۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبر: 83328432
۰ نفر
کره شمالی، دومین نقطه اختلاف ترامپ و بولتون

پکن- ایرنا- در حالی که مدت ها پیش موضوع اختلاف دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با جان بولتون مشاور امنیت ملی وی بر سر نحوه تعامل با ایران رسانه ای شده بود و کارشناسان معتقد بودند که بولتون نیز در لیست جداشدگان از ترامپ قرار گرفته است بار دیگر دیدگاه آنها در مورد کره شمالی به این اختلافات دامن زده است.

"جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا روز شنبه مدعی شده بود، آزمایش موشک‌های کوتاه برد از سوی کره شمالی در اوایل ماه جاری به منزله نقض قطعنامه‌های شورای امنیت ملل است و تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ باید ادامه داشته باشد.
 او در دفاع از توقیف اخیر کشتی باری کره شمالی از سوی آمریکا گفته بود موضع واشنگتن در قبال خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، تغییر نکرده است و الگوی تکراری اشتباهات مربوط به تسلیحات هسته‌ای کره شمالی باید متوقف شود.
وی که پیش از ورود "دونالد ترامپ" به ژاپن، با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، افزود، با این حال، آمریکا مایل به ازسرگیری مذاکرات با کره شمالی است.
بولتون با اشاره به آزمایش موشک‌های کوتاه برد اواسط اردیبهشت امسال از سوی کره شمالی گفت: طبق قطعنامه‌های سازمان ملل، شلیک هرگونه موشک بالستیک از سوی کره شمالی ممنوع است تردیدی نیست که این آزمایش‌ها نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل است.
کره شمالی همان زمان با صدور بیانیه ای از آزمایش های موشکی خود دفاع کرد و گفت این بخشی از تمرینات نظامی معمول برای دفاع از خود بوده است، همچنین اعلام شد "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی، بر این آزمایش ها نظارت داشته است.
اما ترامپ که برای سفری 4 روزه به ژاپن سفر کرده است امروز یکشنبه به دیدگاه تندروانه مشاور خود واکنش نشان داد و برخلاف نگرانی های وی توئیت کرد «به هیچ عنوان از آزمایش اخیر موشکی کره شمالی برآشفته نشده است».وی ادامه داد: «اطمینان دارم کیم به وعده‌های خود پایبند است».
ترامپ نوشت: «کره شمالی، چند سلاح کوچک پرتاب کرد که برخی از مردم من و دیگران را پریشان کرد اما من را نه»، کارشناسان معتقد هستند این دیدگاه ترامپ بر خلاف نگرش بولتون، مشاور وی است که قصد دارد از هر فرصتی برای ضربه زدن به پیونگ یانگ استفاده کند.
با این حال و علیرغم اتهام بولتون به کره شمالی، او تاکید کرده است کشورش خواستار برگزاری مجدد گفت‌وگوها با کره شمالی است، گفت و گوهایی که دور دوم آن بدون هیچگونه نتیجه ای در هانوی ویتنام برگزار شد.
دومین نشست سران میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رهبران کره شمالی و آمریکا 8 و 9 اسفند 97 در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شد، اما این نشست به دلیل زیاده خواهی های دونالد ترامپ در برابر درخواست های منطقی کیم، شکست خورد و ترامپ نشست را نیمه کاره رها کرد.
ترامپ در کنفرانس خبری بعد از این نشست گفته بود کره شمالی خواستار حذف همه تحریم ها در ازای انحلال بخشی از تاسیسات هسته ای شده بود به همین دلیل توافق را امضا نکردیم.
اما 'ری یونگ هو' وزیر خارجه کره شمالی در مورد شکست این مذاکرات گفته بود ما در نشست سران فقط خواهان لغو تعدادی از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم که در اقتصاد کشور و زندگی مردم اختلال ایجاد کرده اند و در مقابل، از بین بردن کامل تاسیسات هسته ای نیونگ بیون را پیشنهاد کردیم اما ترامپ آن را نپذیرفت.
رهبران دو کشور پیش از این در خرداد 97 در سنگاپور با یکدیگر دیدار کرده بودند نتیجه این نشست، توافقی مبهم در زمینه عاری سازی هسته ای شبه جزیره کره بود.
از آن زمان تاکنون با وجود آنکه کره شمالی یکی از سایت های هسته ای خود را نابود و از آزمایش هسته ای خودداری کرده، آمریکا تنها به توقف رزمایش های مشترک با کره جنوبی اکتفا کرده است.
علنی شدن اختلافات ترامپ و بولتون بر سر کره شمالی در شرایطی است که جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیشتر از این اختلافات پرده برداشته بود اگر چه دولت آمریکا آن را انکار کرد اما سرباز زدن این اختلاف در موضوع کره شمالی این واقعیت را تثبیت کرد.
محمدجواد ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک در مصاحبه با فاکس‌نیوز (تنها رسانه محبوب ترامپ) گفته بود معتقدم که شخص ترامپ در پی جنگ با ایران نیست و در مبارزات انتخاباتی اعلام کرد که مخالف ورود آمریکا به جنگ دیگری است، اما تیم B یعنی جان بولتن ، بی بی (نتانیاهو) ، بن سلمان و بن زاید در صدد کشاندن آمریکا به جنگ با ایران هستند.
پس از این مصاحبه بود که نشریات و رسانه‌های مختلف آمریکا به موضوع اختلاف نظر دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جان بولتون پرداختند اما اکنون این موضوع یک بار دیگر برجشته شده است.


**آساق**1904**1663**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =