617هزارو800 هکتار جنگل و مرتع لرستان نقاط بحرانی آتش سوزی هستند

خرم آباد – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: 150 نقطه بحرانی و مستعد آتش سوزی جنگل ها ومراتع استان به مساحت 617 هزار و 801 کیلومتر شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، شیرزاد نجفی روز یکشنبه در جلسه ستاد کنترل و اطفا حریق در محل استانداری افزود: بر اساس سوابق حریق استان طی 10 سال گذشته مراتع چگنی، کوهدشت، پلدختر و خرم آباد خیلی بحرانی هستند.


وی اظهار داشت: همچنین وضعیت مراتع وجنگل های رومشکان، سلسله و دفان بحرانی و در الیگودرز، دورود، ازنا و بروجرد نیمه بحرانی است.


وی با بیان اینکه 43 درصد مساحت لرستان جنگل، 32 درصد مرتع و 25 درصد زمین های زراعی است تصریح کرد: این استان از منظر پوشش گیاهی رتبه دوم کشور و در ناحیه زاگری جایگاه نخست را دارد.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان ادامه داد: بیشترین و کمترین مساحت جنگل و مرتع استان با 425 هزار هکتار و 348 هکتار به ترتیب در الیگودرز و رومشکان واقع شده است.


نجفی با بیان اینکه سال گذشته 129 هکتار آتش سوزی در استان رخ داده گفت: از این میزان هشت هکتار مرتع، 90 هکتار مرتع مشجر و 31 هکتار جنگل طبیعی است.


وی میزان آتش سوزی های استان طی سال گذشته را کمترین میزان در 40 سال اخیر برشمرد و اظهار داشت: طی 10 سال گذشته عامل 99 درصد آتش سوزی ها انسانی بوده است.


وی ادامه داد: تبدیل اراضی جنگلی به رمتع، اختلافات قومی قبیله ای، سهل انگاری گردشگران و افراد محلی و همچنین برخورد جرقه ریل قطار در مسیر راه آهن خوزستان به لرستان از دیگر دلایل بروز آتش سوزی های منابع طبیعی استان محسوب می شود.


مدیرکل منابع طبیعی  و آبخیزداری لرستان با بیان اینکه متوسط سالیانه آتش سوزی مراتع و جنگل های استان در 10 سال گذشته یکهزار و 700 هکتار بوده افزود: همچنین در این مدت، بیشترین تعداد با 180 فقره در خرم آباد، کوهدشت با 160 فقره و پلدختر با 110 فقره ثبت شده است.


نجفی بیان کرد: بیشترین آتش سوزی های استان طی سال 90 در سطح 6 هزار و 841 هکتار رخ داد  و در سال گذشته نیز 62 فقره در سطح 129 هکتار به وقوع پیوست.


وی همچنین اضافه کرد: بر اساس استانداردهای جهانی در هر هزار هکتار اراضی جنگلی و مرتعی یک نفر محیط بان فعال است که این نرخ در ایران و لرستان به ترتیب به ازای هز 13 هزار و 27 هزار هکتار می باشد.


وی خواستار استقرار بالگرد ویژه اطفا حریق در استان شد و گفت: خرید 60 دستگاه دمنده و 150 دستگاه مخزن آب نیز ضروری است.


7269/6060


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =