طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان در قزوین اجرا می شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل بهزیستی قزوین گفت: طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران( مانا) برای نخستین بار در 12 پایگاه سلامت اجتماعی استان اجرا می شود.

علیرضا وارثی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران به منظور پیشگیری از آسیبهای فردی و اجتماعی این گروه از طرف معاونت پیشگیری این سازمان بهزیستی  از اول تیرماه سال جاری اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: در این طرح ، مشارکت جویی به عنوان کلید پیشگیری در نظر گرفته شده است به این  معنا که ارتقای مهارت ها و ظرفیت های کارگروهی و مشارکتی نوجوانان و همچنین تقویت ارتباطات سالم میان آنها موجب ارتقای سطح سرمایه اجتماعی شده و  در نهایت به عنوان عامل محافظ و پیشگیرانه از بروز آسیب های اجتماعی عمل می کند.


وارثی ادامه داد: اجرای طرح مانا از نظر پیشگیری از آسیب های اجتماعی در نوجوانان ، تدارک ظرفیت لازم در میان این گروه سنی  برای شکوفایی استعدادهایشان که در قالب فعالیت های گروهی محقق و تسهیل می شود و به ویژه با توجه به محدوده سنی گروه هایی که درگیر خواهند شد و تبدیل چالش ها و تهدیدات دوره بلوغ به فرصت و تقویت مهارت های ارتباطی و کارگروهی دارای اهمیت بسیاری  است.
وی، ارتقای توانمندی های نوجوانان در زمینه شیوه های همیاری اجتماعی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ایجاد و توسعه ظرفیت های مشارکت نوجوانان در موسسات خصوصی مانند پایگاههای سلامت اجتماعی را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.
وارثی اظهار داشت: جامعه هدف این طرح، نوجوانان دختر و پسر در دامنه سنی 13 تا 18 سال هستند که از طریق پایگاههای سلامت اجتماعی جذب می شوند.


به گفته وی جهت تحقق این اهداف طرح، چهار گام شامل آموزش تسهیل گران،  اجرای فرایند یادگیری مشارکتی نوجوانان،  حمایت یابی و پشتیبانی از اقدامات مشارکتی نوجوانان واختتامیه با همکاری بهزیستی ، موسسات خصوصی و نوجوانان طی خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی قزوین با بیان اینکه  این طرح  به صورت کارگاهی و عملی و در 12جلسه طراحی شده و در پایگاه های سلامت اجتماعی استان اجرا می شود افزود:در سال جاری طرح مانا در 12 پایگاه سطح استان شامل قزوین ،آوج ، آبیک ، البرز ،بویین زهرا و تاکستان  با همکاری 17 تسهیل گر زن و مرد اجرا می شود.


7388