۴ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۱۲
کد خبر: 83327620
۰ نفر
معاون وزیر کشور: نیروی کار در گیلان فعال است

رشت - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: تحلیل داده های آماری از نرخ مشارکت اقتصادی، بیانگر فعال بودن نیروی کار در استان گیلان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا بابک دین پرست غروب شنبه در جلسه های کارگروه های اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل و رفع موانـع تولیـد استان افزود: نرخ مشارکت اقتصادی میانگین کشور با رشد یک و چهار دهم درصد در سال گذشته نسبت به سال 96 به 40 و نیم درصد رسیده که مشارکت اقتصادی گیلان با یک و نیم درصد واحد از 42 و نیم به 44 درصد معادل سه و نیم درصد افزایش داشته که نشان می دهد نیروی کار در این استان فعال است.


وی به نرخ بیکاری کشور نیز اشاره و بیان کرد: میانگین نرخ بیکاری کشور در سال گذشته با  یک دهم واحد درصد افزایش نسبت به سال  از 11 و 9 دهم  درصد به 12 درصد رسیده  و در گیلان این امار با هفت دهم واحد درصد افزایش  به  11 و چهار دهم درصد در سال 97 رسیده که البته این امار از میانگین کشوری پایین تر است.


وی خاطر نشان کرد: باید بررسی شود با توجه به ظرفیت های استان علت افزایش نرخ بیکاری گیلان چیست.


دین پرست با اشاره به  برگزاری جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در کشور اظهار داشت: گیلان از لحاظ برگزاری جلسات در این بخش رتبه 15 کشور را داراست.


وی با تاکید بر ضرورت توجه به واحدهای مشکل دار و بحرانی گفت:  گیلان 14 واحد مشکل دار و بحرانی با چهار هزار و 780 نیروی کار دارد که از این تعداد  هشت واحد مشکل دار با اشتغال سه هزار و 110  و شش واحد بحرانی با اشتغال یک هزار و 670 نفر هستند.


دین پرست با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید تصریح کرد:  در حال حاضر همه اذعان دارند درجنگ اقتصادی بسر می بریم و با توجه به این موضوع و تحقق  شعار امسال اولویت ها تعیین شده است.


وی همچنین به هفت ماموریت ویژه برای  فرمانداران کشور اشاره و بیان کرد: این ماموریت ها شامل ارائه  لیست بنگاه های فعال اقتصادی به همراه شاغلان انها، تلاش در جهت افزایش تولید واحدهایی که با کمتر از ظرفیت کار می کنند، بررسی واحدهای تولیدی تعطیل و تلاش در جهت احیای انها ، واگذاری پروژه های نیمه تمام ، ، واحدهای تملک شده، واحدهای بحرانی و مشکل دار و واحدهایی که پیشرفت فیزیکی آنها بیش از 60 درصد می باشد، هستند.


وی بر لزوم شناسایی دلایل عدم واگذاری پروژه های دولتی به خصوصی تاکید و بیان کرد: باید مقاومت ها ، مخالفت ها و ممانعت ها در این حوزه مشخص شود.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور به سامانه مجوزهای کسب و کار از اول مردادماه سال گذشته تا کنون نیز اشاره و بیان کرد: در کشور 22 هزار و 918 مجوز کسب و کار درخواست شده که هشت هزار و 922 مجوز صادر شده است.


وی افزود: طی همین مدت؛ در گیلان 697 درخواست مجوز به ثبت رسیده که 339 مجوز صادر شده و در این بخش رتبه میانگین کشوری 39 و گیلان 49 درصد است و این آمار خوبی برای استان است.


دین پرست خاطر نشان کرد:  در سال 97 با اقدامات کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید ، یک هزار و 297 واحد تولیدی راکد در کشور احیا شده و برای 12 هزار و 600 نفر اشتغالزایی شده است.


وی ادامه داد: در گیلان نیز طی سال گذشته  137 واحد تولیدی احیاء شده که 82 نفر وارد چرخه اشتغال شده اند؛ ضمن اینکه 117 واحد تولید ارتقای وضعیت شده اند و 96 طرح سرمایه گذاری با اشتغال یک هزارو 87 نفر در این استان به بهره برداری رسیده است.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در آزادسازی حریم دریا با کسی تعارف نداریم، گفت: باید اراضی ساحلی در اختیار افراد حقیقی و حقوقی مشخص شود .


وی با اشاره به وضعیت تالاب انزلی و رسیدن عمق آن از 11 متر به یک متر خاطرنشان کرد: تالاب انزلی تالابی منحصربفرد است که هویت تاریخی کشور و مردم است از اینرو،  تصرفات ساحلی و تالاب انزلی  دو موضوعیست که به جد پیگیر خواهیم کرد.


وی تصریح کرد: خوشبختانه سازمان حفاظت محیط زیست نیز  در حال اجرای برنامه خوبی  برای احیای این تالاب است.


دین پرست با اشاره به ظرفیت های دیگر استان از قبیل جنگل ها و  بنادر و دو منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی آستارا ، مرزی بودن استان ، خط هوایی و ریلی تصریح کرد: اهتمام است با برنامه هایی که در دست اجرا داریم ، بتوانیم  با استفاده از این ظرفیت ها زمینه توسعه مبادلات تجاری استان با کشورهای دیگر و کمک به رونق اقتصادی استان را فراهم کنیم.


7296/2007

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =