۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83328444
۰ نفر
عشایر گلستان صاحب کارت هوشمند می شوند

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره امور تعاونی ها و نظام بهره برداری عشایر اداره کل امور عشایر گلستان اعلام کرد که برای سهولت در ارائه خدمات رفاهی به عشایر این استان، برای آنان کارت هوشمند صادر می شود.

محمدصادق عرب قائنی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: کارت هوشمند که پس از ماه مبارک رمضان صدور آن آغاز می شود، جایگزین دفترچه های سنتی عشایر برای دریافت خدمات رفاهی خواهد شد.


وی اضافه کرد: عشایر با کارت هوشمند می توانند به هشت شرکت فعال تعاونی خدمات عشایر گلستان مراجعه و خدمات مورد نیاز خود اعم از ارزاق عمومی و نهاده های دامی را دریافت نمایند.


 عرب قائنی گفت: کارت هوشمند فقط برای سرپرستان خانوارهای عشایر صادر می شود که در استان گلستان درمجموع سه هزار و ۵۳۰ خانوار عشایر با جمعیت تقریبی ۲۱ هزار نفر زندگی می کنند که ۱۹۷۸ خانوار آن با جمعیت تقریبی ۱۱ هزار نفر از عشایر کرد استان های خراسان شمالی و رضوی هستند.


 وی با بیان اینکه عشایر کوچنده گلستان معمولا پنج ماه از سال را در سطح ۱۲۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی این استان سپری می کند، تصریح کرد: در مجموع عشایر بومی (ترکمن) و کوچنده گلستان ۷۶۳ هزار راس دام سبک دارند که در سطح ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله قشلاق و ییلاق می کنند.


  رییس اداره امور تعاونی ها و نظام بهره برداری عشایر اداره کل امور عشایر گلستان همچنین گفت: درحال حاضر هشت شرکت تعاونی خدمات امور عشایر با ۲۳۰۰ عضو در استان فعال است که به همراه دو شرکت اقماری میدان فروش دام وحدت و تاسیسات گاز مایع مراه تپه همگی زیر نظر یک اتحادیه فعالیت دارند.


  اداره کل امور عشایر گلستان تنها اداره کل این استان است که در شهرستان ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس در شرق گلستان مستقر است.


/۳۰۳۹/۱۸۶۰