ادامه اختلافات تجاری ژاپن و آمریکا، با وجود سفر ترامپ به توکیو

پکن- ایرنا- با وجود سفر چهار روزه "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا به ژاپن با هدف دیدار و گفت و گو با مقامات این کشور در حوزه های مختلف از جمله در زمینه مسایل اقتصادی، آخرین گزارش ها حاکی است اختلاف نظر دو کشور در مورد مسایل تجاری همچنان وجود دارد و حل نشده است.

تلویزیون "ان.اچ.کی" ژاپن روز یکشنبه به نقل از مذاکره کننده ارشد این کشور با ایالات متحده آمریکا اعلام کرد اختلاف نظر دو طرف در رابطه با یک پیمان تجاری همچنان ادامه دارد و ضرورت است دو طرف همکاری کرده و اختلاف نظر بین خود را کاهش دهند.
"توشیمیتسو موتگی" وزیر مسئول پیمان تجاری اقیانوس آرام و نیز مسئول مذاکرات تجاری ژاپن با ایالات متحده آمریکا شب گذشته همزمان با سفر ترامپ به ژاپن در توکیو با "رابرت لایتهایزر" نماینده تجاری آن کشور ملاقات کرد.
پس از پایان این گفت و گو، موتگی در جمع خبرنگاران گفت: انتظار ندارد نشست رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن، به توافق ناتمامی پیرامون مسائل تجاری منجر شود.
قرار است ترامپ و آبه روز دوشنبه (فردا) ملاقاتی رسمی داشته باشند اما موتگی تلویحا اظهار داشت که امکان دارد نشست های سطح کاری نیز برگزار شوند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پیشاپیش گفت و گوی رسمی خود با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در روز دوشنبه، تمام امروز یکشنبه را با او سپری کرد، بامداد یکشنبه به وقت ژاپن، ترامپ و آبه به همراه ایسائو آئوکی، گلف باز حرفه ای ژاپنی، در استان چیبا در مجاورت توکیو گلف بازی کردند این پنجمین بازی گلف آنها است اولین بار، آنها در ماه آوریل امسال در ایالات متحده آمریکا گلف بازی کرده بودند.
بعد از ظهر امروز نیز ترامپ و آبه به تماشای آخرین روز مسابقات تابستانه کشتی سومو می روند قرار است ترامپ جام رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را به قهرمان این مسابقات اعطاء کند.
دیدار چهار روزه ترامپ از ژاپن از عصر روز شنبه آغاز شد، او اولین مهمان دولت ژاپن در دوره جدید «ریوا» در این کشور است، پیشتر او به عنوان رئیس جمهوری در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی از ژاپن دیدار کرده بود.
با این وجود و علیرغم اختلافات تجاری دو کشور، کاخ سفید روز گذشته با صدور بیانیه ای بر اهمیت دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از ژاپن تاکید کرده و خواستار روابط نزدیک تر با ژاپن در حوزه های امنیت و اقتصاد شده بود.
در بیانیه کاخ سفید آمده است ترامپ برای ایجاد یک شراکت جهانی واقعی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن همکاری داشته است.
در این بیانیه آمده که ترامپ بار دیگر آمریکا را نسبت به پیشبرد شراکت مستحکم دو کشور و دستیابی آنها به دیدگاه مشترکشان مبنی بر یک منطقه آسیا - اقیانوس آرام آزاد و باز متعهد می داند.
انتظار می‌رود ترامپ و آبه، درباره مناقشه تجاری بین امریکا و چین و درگیری‌ها برسر فناوری‌های پیشرفته بحث و گفت و گو کنند این دو همچنین قرار است درباره کره شمالی و مذاکرات به بن بست رسیده غیر هسته‌ای سازی گفت و گو خواهند کرد.
دیدار و گفت و گو با امپراتور جدید ژاپن، ضیافت افطار، تماشای کشتی سومو و نشست دو جانبه با نخست وزیر ژاپن از جمله برنامه های ترامپ در سفر به ژاپن است.
**آساق**1904**1663

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =