تنظیم داده و ستاده شبکه برق تدبیری جدی تر می طلبد

ایلام - ایرنا- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام نسبت میزان ورودی و خروجی شبکه برق این استان را ناهمتراز با منفی حدود هشت هزار مگاوات برق عنوان کرد و در عین حال گفت:  اجتناب از خاموشی و قطعی برق با تلاش مشترکان و مدیریت مناسب مصرف برق شدنی است.

به گزارش ایرنا هادی شیرخانی شامگاه شنبه در نشست با فعالان رسانه ای  افزود: در اردیبهشت‌ماه سال‌ جاری مصرف برق در استان ایلام تا حدود ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت که ادامه این روند بسیار نگران کننده است.
وی  به اجرا و در دستور کار قرار گرفتن  برنامه بزرگ ۰۹۸ توسط فعالان صنعت برق کشور اشاره کرد و توضیح داد: براساس این طرحمجموعه وزارت نیرو و صنعت برق کشور مصمم هستند که با مشارکت مردم وهمه فعالان مرتبط با تولید و مصرف برق  سال 98 - جاری - بدون  خاموشی‌ ناشی از عدم موازنه تولید و مصرف سپری شود  که رکن اساسی تحقق این موضوع  درایلام نیز نیازمند همکاری مردم و عزم راسخ مجموعه مدیران ارشد استان با مجموعه صنعت برق است.وی  اوج (پیک) مصرف برق استان را برای تابستان امسال ۶۲ هزار مگاوات پیش بینی کرد و گفت: میزان تولیدی برق شبکه ایلام کمتر از میزان اوج مصرف  است که متاسفانه تا این لحظه بیش از ۵۰ درصد این رقم مصرف شده است.
وی افزود: در اردیبهشت‌ماه سال‌ جاری مصرف برق در استان ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته که این روند بسیار نگران کننده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان ادامه داد: در فصل تابستان به‌ دلیل استفاده از سیستم‌های سرمایشی، بیشترین مصرف برق را در استان شاهد هستیم که اگر مردم در ساعات پیک از وسایل پرمصرف برقی استفاده کنند بدون شک با خاموشی مواجه خواهیم شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام گفت: سال گذشته 1 میلیون و 415 هزار و 404 مگاوات ساعت برق توسط مشترکین استان ایلام مصرف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
شیرخانی یادآور شد: 1 هزار و 500 خانوار عشایر کوچ‌ رو استان با تجهیز به پنل‌ های خورشیدی قابل حمل از خدمات صنعت برق استفاده می‌کنند.
وی  نسبت و سهم برق آبی کشور ۱۰ درصد ازمجموع  برق تولیدی کشور عنوان کرد که از این میزان پارسال  به علت کم آبی تنها ۵۰ درصد این میزان در مدار مصرف  قرار گرفت که امسال به برکت بارش مناسب مجموع 10 درصدی آن در مدار قرار می گیرد.


. *دراین نشست مطبوعاتی که برخلاف رویه جاری دعوت آن به شکل آزاد ومصاحبه شوندگان نیز چند نفر شامل مسئولان ومنابع مرتبط با مصرف و یا مدیریت مصرف بودند رییس خانه مطبوعات استان ایلام و دیگر مسئولان مرتبط استان شامل معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام ، رییس سازمان صنایع و معادن استان ، و معاون سازمان جهاد کشاورزی ، مدیر کل روابط عمومی استانداری ایلام ضمن پاسخگویی به  سوالات خبرنگاران  ظرفیت ها و مختصات حوزه تحت مدیریت و مرتبط خودرا برای مدیریت مصرف شرح دادند.
**مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام در این نشست همچنین  پژمان مهدوی فر از فعالان جدی عرصه اطلاع رسانی ایلام  را به عنوان مشاور رسانه ای این شرکت معرفی کرد. تعداد کل مشترکین برق استان 585 هزار نفری ایلام ۲۳۰ هزار مشترک است که اکثریت ان متعلق به مشترکان خانگی است.


حدود 30 درصد مشترکان برق در محدوده شهرستان ایلام قرار دارند.


6034