۵ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۵
کد خبرنگار: 1012
کد خبر: 83326943
۰ نفر
منفعت های سیل برای کشاورزی هرمزگان

بندرعباس- ایرنا – بارندگی کم سابقه و سیلاب فروردین امسال که بطور تقریبی اکثر کشور فراگرفت استان هرمزگان به نسبت شرایط اقلیمی با وجود خسارت هایی، منفعت هایی دراین بخش داشت.

بارندگی های اخیر در وهله اول موجب تقویت سفرهای زیر زمینی و دشت ها و همچنین آبخوان داری و آب خیزداری در استان شد و سد های خاکی و سیل بند ها را سیرآب کرد.
نزولات آسمانی همچنین باعث خوشحالی بهره برداران، متولیان بخش کشاورزی شد و دست مدیریت های
شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری و روستایی برای استفاده بهتر ازاین فرصت بازگذاشت زیرا دراین اواخر برای جبران کمبود آب اقدام به ساخت آب شیرین کن کرده بودند.
البته بواسطه ۲ دهه خشکسالی و ادامه این روند شاید آنطور که باید و شاید بواسطه آماده نبودن سازمانهای مرتبط با این بخش از سیلاب ها در سطح استان بهره برداری کامل نشده وهمین باعث بوجود آمدن خسارت به بخش هایی از کشاورزی و تاسیسات زیر بنایی شد.** بارندگی امسال خوب بود ولی از خشکسالی خارج نشده ایم
مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به بارندگی های فروردین ماه امسال گفت: در سالجاری بارندگی خوبی در کشور اتفاق افتاد که در طول ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده اما این بدان معنا نیست که وارد ترسالی شدیم بلکه تغییر اقلیمی بوده که احتمال ترسالی و یا خشکسالی شدید را گوشزد می کند.
هوشنگ ملایی در گفت وگوبا ایرنا افزود: هرچند این بارندگی ها خسارت زیادی را برای مناطق کشور بدنبال داشت اما با توجه به خشکسالی های گذشته، نفع آن برای کشاورزی و طبیعت به مراتب بیشتر بود.
وی ادامه داد: بزرگترین هدیه برای ما آبگیری سدها و دشت های آبی و رونق بخش کشاورزی بود، چرا که نیاز مردم به آب و اقتصاد گره خورده است.
مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان اظهار داشت: بخش کشاورزی هرمزگان امسال یکی از بهترین سالها در طول تاریخ به علت بارندگی ها را داشت و برخلاف سال های گذشته کشاورزان از نظر مالی تامین شده و محصولاتشان به فروش رفت.
ملایی یاد آور شد: در سیاست حمایتی در بخش کشاورزی باید تجدید نظر شود و به سمت تقویت گلخانه ها گام برداریم چرا که این امر علاوه بر صرفه جویی در آب، ۱۰ برابر افرایش عملکرد محصول و اشتغالزایی ایجاد می کند.
به گفته وی باید این موج تقویت گلخانه ها که موجب ارزآوری، اشتغالزایی و رونق بخش کشاورزی می شود را در کشور ایجاد کرد و یکی از ابزاری هایی که می تواند این مباحث را به گوش مسوولان بالادستی برساند، رسانه ها هستند.


**همکاری مردم و مسوولان وکاهش خسارت بارندگی
به عقیده مدیران و کارشناسان کشاورزی هرمزگان، هماهنگی بین دستگاه های مسوول باعث شد تا بارندگی های شدید فروردین ماه امسال خسارت کمتری به بهره برداران بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن وارد کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان دراین زمینه گفت: قبل از وقوع بارندگی با هماهنگی استاندار این استان نشست های مشترکی برای جلوگیری از خسارت های سیلابها با حضور مدیران شهرستانها در قالب ستاد بحران برگزار شد.
علی باقرزاده همایی درگفت وگو با ایرنا افزود: تمهیدات اندیشیده شده در خصوص تقویت خاکریز اطراف باغها، نخلستانها و مزارع از وارد آمدن خسارت های احتمالی ناشی از سیلابها و آب گرفتگی سطوح زیر کشت باغی و زراعی در سطح زیاد جلوگیری کرد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه خیلی امیدوار به بارندگی درسالهای گذشته نبوده و منجربه موجب افت کیفیت و حجم آب برداشتی چاهها عمیق و نیمه عمیق، خشک شدن قناتها و حتی چشمه سارها به در دو دهه گذشته شده بود، ۱۱۰ هزارهکتار از اراضی باغی و زراعی این استان به سامانه های آبیاری نوین مجهز شد.


** تولید ۲میلیون و۷۶۰ هزار تن محصولات کشاورزی
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ادامه داد: با تولید سالانه ۲میلیون و ۷۶۰ هزار تن محصول کشاورزی و شیلاتی نقش بسزایی در تنظیم بازار سبزی و صیفی خارج از فصل کشور در پاییز و زمستان دارد که بایستی از سیلاب ها به عنوان فرصت برای افزایش تولید استفاده کرد.
باقر زاده افزود: هرچند هرمزگان به عنوان استانی ساحلی با فعالیت های بندری، دریانوردی، صید و صیادی وهمچنین پلایش نفت و گاز و فولاد شهرت دارد اما تولید محصولات کشاورزی جایگاه خود در بازاهای داخلی وخارجی حفظ کرده است.

**منفعت بارندگی ها بیشر از خسارت بود
دبیر خانه کشاورز هرمزگان نیز در خصوص خسارت های وارده به بخش کشاورزی بیان داشت: منفعت بارندگی های فروردین ماه امسال در این استان خیلی بیشتر از خسارت های وارده بود.
ابوطالب جوادیدر گفت و گو با ایرنا از تقویت سفره های آب زیرزمینی و درنتیجه افزایش دبی آب چاه ها، چشمه ها و قناتها و همچنین افزایش حجم چندین برابری دریاچه ذخیره سازی سدهای بزرگ و کوچک استان از دیگر موارد مثبت این بارندگی ها نام برد.


** خسارت ۱۸۵ میلیارد ریالی سیل به کشاورزی هرمزگان
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: بارندگی های فروردین ماه امسال و وقوع سیل حدود ۱۸۵ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این استان و زیرمجموعه های آن وارد کرده است.
عادل شهرزاد اظهار کرد: براساس جدید ترین برآوردهای انجام شده از سوی کارشناسان این سازمان، سیل در مجموع به ۱۳ هزار هکتار (ازمجموع ۱۶۰ هزارهکتار) از زمین های زراعی و باغی این استان خسارت زده است.
وی افزود: بیشترین خسارت به میزان ۸۴ میلیاردو ۱۶۲ میلیون ریال به هشت هزار هکتار زمین زراعی این استان وارد شده که درنتیجه آن ۴۷ هزارتن محصول از بین رفته است.
معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اظهارداشت: در بخش دام و زیر
مجموعه های آن ازجمله استخرهای پرورش ماهی گرمابی، دام سبک و سنگین نیز حدود ۱۳ میلیاردو ۵۰۰ میلیون ریال خسارت وارد شده است.
شهرزاد گفت: اطلاع رسانی به موقع و انجام کارهای پیشگیرانه ازجمله لایروبی بستر رودخانه ها، تقویت خاکریز اطراف باغها، روستاها و حتی حاشیه قناتها و زمین های زیر کشت گیاهان زراعی از وارد آمدن خسارت های بیشتر به این استان جلوگیری کرد.
این مقام مسوول در سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یاد آورشد: بیشترین خسارت ناشی از بارندگی و سیل به بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن دراین استان مربوط به اسفندماه سال گذشته است.


**اجرای طرح های آبخیزداری باعث کاهش خسارت های سیل
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان نیز در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: اجرای طرح های آبخیزداری، باعث کاهش ۵۰ تا ۷۰ درصدی خسارت های احتمالی وقوع سیل دراین استان شد.
ابراهیم جعفری تختی خاطرنشان ساخت: تغییرات اقلیمی، شرایط جغرافیایی، توپوگرافی و فقر پوشش گیاهی باعث شده تا نام هرمزگان در ردیف اول استانهای سیل خیز کشور قرار گیرد.
وی تاکید کرد: در صورت انجام ندادن عملیات آبخیزداری در بالادست و کنترل و استحصال روانآب به حجم ۱۲۳ میلیون مترمکعب بطورقطع خسارت سیل فروردین ماه امسال خیلی بیشتر از ارقام اعلام شده می بود.
وی خاطر نشان کرد: ۱۵ میلیون تن کنترل فرسایش آبی و هشت میلیون مترمکعب رسوب کنترل شده موجب افزایش عمر مفید دربخش کشاورزی شده است.
وی گفت: با توجه به بارندگی های اخیر، باید برای انجام عملیات طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اقدام
های لازم صورت گیرد تا با مدیریت رواناب ها و نفوذ به سفره های آب زیرزمینی از فرسایش آبی، کنترل سیل و افزایش زمان تمرکز جلوگیری شود.
وی بیان داشت: هرمزگان دارای ۱۷ حوزه آبخیز اصلی به مساحت ۱۰ میلیون هکتاراست که ۳۰ درصد از وسعت آن در استان های بوشهر، فارس و کرمان قرار دارد.
دراطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، وسعت زمین های کشاورزی این استان ۱۵۶ هزار هکتار با تولید سالانه ۲میلیون و ۵۲۰ هزار تن شامل ۵۸۵ هزار تن محصول باغی و یک میلیون و۹۵۰ هزارتن محصول زراعی است.
دراین اطلاعات آمده نزدیک به ۱۹ درصد ازجمعیت یک میلیون و ۷۷۸ هزار نفری این استان در بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن ازجمله شیلات فعالیت دارند.
۶۱۴۹ /۶۰۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =