شهردار منطقه هشت: 150 کامیون نخاله از سرای «ایکی قاپیلار»  جمع آوری شد

تبریز - ایرنا - شهردار منطقه 8 تبریز گفت: با آغاز کار آواربرداری از مغازه های سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی این شهر کع دچار آتش سوزی شده بود، 150 کامیون نخاله از این محل برداشت و حمل شده است.


«رضا پاک نهاد» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کار آوار برداری و تخلیه نخاله مغازه های سرای آسیب دیده «ایکی قاپیلار» از سوی عوامل خدمات شهری و عمران شهرداری و تلاش حدود 50 نفر از عوامل این شهرداری به صورت شبانه روزی از روز پنجشنبه دوم خرداد آغاز شده است.


وی با بیان اینکه این عملیات پس از طی مراحل بیمه ای و قضایی حادثه آتش سوزی مغازه های این سرا آغاز شده است، اظهار داشت: این عملیات تا تخلیه تمام نخاله های «ایکی قاپیلار» ادامه می یابد.


پاک نهاد، ادامه داد: پس از اتمام عملیات آواربرداری، این سرای تاریخی برای مرمت و بازسازی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تحویل داده می شود تا دوباره ساماندهی شود.


به گزارش ایرنا، سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی تبریز 18 اردیبهشت امسال برای دومین بار پس از حادثه آبان سال 1388 دچار آتش سوزی شد و در جریان آن حدود 120 مغازه این سرا در آتش سوختند.  
مجموعه بازار تبریز در مرداد سال 1389 به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.  
بازار تبریز از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است.


8023/518