بسیج ملی کنترل فشار خون فرصتی ارزنده برای پرداختن به موضوع سلامت است

شیراز - ایرنا - استاندار فارس بازه زمانی 45 روزه در بسیج ملی کنترل فشار خون را فرصتی ارزنده برای پرداختن به موضوع سلامت دانست و یاد آور شد: امید است در فرصت پیش رو همه افراد گروه هدف با مراجعه به پایگاه‌های ثابت و سیار و اندازه گیری فشارخون خود، از پیامدهای ناگوار فشارخون بالا جلوگیری کنند.

عنایت الله رحیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با استقبال از اولویت بخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پیشگیری از شیوع بیماری‌های غیر واگیر و به ویژه فشارخون بالا، با ایجاد بسیج ملی کنترل فشارخون، بر اهمیت گسترش همدلی و جلب مشارکت عمومی در دستیابی به اهداف به این بسیج ملی تاکید کرد.


رحیمی با بیان اینکه در حوزه سلامت، لازم است به سوی سیاست‌های پیشگیرانه به نحو جدی تری حرکت کنیم، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز این رویکرد را در سال‌های اخیر با موفقیت دنبال کرده و ایده اجرای این بسیج ملی نیز نمود روشنی از این جهت گیری است.


وی افزود: گسترش زندگی شهرنشینی و تبعات ناشی از آن از قبیل کم تحرکی، چاقی و مصرف انرژی بیشتر، همه ما را مورد هجوم بیماری‌هایی قرار داده که اغلب در مراحل پیشرفته، خود را نشان می‌دهد و همین امر، علاوه بر سنگین‌تر ساختن رسالت دست اندرکاران نظام بهداشت و درمان، مسؤولیت هر فرد را در برابر سلامت خود بیشتر نشان می‌دهد.


استاندار فارس ادامه داد: مجموعه وزارت بهداشت، با اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون همراهی خود را با سلامت آحاد جامعه به بهترین شیوه پیاده سازی کرده و ضرورت دارد یکایک مردم نیز با حساسیت نسبت به سلامت خود، در دستیابی به اهداف پیش بینی شده مشارکت داشته باشند.


او با بیان اینکه همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها در ترسیم چشم انداز فردای سلامت کشور سهیم هستند، بر نقش سازنده آنها در این مسیر تاکید کرد و از مسؤولان و کارکنان ادارات خواست تا با طرح کنترل فشارخون، همراهی مسوولانه و جدی داشته باشند.


این مقام مسؤول یادآور شد: انتخاب عنوان بسیج ملی برای این حرکت ارزنده در عرصه سلامت، عنوانی شایسته و زنگ هشداری برای یکایک ماست تا با توجه به خاموش بودن بیماری پرفشاری خون، نسبت به سنجش منظم فشارخون اقدام کنیم.


** نیمی از مبتلایان به فشار خون دارو مصرف نمی کنند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه ۶۰ درصد مردم از فشارخون خود اطلاع ندارند، گفت: آمارها نشان می‌دهد که ۵۰ درصد از افراد جامعه که بیماری فشارخون دارند، دارو مصرف نکرده و تنها ۱۰ درصد یا کمتر از فشار خون خود اطلاع داشته یا فشار خون خود را کنترل می‌کنند.


دکتر علی بهادر درباره موضوع فشارخون هشدار داد: این بیماری نشانه‌ای ندارد؛ تا آنجا که موجب نابینایی، سکته‌های مغزی و قلبی در افراد می‌شود.


وی همه مدیران را به ثبت مشخصات و فشارخون خود در سامانه بهداشت فراخواند و از تمامی ادارات و ارگان‌های فارس برای مشارکت در بسیج ملی کنترل فشارخون و اطلاع رسانی در این زمینه دعوت به همکاری کرد.


دکتر بهادر با بیان بار مالی و هزینه‌های گزاف درمانی این بیماری در جامعه، گفت: همه باید برای کنترل و پیشگیری از فشارخون و تشویق و اطلاع رسانی مردم برای شرکت در این بسیج ملی اقدام کنند، این حرکت، یک گنجینه خوب ملی است و همه باید به بهبود وضعیت سلامت جامعه کمک کنند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: هر فرد به عنوان یک مشاور، تبلیغ کننده و کارشناس سلامت و بهداشت برای رعایت نظافت در خانواده، شهر و حومه با هدف مراقبت در سلامت مردم تأثیرگذار است.


** فعالیت ۱۱۲ پایگاه غربالگری برای کنترل فشار خون


معاون بهداشت و دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم، از پیش بینی ۱۱۲ پایگاه موقت غربالگری به صورت سیار و ثابت برای ارائه خدمات غربالگری در محل‌های پرتردد خبر داد و گفت: با حضور ۶۷۲ نیروی آموزش دیده، فشار خون مراجعه کنندگان پس از اندازه گیری، در وب سایت ویژه بسیج ملی کنترل فشارخون ثبت می‌شود.


دکتر عبدالرسول همتی افزود: همگام با اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون، از هفدهم خرداد تا پانزدهم تیر سال جاری غربالگری فشارخون تمامی افراد بالای ۳۰ سال در خانه‌های بهداشت، مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت و پایگاه‌های پزشک خانواده اندازهگیری می‌شود.


وی ادامه داد: پزشکان خانواده و مراقبان سلامت و بهورزان باید تمامی جمعیت تحت پوشش خود را فراخوان مجدد کرده و فشار خون آنها را در طی مدت بسیج ملی فشارخون اندازه گیری و در سامانه «سیب» ثبت کنند.


معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: کارشناسان حاضر در پایگاه‌های غربالگری اندازه گیری فشارخون در تمامی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و کلینیک‌های تخصصی در تاریخ اجرای این بسیج ملی، فشار خون تمام افراد مراجعه کننده را اندازه گیری و در وب سایت ویژه بسیج ملی کنترل فشار خون ثبت می‌کنند.


دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: تمامی مراحل اجرایی طرح به صورت الکترونیک است و تجهیزات و شاخص‌های موردنیاز پیش بینی شده است.


دکتر همتی یادآور شد: همه دستگاه‌های اجرایی، ادارات و سازمان‌ها برای همکاری در اجرای طرح بسیج ملی غربالگری کنترل فشارخون اعلام آمادگی کرده و ارائه خدمت غربالگری به کارکنان را در دستور کار خود قرار داده اند.


این مقام مسؤول از الزامات اجرای برنامه به آموزش نیروهای ارائه دهنده خدمات غربالگری اشاره کرد که از ابتدای خرداد این آموزش‌ها شروع و به صورت آبشاری در شبکه‌های بهداشت و درمان ادامه دارد.


معاون بهداشت دانشگاه افزود: بسته‌های آموزشی برای ارائه دهندگان خدمت و همچنین آموزش عموم مردم در خصوص اهمیت بیماری فشارخون بالا تهیه و طبق جدول زمانبندی، توزیع و اطلاع رسانی می‌شود.


دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون اهداف مهم این بسیج ملی را آموزش عموم مردم در خصوص عوامل خطر ابتلاء به فشارخون، میزان طبیعی فشارخون و عوارض فشارخون بالا عنوان کرد.


این بسیج و پویش ملی از بیست و هفتم اردیبهشت تا پانزدهم تیر ماه در همه شهرستان‌های استان فارس اجرا می‌شود.


۶۱۱۳