۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83328697
۰ نفر
قم پاییز پر بارانی خواهد داشت

قم-ایرنا- مدیرکل هواشناسی قم گفت: وضعیت دمای قم در فصل تابستان از میانگین متوسط بهتر خواهد بود که نوید پاییز پربارانی را می‌دهد، حداکثر دمای این استان در فصل تابستان بین 40 تا 41 درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایرنا، مهران حیدری بنی روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در سالن جلسات امام جواد قم افزود: با بارش‌های قابل‌توجه استان در ماه‌های اخیر،53 درصد از خشکسالی شدید استان  کاهش پیداکرده است.


وی اظهار داشت: در ماه جاری  نیز پیش‌بینی بارش باران می‌رود همچنین بعدازظهر امروز هوای قم بارانی و همراه با وزش باد خواهد بود، تا اواخر هفته بارندگی در استان  ادامه خواهد داشت.  تا هفته سوم خردادماه بارش‌های رگباری در قم ادامه پیداکرده و دمای قم از 36 درجه بالاتر نخواهد رفت.


وی با اشاره به بارندگی های فروردین ماه سال جاری گفت: حجم بارندگی‌های قم از ابتدای سال آبی جدید به 228 میلی‌متر رسیده است.  حجم بارندگی‌های قم نسبت به سال گذشته، 97 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت نیز 67 درصد رشد داشته است.


حیدری بنی  در ادامه تأکید کرد: بیشترین میزان بارش در استان قم با 576 میلی‌متر در روستای کهندان اتفاق افتاده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در مقایسه با سال گذشته هوای استان 7 درجه سانتی‌گراد خنک‌تر از سال 98 شده است.


** رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز دراین جلسه  تأکید کرد: ملخ‌هایی که در قم گسترش پیداکرده  بومی منطقه بوده که به دلیل وضعیت آب و هوایی و بهبود وضعیت تغذیه توسعه پیداکرده‌اند.
عباس پورمیدانی ادامه داد: در حال حاضر گسترش ملخ‌ها به آستانه‌ مبارزه نرسیده و مبارزه با آن‌ها توجیه اقتصادی برای استان ندارد.
وی اضافه کرد: کانون‌های تولید و گسترش ملخ‌ به‌صورت مستمر در قم رصد می‌شود، در 500 هکتار از کانون اولیه تکثیر ملخ مبارزات سلبی انجام شد.
وی همچنین تکثیر پروانه در شهر را مورد توجه قرارداد و تصریح کرد: پروانه‌های موجود در شهر نیز، از علف خشک تغذیه کرده و افت زارعی و باغی محسوب نمی‌شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از سه سال گذشته 15 اقدام فنی برای مبارزه با تب برفکی در استان پیش‌بینی‌شده که می‌تواند پیشگیری  و مدیریت کلان با تب برفکی را به‌صورت ریشه‌ای مدیریت کند.


**مدیرکل مدیریت بحران قم نیز در این جلسه، گفت: سیلاب روزهای نخستین سال می‌توانست خسارت‌های فراوان زیادی به قم تحمیل کند که با مدیریتی مناسبی که انجام شد این مسئله مدیریت گردید.
محسن اروجی همچنین خاطرنشان کرد: سال گذشته 26 میلیارد تومان برای استمهال وام کشاورزی در قم هزینه  که با تلاش‌های صورت گرفته 10 میلیارد دیگر نیز به آن اضافه‌شده است.


**مدیرکل دامپزشکی قم نیز در این جلسه، تأکید کرد: در هیچ‌یک از شهرک‌ها و مناطق اصلی پرورش دام در استان قم، تب برفکی مشاهده نشده است.
محمدمهدی رفیعی ادامه داد: کانون‌های اصلی پرورش دام برای مقابله با تب برفکی به‌صورت کامل رصد می‌شوند، رویکرد اصلی در درزمینهٔ تب برفکی، پیشگیری است.


7403/ 6133/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =