۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۱
کد خبرنگار: 1015
کد خبر: 83328363
۰ نفر
500 بیمار  پیوند عضو  در استان بوشهر وجود دارد

گناوه- ایرنا- مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: در این استان نزدیک به 500 بیمار پیوند عضو وجود دارد که 450 نفر آنان از عضو پیوندی را از اهداکنندگان مرگ مغزی دریافت کرده اند.

علیرضا باقری  روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بندرگناوه افزود: اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی به این شمار زندگی دوباره بخشیده است و باعث شده تا جامعه از بسیاری از پیامدهای ناگواری که بر اثر فوت بیماران نیازمند پیوند باقی بگذارد، نجات یابد.


وی اظهارداشت :  تاکنون در استان بوشهر 52 تن مرگ مغزی اعضای بدن خود را به بیماران نیازمند پیوند اهدا کرده اند که از این طریق بیش از 150 نفر در داخل کشور به زندگی خود مجدد برگشته و هم اینک در کنار خانواده های خود زندگی می کنند.


وی با بیان اینکه بیشترین اعضای اهدایی در استان بوشهر  به ترتیب کلیه، کبد، پانکراس و قلب بوده است، گفت :  پیوندها بصورت سیستمی  و باتوجه به سن، اورژانسی بودن و  سنوات درخواست گرفتن عضو در نوبت انجام می شود.


باقری  خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه هم اینک پیوند عضو در استان بوشهرانجام نمی شود ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر بجد پیگیر و بدنبال فراهم کردن زیرساخت های پیوند اعضا بویژه کلیه در این استان است.


وی گفت: در این ارتباط باتوجه به اینکه بخش الحاقی توسعه اورژانس بیمارستان شهدای خلیج فارس  در شرف اتمام است برنامه ریزی شده تا  بتوانیم یک واحد پیوند حداقل کلیه راه اندازی شود که  لازمه آن نیروی متخصص انسانی و مقیم است که در دسترس باشد.


مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر افزود: توجه به آموزش نیروی انسانی کافی در این  زمینه بصورت جدی تا محقق شدن آن در زمینه پیوند کلیه دنبال خواهد شد.


وی اظهارداشت: شهرستان گناوه حدود 44 بیمار پیوندی  و 3 اهدا کننده عضو دارد.


باقری گفت: بحث فرهنگ و ترویج  اهدای عضو که به نجات خیلی  از خانواده ها کمک می کند در جامعه ضروری است که همگان باید در این امر خیر مشارکت داشته باشند.


وی ادامه داد: در این ارتباط  بتازگی  تقاهم نامه ای با کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بوشهر منعقد و مقررشده که این نهاد در زمینه  مددکاری خانوادهای سرپرست اهدای عضو کننده در حوزه های مختلف از جمله اشتغال و  مددکاری کمک کند.


مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوند  دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر افزود: از خانواده هایی که  عزیزانشان به هرنحوی دچار مرگ مغزی شده  انتظار داریم رضایت به اهدای  عضو دهند تا با این تصمیم  باعث نجات چند خانواده و اجر اخروی و دنیوی برای آنان می شود.


شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.


6043/6164


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =