۵۰۰ هزار روستایی در کردستان زیرپوشش طرح پزشک خانواده قرار گرفتند

​​​​​​​ سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده روستایی گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی این استان زیرپوشش قرار گرفتند.

فرزام بیدارپور عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای اجرای طرح پزشک خانواده ۱۶۵ پزشک شامل ۵۵ نفر دندانپزشک، ۱۵۰ نفر ماما، ۲۳ دستیار دندانپزشک و ۵۳ آزمایشگاه جذب شده که در مناطق روستایی استان خدمات ارائه دهند.


وی مهمترین وظیفه پزشک خانواده را ارائه خدمات و مراقبت‌های اولیه بهداشتی اعلام کرد و گفت: تمام خدمات سلامت در برنامه پزشک خانواده به جمعیت زیر پوشش به شکل فعال ارائه می‌شود.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به طرح پزشک خانواده شهری با عنوان مراقبت های اولیه بهداشتی افزود: اطلاعات حدود ۹۹ درصد جمعیت شهری استان در سامانه مراقبت های اولیه شهری ثبت شده است  و حدود ۸۰ درصد این افراد حداقل یکبار خدمت دریافت کرده اند.


وی با اشاره به ثبت شماره تماس ۹۲ درصد از مراجعه کنندگان شهری به مراکز درمانی و پایگاه های سلامت، گفت: دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی از طریق این شماره تلفن ها از نحوه خدمات رسانی و رضایت یا نارضایتی فرد اطلاع پیدا می کند.


بیدارپور اظهار داشت: در مراکز شهری استان حدود یک هزار نیرو به یک میلیون نفر جمعیت زیرپوشش، مراقبت های اولیه درمانی ارائه می دهند و افرادی که نیاز به پیگیری های تخصصی تر داشته باشند به مراکز تخصصی ارجاع داده می شوند.


وی اجرای طرح سلامت روان را از دیگر برنامه های حوزه بهداشت استان اعلام کرد و گفت: در این طرح بر چند موضوع شامل پیشگیری از رفتارهای خودکشی، فرزند پروری، مهارت های زندگی و خشونت خانگی کار می شود.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: براساس بررسی های انجام شده حدود ۹۵ درصد جمعیتی که به درمانگاه های استان مراجعه کرده اند از لحاظ بحث های سلامت روان اولیه مورد بررسی قرار گرفته و غربالگری شده اند.


در حال حاضر ۶۲۹ خانه بهداشت فعال در استان کردستان وجود دارد.


۷۳۴۸ / ۳۰۳۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =