۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۵
کد خبرنگار: 1001
کد خبر: 83328109
۰ نفر
سخنی از شهید که ماندگار شد

شیراز- ایرنا- سوم و چهارم خردادماه در تقویم رسمی ایران به ترتیب به نام روزهای "مقاومت، ایثار و پیروزی" و "روز مقاومت و پایداری" نامگذاری شده است.

این روزها فرصت و بهانه ای برای یادآوری رشادت های مردان و زنانی است که طی هشت سال دفاع مقدس و در دیگر صحنه های خطیر تاریخ انقلاب اسلامی جانفشانی کرده اند.


شهید شکرالله خرامش یکی از فرزندان دیار فارس است که سال ۵۹ و به محض شروع جنگ تحمیلی، دفاع از دین و سرزمین کهن خود را با حضور در میدان نبرد آغاز کرد.


پای سخن بستگان این شهید والامقام که بنشینید خاطره های زیادی از وی در ذهن دارند و برخی از آنها ماندگارتر به نظر می رسند.


"باید با دشمن هر چه سریعتر مقابله کرد چرا که در صورت بی تفاوتی، پشت درب خانه خواهد بود." این جمله ای است که از زبان شهید در سن ۱۹ سالگی شنیده شد.


برادر شهید در این باره گفته است: غروب یکی از روزهای سرد آذرماه ۵۹ بود، برادرم برای چند روز مرخصی به خانه بازگشته بود، همه دور چراغ علاءالدین نشسته بودیم؛ شکرالله از جبهه وجنگ تعریف می کرد.


وی ادامه داد: او از سلحشوری های فرزندان ایران اسلامی سخن می گفت و این که چگونه همرزمانش جانانه از خاک  ومام وطن دفاع می کنند وگاه با اسلحه بی فشنگ سد راه دشمن می شوند.


شهید شکرالله خرامش درجه دار ارتش و متخصص خنثی سازی و کارگزاری مین بود و به عبارت بچه های جبهه و جنگ، تخریبچی میدان نبرد بود.


برادر شهید در این باره افزود: مهارت "شکرالله" در این کار به حدی بود که دشمن بعثی را دور می زد و پشت سر دشمن، مین ضد تانک یا ضد نفر کار می گذاشت؛ این کار باعث می شد دشمن در زمان عقب نشینی و جابجایی نیروها متحمل تلفات و خسارت های زیادی شود.


وی ادامه داد: در حالی که از دل و جان به صحبت های شکرالله برادر جوانمان گوش می دادیم، مادرم رو به بردارم کرد و گفت: شکرالله! چند نفر از بچه های کوچه ما در جبهه شهید شدند، تو به جبهه برنگرد.


پاسخ شهید شکرالله با نهایت ادب و احترام به ساحت مادر چنین بود: اگر من و امثال من به جبهه نرویم، آنها به پشت درخانه ما می آیند.


برادر شهید گفت: ۱۰ سال داشتم و کلاس چهارم ابتدایی بودم، از شروع جنگ چند ماهی نگذشته بود و برای من جنگ واژه غریبی بود و از جنگ بین دو کشور تجربه ای نداشتم.


و اما چند ماه بعد، خبر اشغال خرمشهر توسط دشمن بعثی یادآور این سخن شهید بود.


برادر شهید در ادامه اظهار داشت: اکنون که این خاطره را که برای شما تعریف می کنم تقریباً ۵۰ سال دارم، در آن زمان، معنی جمله تاریخی وبزرگ برادرم را نفهمیدم که "دشمن می آید پشت درب خانه" یعنی چه؟؛ موضوعی که بعدها برای همگان رمز و راز آن مشخص شد.


شکرالله خرامش ۲۲  بهمن سال ۵۹ در جبهه  سر پل ذهاب غرب کشور بر اثر انفجار مین به درجه رفیع شهادت نایل شدند و پیکر پاکش در امامزاده بی بی حور قطب آباد جهرم به خاک سپرده شد و او نخستین شهید منطقه اش لقب گرفت و نام این شهید والامقام امروز زینت بخش عنوان ۲ مدرسه است.


شهرستان جهرم در ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است.


۶۱۱۴/ ۲۰۲۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =