۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۹
کد خبرنگار: 914
کد خبر: 83328581
۰ نفر
مرمت سرای «ایکی قاپیلار» این هفته آغاز می شود

تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز مرمت سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی تبریز در هفته جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا، مرتضی آبدار روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: سرای ایکی قاپیلار بازار بزرگ تبریز روز  ۱۹ اردیبهشت ماه امسال دچار حریق و دالان های میانی و سقط فروشان طعمه حریق و این آتش سوزی به همت آتش نشانان تلاشگر در کم از ۵ ساعت اطفا شد و مراحل رسیدگی به این بخش از بازار تاریخی تبریز بلافاصله پس از آن آغاز شد.


وی ادامه داد: پس از اتمام مراحل اطفا و لکه گیری و همچنین اعلام دلیل این حادثه ناگوار، کارشناسان پایگاه جهانی بازار و دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در راستای انجام اقدامات اولیه مرمت این سرا و دالان های میانی و سقط فروشان در محل حاضر و نسبت به برآورد خسارات کالبدی و ارزیابی موارد مورد نیاز برای آغاز مرمت اقدام کردند.


آبدار اضافه کرد: پس از اتمام عملیات آواربرداری توسط شهرداری تبریز، مرمت این سرا با مشارکت کسبه از هفته جاری آغاز و طی آن اقداماتی نظیر سبک سازی سقف، تقویت پایه ها، بازسازی قسمت های تخریب شده اعم از طاق و گنبد و تعمیر، مرمت و اجرای درب و پنجره انجام خواهد شد.


وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با هیات امنای بازار تبریز طی هفته های اخیر، گفت: این جلسات در راستای پیشبرد اهداف مرمتی و حفاظتی و همچنین بررسی مشکلات مطرح شده توسط کسبه تشکیل شد که به دنبال آن درصدد تامین نیازهای موجود و همچنین هماهنگی های لازم با اصناف و کسبه بازار برای حفاظت هر چه بیشتر از این میراث جهانی خواهیم بود.


به گزارش ایرنا، سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی تبریز امسال برای دومین بار پس از حادثه آبان سال 1388 دچار آتش سوزی شد و در جریان آن حدود 120 مغازه این سرا در آتش سوخت.  
مجموعه بازار تبریز در مرداد سال 1389 به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.  
بازار تبریز از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است.


3038/518

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =