش از حذف فیزیکی دانشمندان هسته ای دفاع می کردند، امروز نیز برای ایجاد وقفه در پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه ای دیگر برای دانشمندان ایرانی دام می اندازند. آنچه بیش از پیش نمایان شده اینکه هدف آمریکا جلوگیری از پیشرفت و توانمندی ایران از هر راه ممکن از جمله پیشگیری از توسعه علمی برای ضربه زدن به مردم ایران است.
اساتید مسلمان در این بیانیه اعلام کردند: در سال های اخیر، آمریکا با رفتاری منافقانه در قبال جامعه علمی ایران همواره برای متوقف کردن حرکت کشور به سوی خودکفایی علمی در عرصه¬های مختلف تلاش کرده است؛ از یک سو دولت های مختلف آمریکا سعی کرده اند با جذب دانشجویان نخبه ایرانی بستر فرار مغزها را فراهم کنند و از سویی دیگر دانشمندان و متخصصین ایرانی در رشته های مختلف علمی را به بهانه های واهی تحریم و دستگیر می کنند. و آنگاه که بی پرده از تروریست دانستن ملت ایران سخن می گویند، آشکارا دشمنی خود با مردم ایران و نه تنها با نظام منتخب این ملت را نمایان می سازند.

اساتید مسلمان با اشاره به این که خانواده دکتر سلیمانی نگران بیماری ایشان و نگهداری در شرایط بسیار سخت و همبند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر، اراذل و اوباش خیابانی هستند. خاطر نشان کردند: این اقدام خصومت آمیز آمریکا موجب خواهد شد که اساتید دانشگاه‌های جهان در موارد مشابه به دعوتنامه های دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا همواره با تردید نگریسته و امکان اقدامات غیرقانونی پلیس فدرال آمریکا مشابه آنچه که درخصوص دکتر سلیمانی رخ داده است را در مورد خود بعید ندانند؛ چرا که بنابر رفتار دولت آمریکا، هرکسی که در راه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و یا هر کشور مستقل دیگری فعالیت کند مظنون است و باید با او برخورد شود.
در بخشی از این بیانیه با تاکید بر اینکه این نوع رفتارها  مانع ادامه مسیر تلاش علمی دانشمندان ایرانی نخواهد شد. بیان شده است: فعالیت های دولت آمریکا از تحریم و فشار گرفته تا دستگیری دانشمندان ایرانی، به منزوی شدن جمهوری اسلامی ایران نمی انجامد، بلکه بیش از پیش وضعیت حقوق بشری آمریکا را رسوا می کند.

در این بیانیه ادامه بازداشت این استاد ایرانی خلاف عرف و مقررات بین المللی دانسته شده و آمده است: از مجامع بین المللی و تشکل های صنفی دانشگاهی در سراسر جهان انتظار می رود ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی، تمامی سعی خویش را برای آزادی دکتر سلیمانی بکار گیرند. از وزارت امور خارجه و وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران نیز انتظار است ضمن تحرک بیشتر برای آزادی هرچه سریعتر دکتر سلیمانی در تأمین هزینه های مرتبط با پایان دادن به این بازداشت غیر قانونی مساعدت لازم را داشته باشند.

خاطر نشان می شود مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد که متشکل از اساتید مسلمان از دانشگاه‌های سراسر جهان است، فعالیت می کند.«رسول سلیمانی» برادر مسعود درخصوص علت بازداشت برادرش اظهار داشت: مسعود 30 مهرماه 1397 به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر سلول های بنیادی برای استفاده از فرصت مطالعاتی عازم آمریکا شد و باوجود هماهنگی ها انجام شده و اخذ روادید، به دلایل نامعلوم در فرودگاه شیکاگو بازداشت و سپس به زندان «دیتون» آتلانتا در ایالت جورجیا منتقل شد.   


وی تاکید کرد که مسعو سلیمانی گروگان دولت واشنگتن است و از مجامع بین المللی حقوق بشری و دستگاه های مسئول خواست با گذشت هشت ماه اقدام عملی برای آزادی وی انجام دهند.


یعقوب فتح اللهی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در خصوص بازداشت عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی این دانشگاه اظهار کرد: تاکنون پلیس اف بی آی آمریکا و دستگاه قضایی این کشور  علت دستگیری دکتر سلیمانی را اعلام نکرده اند و هیچ دلیل روشنی تاکنون نه برای دانشگاه و نه برای کشور در این زمینه ارائه نشده است. 


دانام** 9487**1584


**پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =