۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۸
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83327645
۰ نفر
روایت یادگار دفاع مقدس از نقش رزمندگان ابرکوه در فتح خرمشهر

یزد - ایرنا - محمود عادل یکی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس از استان یزد است که 48 ماه عمر خود را با شرکت در 19 عملیات بزرگ و کوچک طی کرد و در این راستا افتخارهایی را برای تحقق آرمان ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی کسب کرد.

عادل به مناسبت سالروز عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد 1361 از سوی رزمندگان اسلام شد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اظهار کرد: در مرحله سوم این عملیات، هنگامی که تعدادی از نیروهای دشمن اسیر شدند به رسم ایرانیان با آب و غذا از آنها پذیرایی کردیم .


وی اضافه کرد: در حین پذیرایی از اسرای عراقی یکی از رزمندگان ایران که 12 سال بیشتر نداشت در حال توزیع آب به نیروهای بعثی بود که این مزدور با سرنیزه ای که در آستین لباس خود پنهان کرده بود به رزمنده ایرانی حمله کرد .


وی با بیان اینکه، هر چند با این کار خشم و نفرت رزمندگان اسلام برانگیخته شد ، افزود: با این وجود رزمندگان اسلام پذیرایی از مزدوران بعثی عراق را ادامه دادند.** عملیات بیت المقدس 


عادل در ادامه گفت و گو با اشاره به اینکه در این عملیات تحت فرماندهی « گردان خدامراد محمدی» در جبهه حضور داشتیم، ادامه داد: عملیات بیت المقدس دهم اردیبهشت سال 1361 با رمز یاعلی بن ابی طالب (ع) شروع شد که بعدا منجر به آزادسازی شهر خرمشهر در استان خوزستان شد، در این عملیات در منطقه عملیاتی فکه مستقر شدیم .


این جانباز جنگ تحمیلی اضافه کرد: در مرحله نخست از طریق رمل های فکه عملیات شروع شد که شب اول با حدود 45 کیلومتر راهپیمایی تا پشت خاکریز دشمن پیش رفتیم  .


عادل افزود: حدود 6 گردان نیرو در پشت خاکریز دشمن مستقر شد ولی عملیات لو رفت به ما دستور دادند به خاکریز نیروهای خودی برگردیم.


این رزمنده دفاع مقدس بیان کرد: از زمان شروع عملیات تا بازگشت به پشت خاکریز 24 ساعت طول کشید، هنگام بازگشت بیشتر بچه ها آب همراه خود را تمام کرده بودند و ساعت 10 صبح در منطقه وسیعی بین رمل های تفتیده بدون آب گرفتار شدیم چاره ای نبود باید به خاکریز نیروهای خودی باز می گشتیم.


عادل خاطر نشان کرد: پس از 20 کیلومتر پیاده روی به جوی آب بسیار تلخ و داغ در بیابان برخورد کردیم، که حتی قابل خوردن نبود، اما همین آب تلخ و داغ جان حدود 2 هزار نفر رزمنده را نجات داد تا بالاخره به مقر نیروهای ایرانی رسیدیم  .


وی می گوید: در آن موقعیت وضعیت به گونه ای بود که به خاطر رملی بودن منطقه به هیچ وجه امکان استفاده از ماشین ، موتور ، تانک و ادوات نبود، پشت تپه های نزدیک مقر، نیروهای ایرانی آب ، غذا ، پوشاک و ... آورده بودند، پس از رسیدگی ، ما را به مقر خودی هدایت کردند .


وی افزود: حوالی ظهر پس از تهیه آمار مشخص شد 43 نفر  شهید شدند.


این جانباز دفاع مقدس خاطرنشان کرد: هنوز ناهار نخورده بودیم در دمای 52 درجه بالای صفر منطقه یکی از رزمندگان اسلام خبر از عملیات شبانه به مواضع دشمن داد و پس از بررسی مشخص شد فرماندهان تصمیم به انجام عملیات از رو به رو به مواضع دشمن گرفته بودند.


وی ادامه داد: بعد از ظهر همان روز تعدادی کمپرسی نیروها را به پشت خاکریز اول منتقل کردند .


عادل ادامه داد : ساعت 10 شب مرحله دوم عملیات شروع شد و پس از چند ساعت با میدان مین دشمن که حدود 300 متر پهنا داشت برخورد کردیم که محور آن باز نشده بود.


وی یادآورشد: 10 نفر داوطلب شدند، به لطف الهی به قلب دشمن حمله کردیم و پس از درگیری 10 ساعته منطقه محاصره شد، 700 نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند.


این رزمنده دفاع مقدس بیان کرد: هنگام پیشروی « مسلم قیومی زاده»  از رزمندگان ابرکوه، نزدم آمد و گفت، « از تعدادی برادرها می پرسیم از کدام تیپ و لشکر هستند» ، جواب نمی دهند.


وی ادامه داد: نزدیک های طلوع آفتاب تیپ ثارالله کرمان عملیات را ادامه دادند، به او گفتم شاید از بچه های کرمان باشند، موقعی که نزدیک آنها شدیم ، متوجه شدیم که این گروه 40 – 50 نفر عراقی هستند، و پس از آنکه خود را در محاصره نیروهای ایرانی دیدند، سلاح را بر زمین گذاشته و تسلیم رزمندگان اسلام شدند.


این رزمنده فاتح خرمشهر خاطر نشان کرد: در مرحله سوم عملیات برابر سوم خرداد 1361، نزدیکی های ظهر شهر خرمشهر به یاری خدا به دست رزمندگان اسلام آزاد شد و همانطور که امام عزیز فرمودند، « خرمشهر را خدا آزاد کرد».


وی اضافه کرد: دشمن تجهیزات و امکانات زیادی در منطقه مستقر کرده بود و با فتح خرمشهر حدود 19 هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند.


عادل در عملیات بیت المقدس از ناحیه پای راست با اصابت ترکش مجروح شده بود.


افزون بر پنج هزار نفر از شهروندان ابرکوهی در دفاع مقدس در حراست از اسلام و انقلاب حضور داشتند که 100 نفر در فتح خرمشهر شرکت کردند که جمعی شهید و به افتخار جانبازی نائل آمدند.


شهرستان ابرکوه در دفاع مقدس 275 شهید تقدیم کرد که 9 تن در فتح خرمشهر به شهادت رسیدند. 


مرکز شهرستان 53 هزار نفری ابرکوه در 140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد. 


7540/ 2047/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =