۴ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 759
کد خبر: 83326604
۰ نفر
«با واپسین نفس‌ها» مستندی درباره دریاچه ارومیه

تهران - ایرنا - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در حال تولید مستندی با موضوع دریاچه ارومیه است که فراز فراییان با نام «با واپسین نفس‌ها» در حال ساخت آن است.

«دریاچه ارومیه که روزگاری یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های شور جهان بود، بر اثر دو دهه خشک‌آبی حوزه‌های آبریز خود، اندک اندک میزبانی هزاران ساکن بومی، انبوه پرندگان مهاجر، گونه‌های جانوری و پوشش گیاهیِ حواشی و جزایر کوچک و بزرگ مسکون خود را از دست می‌دهد. در خاموشی خالی دریاچه و روستاهای نیمه‌مسکون حواشی آن، هنوز مردان و زنان پیری هستند که در این واپسین روزهای حیات دریاچه، تنهایش نگذاشته‌اند و به آب و بستر خشک و خاک حواشی آن وابسته و دلبسته‌اند…». این موضوع مستند «با واپسین نفس‌ها» است.


به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فرشاد فداییان درباره مراحل ساخت این مستند که مدت زمان آن ۵۰ دقیقه است، توضیح داد: تصاویر هوایی از ۱۱ هزار کیلومتر مناظر منطقه طی ۲۰ روز انجام شده است و قسمت پایانی فیلمبرداری قرار بود اردیبهشت‌ماه انجام شود که با توجه به بارندگی‌های اخیر و بالا آمدن سطح آب دریاچه، فعلاً این امکان وجود ندارد. البته این پُرآب بودن دریاچه ارومیه موقتی است و ما تا پایان تابستان بخش پایانی فیلمبرداری را انجام خواهیم داد.


گفتنی است که عوامل تولید مستند «با واپسین نفس‌ها» عبارتند از: پژوهش، تصویر و کارگردانی: فراز فداییان، تدوین: فرشاد فداییان، موسیقی: علی چولایی، دستیار کارگردان: هادی نوری، دستیار اول تصویر: سعید خراسانی، دستیار دوم تصویر: مسعود خراسانی، تهیه‌کننده: فرشاد فداییان، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


فراهنگ **۱۰۸۵** ۹۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =