۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۴:۴۳
کد خبرنگار: 1181
کد خبر: 83327701
۰ نفر
طرح منشاءیابی خارجی ریزگرد کشور یک سال آینده نهایی می شود

اهواز - ایرنا - مدیر کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار گفت: طرح منشاءیابی خارجی گرد و غبار در کشور، که در سال جاری آغاز شده، تا یک سال آینده به اتمام می رسد.

علی محمد طهماسبی بیرگانی شنبه شب در حاشیه کارگروه استانی مقابله با گرد و غبار در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این طرح علاوه بر جنوب و جنوب غرب، منشاءگرد و غبار در اطراف کشور اعم از شرق و شمال شرق را نیز مشخص می کند.


وی افزود: نقشه منشاءیابی داخلی گرد و غبار نیز  نهایی شده و طرح های امسال بر اساس اولویت بندی های این نقشه در کشور و استان به اجرا در می آید.


طهماسبی بیرگانی همچنین با اشاره به اختصاص 100 میلیون یورو برای مقابله با ریزگردها در کشور گفت: اعتبار ریزگردها امسال بین چند استان تقسیم می شود اما هنوز سهم استان ها مشخص نشده است.


وی اضافه کرد: اعتبار 100 میلیون یورویی برای مقابله با ریزگردها از محل صندوق توسعه تامین شده که سهم هیچکدام از استان ها هنوز مشخص نشده اما بخشی از آن مربوط به برق و مابقی مربوط به استان های درگیر با گرد و غبار است.


طهماسبی بیرگانی با اشاره به اعتراض خوزستان نسبت به کاهش اعتبار مقابله با ریزگردها اظهار داشت: کارگروه ملی گرد و غبار به طرح های گذشته که در این استان اجرا شده توجه دارد و یکی از اولویت های آن مراقبت و نگهداری از طرح هایی همچون نهالکاری هاست.


طهماسبی بیرگانی با بیان اینکه کشور با مشکلات دیگری همچون سیل مواجه است، افزود: تعیین سهم بند هر کدام از استان ها و یا دستگاه ها نیاز به کار کارشناسی دارد که در حال بررسی است.


مطالعات طرح جامع مقابله با گرد و غبار خوزستان هنوز به اتمام نرسیده، اظهار داشت: برنامه های این طرح به کارگروه استانی مقابله با گرد و غبار ارائه شده که در این کارگروه در حال بررسی و جمع بندی است.


به گفته وی زمان تصویب این مطالعات بستگی به پاسخ نهایی ستاد استانی دارد.


مدیر کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار در ادامه درباره تاثیر سیل اخیر خوزستان در کانون های گرد و غبار، گفت: این مساله در حال بررسی است اما اثر سیل دوجانبه بوده، و در عین حال که پوشش گیاهی را غنی می سازد، رسوبات ریزدانه را که در دشت ها و حاشیه تالاب ها باقی مانده اند می تواند به عامل جدید ریزگرد تبدیل کند.


خوزستان از بهمن ماه پارسال درگیر سیلاب ناشی از رودخانه های کرخه، دز و کارون بوده است.


طرح جامع مهار کانون های گرد و غبار توسط موسسه جنگل ها و مراتع کشور در دست مطالعه است که قرار بود تا آبان ماه 97 به اتمام برسد. این طرح بعد از ارائه به کارگروه مقابله با گرد و غبار خوزستان، باید ارزیابی شده و در کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار به تصویب برسد تا قابلیت اجرا توسط اداره کل منابع طبیعی را داشته باشد.


بر اساس گزارش شنبه شب کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار، پنج هزار هکتار از عرصه های نهالکاری در کانون ریزگرد جنوب شرق از بین رفته که علت آن عدم مطالعه قبل از اجرای طرح عنوان شده است.


هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت تثبیت کانون های گرد و غبار در خوزستان را در فروردین سال 96 تصویب کرد. این مصوبه در پی طوفان شدید گرد و غبار در بهمن سال 95 طرح شد.


برآوردها کانون های گرد و غبار خوزستان را بیش از 700 هزار هکتار (رسی و ماسه ای) نشان می دهد که 350 هزار هکتار از آنها بحرانی و بیش از 40 هزار هکتار فوق بحرانی است. کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از زمین های این استان نیز تنها یک گام با بیابانی شدن فاصله دارند.


9754/٦٠٦٤

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =