۴ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۶
کد خبرنگار: 1057
کد خبر: 83326870
۱ نفر
کارگردان «روز سوم»: مدیران تلویزیون مقصرند

تهران- ایرنا- کارگردان فیلم سینمایی «روز سوم» ضمن گلایه از کمرنگ شدن تولید آثار ارزشمند مربوط به دفاع مقدس و حماسه خرمشهر گفت: مدیران تلویزیون و سینما مقصرند اما مدیران تلویزیون بسیار بیشتر مقصرند چرا که فقط به فکر پُر کردن آنتن تلویزیون هستند.

محمدحسین لطیفی روز شنبه در نشست «فتح خرمشهر؛ الگوی وحدت ملی» که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد، افزود: مدیران تلویزیون بسیار ساده اندیشند زمانی که فقط به فکر پر کردن آنتن تلویزیون با تولیدات نازل هستند.

وی اظهار داشت: مگر ارتش سری و آثار جنگی بسیاری بیننده‌های فراوان نداشت، مدیران تلویزیون باید بدانند اگر تولیدات آگاهانه ساخته شوند، پربیننده هم خواهند بود.

فیلم سینمایی روز سوم به کارگردانی محمدحسین لطیفی در سال ۸۵ برنده بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر شد. این فیلم، روایت آخرین روزهای مقاومت در بخش غربی خرمشهر در سال ۱۳۵۹ است. سمیره و رضا، خواهر و برادری که همراه سایر مردم در حال مقاومت هستند.



لطیفی: مگر ارتش سری و آثار جنگی بسیاری بیننده‌های فراوان نداشت، مدیران تلویزیون باید بدانند اگر تولیدات آگاهانه ساخته شوند، پربیننده هم خواهند بود کارگردان فیلم سینمایی «روز سوم» توضیح داد: هر آنچه در این فیلم مشاهده می‌کنیم به دلیل ارتباطمان با حمید آخوندی و محمد نورانی بود و تأثیر بسیار عجیبی داشت، من فقط هر آنچه از آخوندی می‌شنیدم را تبدیل به تصویر کردم.

لطیفی با اشاره به صحنه‌ای از فیلم که عراقی‌ها در خانه‌ای دستشان را به قابلمه‌ای می‌زنند که داغ است و جنازه‌ها در حیات خانه هستند، گفت: به قدری این جنایت سبوعانه است که قابل بیان نیست. در واقع نیم ساعت قبل از آن اهالی خانه در حال خوردن ناهار بودند که به شهادت رسیدند.

وی اضافه کرد: بسیار دلم گرفته است و معتقدم کتابخانه سینمای ایران به عنوان مرجع نیاز به کتاب‌هایی دارد که در این خصوص باشد. من افسرده ام که هنوز فقط برای سوم خرداد، فیلم سینمایی روز سوم را برای نمایش دادن داریم.

این کارگردان سینما گفت: به خاطر دارم که آقای ضرغامی از من دلخور شده بود به دلیل مصاحبه‌ای که در آن گفته بودم مدیران فرهنگی وقتی ما می‌خواهیم قصه‌ای را بسازیم پشت ما نیستند. ما می‌خواستیم سریال ۳۴ قسمتی‌ای را تولید کنیم که هر قسمت آن مربوط به یک روز مقاومت شجاعانه خرمشهر بود.



بخشی از بودجه دفاعی به فیلم سازی اختصاص یابد

وی تاکید کرد: ما نیاز داریم که چنین اتفاقی رخ دهد. در بودجه دفاعی کشور نیاز است که بخشی را به فیلم سازی اختصاص دهیم به فیلم سازان دلسوز. باید این احساس مربوط به غرور، شهامت و دفاع را زنده نگاه داریم.

وی با تاکید بر اهمیت قومیت‌ها در ایران گفت: اسرائیل در جنگ جهانی دوم تشکیل می‌شود، اما کشوری به نام کردستان تشکیل نخواهد شد مگر با تضعیف عراق و سوریه. دشمنان به فکر پاره پاره کردن ایران هستند و برای اینکه به آن روز نرسیم باید مردم خود را آگاه کنیم.

وی خطاب به مسئولان پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: این پژوهشگاه باید تدبیری برای این موضوع مهم در راستای استمرار آگاهی مردم بیندیشد.

لطیفی با بیان اینکه ساده لوحی است اگر فکر کنیم که دشمنان طمع به خاک ایران ندارند، اضافه کرد: نگرانی من این است که آنها می‌خواهند ایران را پاره پاره کنند و باید این آگاهی دادن را از کودکان هفت ساله آغاز کنیم و این با تصویر محقق می‌شود.





روح کلی فتح خرمشهر؛ وحدت مردم و نظام بود



رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در این نشست گفت: فتح خرمشهر در دو بعد قابل بررسی است، نخست از باب حجم و عظمت کار، چرا که تعداد خسارت‌هایی که به دشمن وارد شد قابل مقایسه با دیگر عملیات‌ها نبود.

محمد سلگی افزود: وسعت مناطق تصرف و آزاد شده در جریان فتح خرمشهر نیز با سایر عملیات‌ها قابل قیاس نیست اما آنچه روح کلی عملیات، وحدت بین مردم و نظام بود.

وی با یادآوری این نکته که آزاد سازی خرمشهر اقدام و فتحی ملی بود، ادامه داد: چرا که تا آن تاریخ فتح و موفقیتی در این حد وجود نداشت. از دست رفتن و تسخیر آن در آبان ۵۹ رنجی برای ملت بود و ۱۹ ماهی که خرمشهر در دست دشمن بود، میل فزاینده ای برای بازپس گیری آن در جامعه وجود داشت.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با اشاره به اینکه در نتیجه وقتی در خرداد ۶۱ خرمشهر را فتح کردیم، جشن ملی برپا شد، گفت: ما در طول تاریخ ۱۵۰- ۲۰۰ ساله رنج‌های بسیاری برای از دست رفتن بخش‌هایی از کشور کشیدیم و نوعی نگرانی از تکرار آن به وجود آمده بود اما فتح خرمشهر خط بطلانی بر این بود که ما دیگر سرزمینی را از دست نخواهیم داد.

سلگی اضافه کرد: در فتح خرمشهر از یکطرف هویت ملی ما و از سوی دیگر بحث اسلامیت مطرح بود.



سلگی: ما در طول تاریخ ۱۵۰- ۲۰۰ ساله رنج‌های بسیاری برای از دست رفتن بخش‌هایی از کشور کشیدیم و نوعی نگرانی از تکرار آن به وجود آمده بود اما فتح خرمشهر خط بطلانی بر این بود که ما دیگر سرزمینی را از دست نخواهیم داد



مسائل مرزی دلیل اختلافات بود

امیرسردار سرتیپ سیدناصر حسینی معاون پژوهشی هیأت معارف جنگ ارتش نیز در این نشست گفت: دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق را می‌توان از ۳ نگاه مدنظر قرار داد؛ دیدگاه ملی، دیدگاه منطقه‌ای و دیدگاه بین المللی.

وی با اشاره به بعد ملی دفاع مقدس اظهار داشت: ما با همسایه غربی مشکل داشتیم و همسایه غربی با ما مشکلی ژئوپولتیکی و اختلافی سنتی داشت. ۵۰۰ سال از زمان امپراتوری عثمانی و امیراتوری ایران، درگیری‌هایی با همسایه غربی وجود داشت و آخرین درگیری آن جنگ ایران و عراق بود.

معاون پژوهشی هیأت معارف جنگ ارتش توضیح داد: دلیل اختلافات مسائل مرزی بود که باعث اختلافات و درگیری‌هایی شد و از زمان روی کار آمدن حزب بعث این مشکلات تشدید شد.

حسینی اضافه کرد: موقعیت ایران در ابتدای انقلاب این فرصت را در اختیار رژیم بعث عراق گذاشت تا وارد این کارزار شود اما عراق پا را فراتر گذاشت و سایر کشورهای عربی را برای حمایت از خود فراخواند.

سردار حسینی ادامه داد: حتی عراقی‌ها می‌گفتند که ایران باید جزایر سه گانه را واگذار کند. البته ما با اعراب مشکلات سنتی همچون مباحث عرب و عجم یا شیعه و سنی داشتیم که این اختلاف‌ها دستمایه تقویت این درگیری‌ها شده بود.

وی با بیان اینکه اتحادیه عرب و حتی سازمان کنفرانس اسلامی نیز برای حمایت از عراق در میدان بودند، ادامه داد: ما در آن زمان در فضای دو قطبی شرق و غرب و جنگ سرد قرار داشتیم. هر جنگی در دنیا رخ می‌داد به نوعی جنگ نیابتی شرق و غرب با یکدیگر بود.





دو ابرقدرت، پشت صدام ایستادند

معاون پژوهشی هیأت معارف جنگ ارتش ادامه داد: انقلاب اسلامی که با شعار نه شرقی و نه غربی به پیروزی رسیده بود اما در جنگ ایران و عراق، هر دو بلوک شرق و غرب در پشت عراق قرار گرفتند لذا دو ابرقدرت علیه ایران بودند.

سردار حسینی با یادآوری اینکه خرمشهر در جنگ دو نقش مهم بازی کرد، توضیح داد: خرمشهر دارای دو نقش «مقاومت» و «پیروزی» بود که هر دو نقش ارزشمندی است.

وی یادآور شد: خرمشهر ۳۴ روز اول جنگ را مقاومت کرد، که زمان طلایی مقاومت ملت ایران به شمار می‌رود، خرمشهر فداکاری کرد.

وی با بیان اینکه عراق در جغرافیای تهاجم فقط به خرمشهر حمله نکرد، افزود: آنها از هشت محور دیگر همچون مریوان، قصر شیرین، سومار، دهلران، فکه و غیره وارد ایران شدند.

معاون پژوهشی هیأت معارف جنگ ارتش ادامه داد: خرمشهر در آن روزها تنها نماند اما نیروی دفاعی کافی وجود نداشت و در روزهای سوم و چهارم ارتش به این نتیجه رسید که آخرین نفرات خود را نیز اعزام کند.

وی با اشاره به نقش دوم خرمشهر که همان پیروزی است، اظهار داشت: ما حداکثر ۷۰ هزار نیروی عملیات در بیت المقدس داشتیم که طبق آمارها ۳۰ هزار نفر شهید شدند که شش هزار نفر از این شهدا مربوط به عملیات آزادسازی خرمشهر بود.

سردار حسینی توضیح داد: خرمشهر برای نخستین بار نبود که به تصرف و اشغال در می‌آمد بلکه در ۲۰۰ سال اخیر دستکم ۳ تا ۴ بار اِشغال شد اما در اِشغال های قبل ما امتیاز دادیم همچون زمان ناصرالدین شاه در معاهده پاریس.



سردار حسینی: خرمشهر برای نخستین بار نبود که به تصرف و اشغال در می‌آمد بلکه در ۲۰۰ سال اخیر دستکم ۳ تا ۴ بار اِشغال شد اما در اِشغال های قبل ما امتیاز دادیم همچون زمان ناصرالدین شاه در معاهده پاریس



**این بار اشغال خرمشهر با خون جوانان رفع شد

وی تصریح کرد: اما این بار اِشغال خرمشهر با خون جوانان رفع شد که باید تا ابد درخشش داشته باشد و نام سه شهید نیز که فرماندهی عملیات را بر عهده داشتند تا ابد می‌درخشد، شهید صیاد شیرازی که فرماندهی عملیات را بر عهده داشت، شهید حسین خرازی که صحنه عملیات را بر عهده داشت و شهید کاظمی.



فراهنگ **۹۰۱۲ ** ۹۰۵۳


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =