۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۵
کد خبرنگار: 1250
کد خبر: 83327928
۰ نفر
طرح نسخه الکترونیکی بیمه سلامت از تیرماه در دماوند اجرایی می شود

تهران – ایرنا – رییس اداره بیمه سلامت دماوند از آغاز اجرای طرح نسخه الکترونیکی پزشکان در بخش بیمه سلامت با هدف عملیاتی شدن حذف دفترچه های درمانی و ایجاد پرونده الکترونیک بیمه شدگان و همچنین صرفه جویی در کاغذ در شهرستان دماوند خبر داد.

محمد مصفا روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا مهم ترین برنامه این نهاد را در سال جاری اجرای طرح الکترونیکی شدن نسخه پزشکان دانست و اظهار داشت: شهرستان دماوند به عنوان شهرستان پایلوت در استان تهران معرفی و تاکنون اقدامات اولویه آن با مشارکت 15 پزشک و 7 داروخانه فراهم شده است.


وی با بیان اینکه ثبت نسخه های الکترونیک در مطب پزشکان، علاوه بر افزایش دقت و صحت در تولید نسخه، موجب تسهیل و تسریع در روند کاری داروخانه ها و مراکز پاراکلینیک می شود، افزود: در این طرح نسخه خطی حذف شده و امکان مشاهده اطلاعات هویتی و موارد تجویز شده توسط پزشک تنها از طریق کد ملی بیمار امکان پذیر است.رئیس اداره بیمه سلامت شهرستان دماوند با اشاره به اینکه این طرح مختص به بیمه سلامت است، ادامه داد: بیمار می تواند بدون داشتن دفترچه بیمه، با مراجعه به داروخانه و ارائه کد رهگیری، داروی خود را دریافت کند.این مقام مسئول با بیان اینکه این طرح علاوه بر مطب پزشکان در آزمایشگاه ها، رادیولوژی و دیگر مراکز درمانی اجرا خواهد شد، گفت: این طرح تا پایان خردادماه به صورت آزمایشی و از ابتدای تیر به صورت رسمی اجرا خواهد شد و در صورت موفقیت، در شهرستان های پردیس و فیروزکوه نیز عملیاتی می شود.
بیش از 39 هزار نفر در سطح شهرستان تحت پوشش بیمه سلامت هستند


این مقام مسئول همچنین با اشاره به فعالیت سازمان بیمه خدمات درمانی سابق با هدف تحت پوشش قرار دادن خدمات بیمه به تمامی آحاد جامعه، بیان داشت: این طرح از سال 73 تشکیل شد و ادامه روند آن تا سال 1391 ادامه داشت.


وی با بیان اینکه این اقدام در راستای کاهش هزینه های دولت و صرفه جویی انجام شد، افزود: با اجرای طرح تحول سلامت در راستای برنامه ششم توسعه، علاوه بر خدمات درمانی، شاهد تقویت تجهیزات و امکانات بیمارستان ها و مراکز درمانی بودیم.


مصفا به شاخص های بیمه سلامت در کشور اشاره کرد و افزود: بیمه سلامت همگانی با توجه به مصوبه دولت در سال 96 امکان استفاده بیمه شدگان از بیمارستان ها و مراکز خدمات درمانی دولتی را مقدور می سازد و کسانی که می خواهند از بیمارستان های خصوصی و دیگر مراکز بهره مند شوند با دریافت دفترچه بیمه سلامت ایرانیان که اعتبار آن یکساله است، از این خدمات برخوردار شوند.


وی با بیان اینکه هم اکنون 19 هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت همگانی، 9 هزار نفر بیمه روستاییان، 8 هزار نفر بیمه کارکنان دولت و ۳۵۰۰ نفر سایر اقشار شامل بهزیستی، کمیته امداد، طلاب، بیمه ایرانیان و خانواده شهدا و جانبازان هستند، خاطرنشان کرد: در بخش بیمه روستایی، روستاییان می توانند بدون هیچ هزینه ای خدمات دریافت کنند؛ همچنین بیش از یکصد قلم دارو تحت پوشش بیمه سلامت وجود دارد که تنها روستاییان می توانند از آن بهره مند شوند.


مصفا با بیان اینکه هم اکنون این نهاد بیش از 30 هزار نفر جمعیت کل شهرستان را خدمات می دهد، افزود: 10هزار و 500 نفر در ماه از خدمات بیمه سلامت بهره مند می شوند که میانگین حدود 200 نفر بستری، 400 نفر در بخش اورژانس و حدود 10 هزار نفر خدمات سرپایی است.


این مقام مسئول با اشاره به سامانه پاسخگوی 1666 برای متقاضیان بیمه سلامت در دماوند نیز گفت: این سامانه به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی مردم است؛ همچنین ارائه مشاوره در خصوص بیمه و ارائه خدمات همچون تائید دارو و پزشک خانواده و تعویض دفترچه و همچنین تائید بسیاری از داروها از طریق اینترنت توسط بیمه سلامت صورت می‌گیرد.


تهرام/7246//6139

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =