۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۶
کد خبرنگار: 1115
کد خبر: 83328381
۰ نفر
رباتی که دست و پای گیاهان می‌شود

تهران- ایرنا- محققان ربات جدیدی طراحی کرده‌اند که با تنظیم میزان آب و نور موردنیاز، از گل و گیاه‌های خانگی نگهداری و آن‌ها را در محیط جابجا می‌کند.

این ربات که هگزا پلنت (Hexa Plant) نام دارد، با استفاده از حسگرهای نور و گرما و متناسب با نیاز گیاه، آن را در معرض تابش نور خورشید قرار می‌دهد.

اگر یک گیاه خانگی به نور خورشید بیشتری نیاز داشته باشد، هگزا پلنت که برای سهولت در جابه‌جایی به شش پا مجهز شده است، آن را به محل تابش نور خورشید می‌رساند و اگر خیلی گرمش باشد، آن را به سایه باز می‌گرداند.

افزون بر این، این ربات اگر حس کند گیاهش به آب نیاز دارد، با انجام سلسله‌ای از حرکات موزون، این مسئله را متذکر می‌شود.

این ربات باغبان توسط «سان تیانچی» مؤسس و مهندس شرکت فناوری وین کراس (Vincross) طراحی و ساخته شده است.

تیانچی در پستی وبلاگی در این باره می‌نویسد: «گیاهان به طور ابدی و توضیح‌ناپذیری منفعلند. فرقی نمی‌کند اگر قطع و سوزانده شوند، از ریشه درآیند، به نور خورشید یا آب نیاز داشته باشند و خیلی گرم یا سردشان باشد، راست می‌ایستند و هرچه باشد تحمل می‌کنند. آن‌ها کمترین میزان آزادی عمل را در بین همه موجودات طبیعت دارند. میلیاردها سال است که گیاهان تجربه هیچ‌گونه جنبشی را نداشته‌اند نه حتی یک حرکت ساده. در تمام طول عمرشان به همان جایی که به دنیا آمده‌اند، می‌چسبند. اینکه خودشان تمایلی به خروج از محیط ثابت خود را دارند یا نه را نمی‌دانم اما دوست دارم بخشی از این گرایش و فناوری انسانی را با گیاهان به اشتراک بگذارم. گیاهان با توسل به یک ربات سطح‌نورد می‌توانند جنبش و تعامل را تجربه کنند.»

«امیدوارم این پروژه الهام‌بخش رابطه میان فناوری و تنظیمات پیش‌فرض طبیعی باشد.»

اگرچه ربات‌های هگزاپلنت برای فروش نیستند اما یک نمونه اولیه استاندارد از آن‌ها توسط کمپانی وین کراس عرضه می‌شود.

علمی **۹۴۱۸** ۱۰۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =