اعلام آمادگی ارتش و سپاه برای تامین هفت هزار نیروی مقابله با آتش سوزی

خرم آباد – ایرنا – معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ارتش و سپاه پاسداران استان نسبت به تامین هفت هزار نیروی آموزش دیده در مواقع وقوع آتش سوزی و مقابله با این حوادث اعلام امادگی کرده اند.


به گزارش ایرنا، احمد مرادپور روز یکشنبه در جلسه کنترل و اطفا حریق در محل استانداری افزود: بر اساس اعلام سپاه، هر گردان یک گروهان 70 نفره امدادی و آموزش دیده دارد که می توان در زمان آتش سوزی ها از این افراد استفاده کرد.


وی با اشاره به اینکه ارتش نیز نسبت به تامین همین تعداد نیرو اعلام آمادگی کرده اظهار داشت: چنانچه بتوان این تعداد نیرو را در زمان وقوع آتش سوزی تجهیز کرد، ظرفیت بسیار خوبی از استان بکار گرفته خواهد شد.


وی تصریح کرد: با توجه به حجم بارش های و رشد پوشش گیاهی بسیار مطلوب در استان باید تمامی تمهیدات و امکانات را برای مقابله و کنترل آتش سوزی ها در اختیار گرفت.


معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان همچنین گفت: بررسی ها نشان می دهد بخش بسیار بزرگی از اتش سوزی های چگنی، کوهدشت و قسمتی از خرم اباد به دلیل اختلافات کشاورزان با منابع طبیعی بوده است.


مرادپور افزود: با ورود فرمانداران، دادستان و رییس کل دادگستری استان به این موضوع، اختلافات به حداقل رسیده اما همچنان نیازمند مراقبت است.


شهردار خرم آباد نیز گفت: با توجه به اینکه بیمه خودروهای آتش نشانی تنها برای محدوده های شهری است، این خودروها اجازه خروج بیشتر از 30 کیلومتر محدوده شهری را ندارند.


وحید رشیدی افزود: سال گذشته 88 مورد اطفا حریق باغات و درختان توسط آتش نشانی خرم اباد انجام شده و در صورت حل مشکل بیمه خودروها، این نهاد امادگی حضور در عملیات های اطفا حریق خارج از شهرها را دارد.


وی تصریح کرد: سالانه یک میلیارد و 400 میلیون ریال برای بیمه خودروهای اطفا حریق آت شنشانی هزینه می شود.


به گفته وی خودروهای اطفا حریق سبک و سنگین شهرداری خرم آباد 40 دستگاه هستند.


وسعت جنگل و مراتع الیگودرز به ترتیب 280 و 145 هزار هکتار است که سهم این شهرستان از سایر نفقاط استان بیشتر می باشد.


حدود 2 میلیون و 100 هزار هکتار جنگل و مرتع در لرستان وجود دارد و 43 درصد مساحت استان جنگل، 32 درصد مرتع و 25 درصد زمین های زراعی است.


این استان از نظر پوشش گیاهی رتبه دوم کشور و در ناحیه زاگرس جایگاه نخست را دارد.


سال گذشته 129 هکتار جنگل و مرتع استان دچار آتش سوزی شده که کمترین سطح در 40 سال گذشته بوده است.


7269/6060

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =