سردشت کارنامه درخشانی در دوران هشت سال دفاع مقدس دارد

مهاباد- ایرنا- فرمانده سپاه سردشت گفت: مردم این شهرستان با مقاومتی بی نظیر در برابر تهاجم دشمنان، کارنامه درخشانی را در دوران جنگ تحمیلی از خود به نمایش گذاشتند.

به گزارش ایرنا سرهنگ غلامحسین محمدی اصل روز شنبه در ویژه برنامه گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر در این شهرستان افزود: سردشت یکی از شهرهای استثنایی کشور محسوب می شود که نزدیک به 900 شهید والامقام را از زن و بچه گرفته تا سالخوردگان بی گناه را تقدیم این نظام و انقلاب کرده است. 
وی اظهار کرد: این شهرستان بیش از 72 بار مورد بمباران هوایی دشمن قرار گرفت اما مردم غیور سردشت جانانه و بدون سلاح و مهمات علیه دشمنان ایستادگی کردند و یک وجب از خاک خود را به دست دشمن ندادند که این نشان از باورهای اعتقادی و دینی و نشان از حمایت مردم این خطه از انقلاب و نظام دارد.
وی با بیان اینکه پیروزی خرمشهر نتیجه غرور مردم ایران و اراده مردان الهی بود که پایدار و ماندگار ماند، افزود: ما وظیفه داریم که این حماسه تاریخی و فراموش نشدنی را برای همیشه به عنوان یک یوم الله زنده نگه داریم. 
سرهنگ محمدی اصل با بیان اینکه ارتش کشور مقتدر ایران اسلامی نسبت به سایر ارتش های دنیا در اصول جنگ تفاوت دارد، بیان کرد: تفاوت ارتش ما ایمان به هدف و توکل به خداست و این رمز پیروزی در هیچ یک از ارتش های دنیا وجود ندارد. 
وی یادآور شد: دشمن با همکاری مستقیم بیش از 30 کشور دیگر، ایران را بیش از 600 بار با تجهیزات کامل و پیشرفته آن زمان و اهدایی از سوی 60 کشور مورد تجاوز زمینی، هوایی و دریایی قرار داد و جنگ تمام عیار و نامتقارن و ناهمگون علیه ایران اسلامی آغاز کرد ولی با وجود این ایمان و اعتقاد راسخ ملت ایران این حمله ها را به خوبی خنثی کرد. 
امام جمعه سردشت نیز در این مراسم گفت: تقوا و دشمن ستیزی ملت و رزمندگان اسلام سبب شد تا مقاومت در برابر دشمن تا دندان مسلح به پیروزی خون بر شمشیر منجر شود.


ماموستا محمد واوی اظهار کرد: اگر فرد مسلمان تقوا پیشه کند، حتی اگر تعداد دشمنان بیشتر و تجهیزات آنان بیشتر نیز باشد قادر به شکست شما نخواهند بود و این امر بعد از 1400 سال در خرمشهر تکرار شد.   
وی با اشاره به اینکه تا از درون آماده نباشیم، نمی توانیم در مقابل دشمنان بایستیم، عنوان کرد: اگر امروز بعد از 37 سال این فتح بزرگ را جشن می گیریم و به کام ما شیرین است و نسل به نسل آن را  به فرزندانمان انتقال می دهیم همه از برکت ایمان راسخ فرزندان ملت بود که در مقابل دشمنان مردانه ایستادند. 
به گزارش ایرنا پخش کلیپ هایی از فرمایشات مقام معظم رهبری، فتح خرمشهر و همچنین ادای احترام و نثار فاتحه به شهدای والامقام دوران هشت سال دفاع مقدس از دیگر برنامه های این مراسم بود.


سردشت با توجه به تناسب جمعیتی دومین شهر کشور از نظر تعداد شهداست و در دوران دفاع مقدس ۸۵۳ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده که ۱۱۱ تن از این شهدای والامقام از بسیجیان و پیشمرگان کرد مسلمان و ۶۱۳ نفر نیز از شهدای مردمی هستند.


این شهرستان در هفتم تیر سال ۱۳۶۶ نیز مورد تهاجم و بمباران شیمیایی رژیم بعث عراق قرار گرفت که در جریان آن دهها نفر شهید و هشت هزار نیز مصدوم شدند.


6185/3072