کشت کلزا در خورش رستم خلخال توسعه می یابد

اردبیل - ایرنا - معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت:طرح توسعه کشت و زارعت کلزا در منطقه خورش رستم خلخال اجرا می شود.

به گزارش ایرنا ، عباس کشاورز روز یکشنبه در بازدید از مزرعه نمایشی کلزا در بخش خورش رستم شهرستان خلخال افزود: با زراعت ارقام کشاورزی کم آب بر و دیم در اراضی مستعد کشاورزی این منطقه با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی کشت کلزا بصورت دیمی در این منطقه توسعه خواهد یافت.


او اظهار داشت: برغم گذر رودخانه قزل اوزن در پایین دست اراضی کشاورزی خورش رستم خلخال آبیاری این زمین های کشاورزی بصورت ثقلی امکان پذیر نبوده و کشت دیم با استفاده از ارقام مقاوم در برابر سرما می تواند جایگزین مناسبی برای ارقام آبی باشد.


او گفت: بارندگی مناسب همراه با دامنه حرارت خوب زمینه را برای کشت انواع محصولات کشاورزی همچون حبوبات در این منطقه فراهم کرده و با حمایت های لازم برای مکانیزه شدن کشاورزی این منطقه برای توسعه کشت و زارعت محصولات کم آب بر در این منطقه تلاش خواهیم کرد.


کشاورز با قول مساعد به تامین سه دستگاه سمپاش پشت تراکتور بند برای کشاورزان منطقه خورش رستم خلخال بیان کرد: کشت محصولات کشاورزی با استفاده از نظریه کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در کنار کاهش هزینه موجب افزایش راندمان تولید خواهد شد.


وی همچنین با اشاره به وجود ۶ میلیون هکتار زمین دیم در کشور ، افزود: باید به این مساله مهم توجه بیشتری کنیم و وزارت جهاد کشاورزی با توجه به یافته‌ های تحقیقاتی برنامه بزرگی‌ را برای ساماندهی اراضی دیم در کشور دارد.


معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به ورود تحقیقات مربوط به حبوبات در کشت انتظاری در مناطق سرد کشور گفت: انتقال کشت بهاره به کشت پاییزه نیز از نکات مثبتی بود که با مشارکت بخش خصوصی و ورودش به تحقیقات به دست آمد.


کشاورز با اشاره به کاهش محصول گندم امسال در کشور  پیش بینی کرد قبل از سیل در برخی استان‌ های کشور حدود 15.5 میلیون تن برداشت گندم بود که ۶۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گندم کشور در استان خوزستان زیر آب رفت.


او اظهار کرد:با توجه به وضعیت موجود کشت گندم امسال پیش بینی می‌شود 11.5 میلیون تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری شود.


6018/6016

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =