۴ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۰
کد خبرنگار: 1181
کد خبر: 83327217
۰ نفر
سیلاب حاشیه نشینی در خوزستان را افزایش نداده است

اهواز - ایرنا - مدیرکل اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به بازگشت روستاییان سیل زده به خانه‌های خود، گفت: سیلاب اخیر بر افزایش حاشیه نشینی در استان تأثیر نداشته است.

محمدصادق کریمی کیا شنبه در گفت و گو با ایرنا افزایش حاشیه نشینی را یکی از نگرانی‌های جدی نسبت به تبعات اجتماعی سیلاب اخیر در خوزستان دانست و افزود: نگرانی اولیه بابت این بود که سیلاب باعث مهاجرت روستاییان و باقی ماندن آنها در شهرها شده و به حاشیه نشین تبدیل شوند، ولی خوشبختانه اکنون همه روستاییان به خانه‌های خود بازگشته‌اند و تعداد کمی که در اردوگاه‌ها ساکن هستند به دلیل ادامه آبگرفتگی خانه‌های آنهاست؛ بنابراین می‌توان گفت که سیلاب و تبعات اجتماعی آن بر افزایش حاشیه نشینی خنثی عمل کرده است.


وی درباره اینکه آیا این نتیجه گیری زودهنگام و قطعی نیست، بیان کرد: با توجه به شرایط مناسب آبی در روستاها و دستور استاندار برای برداشتن شدن محدودیت الگوی کشت در تابستان، انتظار می‌رود که از نظر تولیدات کشاورزی و اقتصادی در وضعیت بهتری قرار بگیریم که نتیجه آن ماندگاری در روستاها خواهد بود.


کریمی کیا با بیان اینکه تبعات سیل در خوزستان در حوزه اجتماعی «کم» ارزیابی می‌شود، ادامه داد: بیشتر نگرانی و اضطرابی که در مناطق سیل زده وجود داشته و دارد، در حوزه اقتصادی و بابت از دست رفتن منابع اقتصادی، کشاورزی و دامداری است.


وی افزود: در زمان بحران در حوزه فردی شاهد اضطراب در بین سیل زده‌ها بودیم که به دلیل زندگی در اردوگاه‌ها رخ داد، زیرا شرایط زندگی در اردوگاه‌ها و چادرها برای روستاییان که انسان‌های مولدی هستند و فضای بزرگی برای زندگی داشتند دشوار بود که آنها را دچار سختی و آسیب می‌کرد اما خوشبختانه آسیب جدی در آنها گزارش نشده است.


کریمی کیا ادامه داد: بیشتر نگرانی کنونی سیل زدگان این است که به چرخه زندگی عادی بازگردند، و به ویژه فراهم شدن امکان کشت تابستانه برای آنها بسیار مهم است، به این دلیل که قشر روستایی افراد متکی به خود هستند که تمایل ندارند اعانه بگیر دولت باشند.


وی با تاکید بر فراهم ساختن شرایط محیطی برای ادامه اشتغال، درآمد و معیشت روستاییان سیل زده، گفت: بر اساس دستور استاندار خوزستان اولویت کشت تابستانه و ادامه روند تولید و کشاورزی است و در کنار آن بازسازی منازل و پرداخت خسارت هم دنبال می‌شود.


کریمی کیا اضافه کرد: اکنون از پیک امداد و حمایت گذر کرده‌ایم و در مرحله بازسازی و بازتوانی هستیم؛ بر اساس گزارش‌های تسهیلگران اجتماعی و ارزیابی روستاهای سیل زده، هم اکنون دغدغه اصلی مردم آماده سازی اراضی مجدد زمین‌های کشاورزی است.


وی با اشاره به تأخیر در ارزیابی زمین‌ها و خانه‌های خسارت دیده در برخی مناطق، افزود: یکی از مصوبات، تسریع در ارزیابی هاست تا نگرانی مردم از بابت جبران خسارت برطرف شود و بتوان در تخلیه زمین‌های کشاورزی از آب سرعت بخشید.* ۲۰ میلیارد ریال برای مدارس سیل زده


مدیرکل اجتماعی استانداری خوزستان همچنین با اشاره به آسیب دیدن ۵۶ مدرسه در مناطق سیل زده خوزستان، گفت: از محل اعتبارات شورای اجتماعی ۲۰ میلیارد ریال برای تعمیر مدارس مناطق سیل زده اختصاص داده شده که این اعتبار علاوه بر پروژه‌های نوسازی مدارس است.


وی افزود: در حوزه بهزیستی نیز ۴۵ میلیارد ریال برای تقویت اورژانس اجتماعی و مراکز مداخله در شهرستان‌های درگیر با سیل اختصاص یافته است.


کریمی کیا تشدید ترک تحصیل به دلیل سیلاب اخیر در روستاها را رد کرد و گفت: با توجه به اینکه مدارس یک ماه تا ۴۵ روز در استان تعطیل بودند، سیلاب در حوزه آموزش بسیار تأثیرگذار بود، اما نمی‌توان به طور قطع گفت که عامل بازماندگی از تحصیل می‌شود.


وی یکی از وظایف تسهیلگران اجتماعی را سنجش وضعیت تحصیلی دانش آموزان در روستاها بیان کرد و افزود: بسیاری از ترک تحصیل‌ها پیش از سیل بوده و در ۲ سال گذشته مساله بازماندگی از تحصیل یکی از اولویت‌های ما بوده و سعی شده با مداخله از آن جلوگیری شود.


کریمی کیا بیان کرد: گروه‌های جهادی، تشکل‌های مردمی و مؤسسات خیریه اقداماتی را برای کمک به خانواده‌های سیل زده انجام داده‌اند؛ کمیته اجتماعی و بهداشت قرارگاه سیل نیز جلسات منظمی برگزار کرده و مداخله در حوزه کودکان، زنان و سالمندان را در دستورکار دارد که امیدواریم با این اقدامات بتوان تبعات اجتماعی پس از سیل را کاهش داد، اگر چه نمی‌توان گفت تبعات اجتماعی به طور مطلق از بین رفته است.


وی در ادامه درباره بازخورد مردم و نارضایتی آنها از عملکرد دستگاه‌های خدمات رسان، گفت: طرح تحقیقاتی ارزیابی خدمات رسانی در سیلاب و میزان رضایتمندی مردم آغاز شده تا نظر مردم سنجش شود، البته در حوزه پشتیبانی نقش اردوهای جهادی و تشکل‌های مردمی قابل کتمان نیست، از سوی دیگر ماشین آلاتی که دستگاه‌های اجرایی و استان‌های معین برای سیل خوزستان به کارگیری شد نیز بسیار مؤثر بوده است.


کریمی کیا با بیان اینکه از نظر من سیلاب باعث شد که سرمایه اجتماعی در خوزستان افزایش پیدا کند، افزود: جشنواره فیلم و عکس با عنوان «سیلاب همبستگی» به زودی برای ثبت و ضبط کمک و حمایت‌های اجتماعی در خوزستان برگزار می‌شود.


خوزستان ۸۵۰ هزار نفر حاشیه نشین دارد که حدود نیمی از آنها در کلانشهر اهواز هستند.


بیش از ۵۰ روز است که خوزستان درگیر سیلاب شده است. با طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون، ۲۴۴ روستا و بیش از ۲۰۰ هزار نفر در خوزستان درگیر سیل شدند. هم اکنون با فروکش کردن سیلاب همچنان چند روستای حاشیه کرخه دچار آبگرفتگی هستند.


با وجودی که اردوگاه‌های رسمی اسکان سیل زدگان در خوزستان تعطیل شده، همچنان تعدادی از روستاییان دامدار در حمیدیه و تپه‌های ا… اکبر دشت آزادگان و شوش در اردوگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.


پیش از این مسئول تشکیل کارگروه مداخلات روانشناختی پس از سیل در خوزستان، نسبت به موج تازه ترک تحصیل در میان کودکان سیل زده هشدار داد و خواستار چاره اندیشی مسئولان برای این مساله شده بود.


/ ‏۹۷۵۴/ ‏‬ ۶۰۳۷
نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =