پیشرفت فیزیکی سد سیاهو به 90 درصد رسید

بیرجند - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ ای خراسان جنوبی گفت: سد سیاهو سربیشه اکنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورتی که مشکل اعتباری پیش نیاید تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

سید سعید پورجعفر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون برای احداث سد سیاهو با ظرفیت مخزن 17 میلیون متر مکعب 40 میلیارد تومان هزینه شده است.


وی بیان کرد: امسال برای تامین اعتبار این پروژه 20 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است در حالی که برآوردها نشان می دهد تکمیل و بهره برداری از سد نیازمند 40 میلیارد تومان اعتبار است.


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ ای خراسان جنوبی اظهار داشت: این پروژه با هدف کنترل، تنظیم و ذخیره ‌سازی سالانه 4.6 میلیون مترمکعب روان آب در حال اجرا است و به زودی وارد مدار بهره برداری می شود.


وی گفت: در بارندگی های اخیر 2 میلیون متر مکعب روان آب در این سد جمع اوری شد که بعد از مهار باندگی ها آب در دشت های پایین دست رهاسازی می شود.


پورجعفر تصریح کرد: در حال حاضر هفت سد مخزنی به ظرفیت 58 میلیون متر مکعب در استان وجود دارد که در بارندگی های اخیر 23 میلیون متر مکعب روان آب در این سدها مهار و جمع آوری شد.


وی با بیان اینکه آب سد نهرین طبس برای شرب استفاده می شود افزود: با آبگیری و سرریز شدن سد نهرین طبس تابستان امسال مشکلی برای تامین آب شرب این شهرستان وجود نخواهد داشت.


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ ای خراسان جنوبی اظهار داشت: همچنین بخشی از آب مهار شده در سد دره بید طبس برای شرب و بخشی برای کشاورزی واگذار خواهد شد.


وی بیان کرد: بارندگی های امسال سبب آبگیری سدهای مخزنی استان شد که آب این سدها در دشت ها رهاسازی می شود.


7557*3028 اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =