دامپزشکی کردستان نسبت به احتمال شیوع بیماری پوستی دامی هشدار داد

سنندج - ایرنا - مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت: با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر احتمال شیوع بیماری لمپی اسکین (بیماری پوستی دامی) در برخی از نقاط کشور، دامداران استان باید علاوه بر هوشیار بودن،  در صورت مشاهد علایم آن در کوتاه ترین زمان برای جلوگیری از شایع شدن بیماری اقدام کنند.

مجتبی ورمقانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی و پوستی در گاو است که بیشتر به وسیله پشه‌ها و  تماس با دام بیمار یا محصولات خام دامی آلوده به ویروس منتقل می‌شود.


وی افزود: در این راستا تمامی اکیپ های عملیاتی اداره کل دامپزشکی کردستان از جمله اکیپ های پایش، مراقبت بیماری و واکسیناسیون در حالت آماده باش صد درصد برای پیشگیری از این بیماری هستند.


 ورمقانی با اشاره به اینکه این بیماری از دام به انسان قابل انتقال نبوده و تهدیدی برای انسان نیست اضافه کرد: به دلیل میزان واگیری بالا، تلفات، کاهش تولید و هزینه‌های درمان منجر به خسارات اقتصادی شدیدی در دامداری می شود.


مدیر کل دامپزشکی کردستان یادآور شد: تجهیزات مورد نیاز از جمله واکسن و سم به مقدار کافی تهیه و در انبارهای این اداره کل نگهداری می شود تا در صورت نیاز در سریع ترین زمان ممکن اقدام شود.


به گزارش ایرنا، اداره کل دامپزشکی کردستان در اردیبهشت سال جاری عملیات مایه کوبی سه میلیون و 300 هزار راس  علیه انواع بیماری های دام از جمله بروسلوز، شاربن و آبله را آغاز کرده است.


جمعیت دامی استان کردستان حدود 2 میلیون و 210 هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.
هم اکنون در این استان 768 واحد پرورش طیور شامل مرغداری گوشتی، تخم گذار و جوجه ریزی، پرورش بوقلمون، شترمرغ و سایر با ظرفیت سالانه 17 میلیون و 504 هزار و 549 قطعه فعال است.
استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می شود که سالانه حدود 24 هزار تُن گوشت قرمز و 181 هزار تن شیر از دام های استان تولید می شود.


7349 / 3034 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =