سرمایه گذاری 120 میلیون یورویی تحولی ارزشمند در اقتصاد  استان مرکزی است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: سرمایه گذاری 120 میلیون یورویی تولید ویفر سیلیکونی و سلول های خورشیدی تحولی ارزشمند در پیشرفت اقتصادی استان مرکزی است.

به گزارش ایرنا، سید « علی آقازاده » روز یکشنبه در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی افزود: 103 میلیون یورو این حجم سرمایه گذاری برای تولید ویفرسیلیکونی و بقیه برای تولید سلول های خورشیدی در شهرستان خمین در حال انجام است که بهره برداری از این طرح ها نقش مهمی در تقویت زیر ساخت ها و ایجاد اشتغال در این شهرستان به همراه دارد.


وی ادامه داد: این حجم سرمایه گذاری که با ارز نیمایی معادل 15 تا 20 هزار میلیارد ریال است توسط بخش خصوصی در شهرستان خمین و استان مرکزی در حال انجام است.


استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: با بهره برداری از این طرح، تولید محصولات تا 13 سال از پرداخت مالیات معاف هستند.


آقازاده گفت: زمین مورد نیاز این کارخانه تا 10 روز آینده با همکاری و حمایت مدیران استان مرکزی تحویل و پیش بینی می شود مرحله نخست این طرح که تولید سلول های خورشیدی است، تا پایان سال جاری آغاز شود.


وی ادامه داد: بهره برداری از طرح تولید سلول های خورشیدی برای 200 نفر به صورت مستقیم در شهرستان خمین اشتغال زایی به همراه دارد.


استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: استانداری آمادگی هرگونه همکاری با سرمایه گذاران این طرح را داشته و نیاز است مدیران استانی نیز زمینه تسهیل در ارایه خدمت و رفع مشکلات پیش روی بهره برداران طرح را فراهم کنند.


آقازاده از بهره برداری از مرحله دوم این طرح (تولید ویفر سیلیکونی) با اعتباری بالغ بر 103 میلیون یورو تا پایان سال 99 در شهرستان خمین خبر داد و گفت: اکنون بخشی از ماشین آلات مورد نیاز تولید ویفر سیلیکونی به کشور وارد شده و بخشی در حال انتقال است.


وی ادامه داد: با بهره برداری کامل،  این کارخانه در خاورمیانه منحصر به فرد بوده و کشور به یکی از قطب های تولید این محصول تبدیل می شود.


استاندار مرکزی گفت: اکنون مشکل تامین گاز و برق مورد نیاز این کارخانه برطرف شده و پیش بینی می شود تا پایان شهریور ماه آب مورد نیاز آن نیز از سد کوچری تامین شود.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 12 هزار و 400 هکتار از اراضی ملی تا کنون در اختیار شرکت شهرک های صنعتی این استان قرار گرفته است.


« عبدالحسین محمدی » افزود: 950 هکتار از اراضی ملی استان مرکزی نیز برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی و 930 هزار هکتار برای ایجاد نیروگاه های بادی اختصاص یافته است که بهره برداری از این طرح ها تا کنون آغاز نشده است.


استان مرکزی چهارمین قطب صنعت  و دومین قطب صنایع مادر تخصصی کشور است که در تنوع تولیدات صنعتی در کشور رتبه نخست را دارد.


1955/3075