اجرای طرح آبیاری قطره ای جنگل کاری حاشیه سد مهاباد آغاز شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: عملیات اجرایی پروژه آبیاری قطره ای در ۷۰ هکتار از جنگل کاری حاشیه سد این شهرستان آغاز شد.

محید پاتو روز یکشنبه در حاشیه آیین شروع عملیات اجرایی این پروژه و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای این پروژه در مجموع بیش از ۲۸ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که شامل احداث استخر، لوله گذاری و فنس کشی محوطه است.


وی اضافه کرد: در این فاز یک استخر با حجم ۶۰۰ مترمکعب احداث و ۶ کیلومتر لوله گذاری و ۲۰ کیلومتر فنس کشی محوطه جنگلکاری انجام می شود.


«پاتو» افزود: ۲۵ هکتار از جنگل کاری حاشیه سد مهاباد در ۴۰ سال گذشته احداث شده اما به دلیل آبیاری نامناسب تاکنون رشد مناسبی نداشته و در قالب این طرح ۴۵ هکتار دیگر توسعه جنگل کاری در سال های آتی پیش بینی شده است.


وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح در تابستان امسال آبیاری درختان جنگلی شروع شده و در پایان فصل زمستان توسعه جنگل نیز انجام شود.


وی اظهار داشت: در اجرای این طرح از گونه های بومی مثمر و  غیرمثمر از جمله زالزالک، گلابی وحشی که سازگاری زیادی با شرایط آب و هوایی این منطقه دارد، استفاده می شود. 


رییس اداره منابع طبیعی مهاباد گفت: در این شهرستان بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و یکهزار هکتار جنگل وجود دارد و جنگل های مهاباد بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای کاولان و کوران واقع است. 
به گزارش ایرنا، سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می دهد. 
جنگل های حاشیه سد مهاباد با توجه به نزدیکی این سد به شهر در طول سال به تفرجگاهی برای اهالی مهاباد و مسافران و گردشگران تبدیل شده است.


۳۰۲۰/۳۰۷۲