کشف آثار تاریخی در بوئین زهرا

تهران - ایرنا- سرپرست هیأت باستان شناسی در بوئین زهرا گفت: در بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پایین از توابع بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا آثار و محوطه های مختلفی از دوران پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی شامل تپه، محوطه و صخره نگاره به دست آمد.

بر اساس اعلام روز شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فرزاد مافی با اعلام خبر کشف آثار تاریخی در بوئین زهرا گفت: بررسی باستان‌شناختی دهستان زهرای پایین از توابع بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا با اهدافی همچون تکمیل نقشه باستان‌شناسی استان قزوین، بازشناسی مکان‌ها و محوطه‌های باستانی منطقه و همچنین معرفی و فراهم کردن اطلاعات لازم برای تشکیل پرونده ثبتی انجام شد.
وی با بیان اینکه این بررسی به صورت پیمایشی و با بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای صورت گرفت افزود: بارش‌های جوی و همچنین برودت هوا سبب کندی و ایجاد مشکلات در روند پروژه شد.
به گفته مافی، همان گونه که انتظار می‌رفت و سوابق باستان شناسی منطقه نیز تاکید بر اهمیت آن دارد، نواحی جنوبی دشت قزوین و ارتفاعات جنوبی آن به این دلیل که مورد توجه جوامع انسانی بوده، دارای اهمیت ویژه ایست.
این باستان شناس اظهار داشت: دهستان زهرای پایین با توجه به اینکه بخش‌هایی از منطقه جغرافیایی یاد شده را شامل می‌شود نیز از این امر مستثنی نیست.
سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است گفت: طی بررسی صورت گرفته آثار و محوطه‌های مختلفی از دوران پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی شامل تپه، محوطه و صخره نگاره به دست آمد.
او خاطرنشان ساخت که تنوع آثار، الگوهای استقراری مختلف در دشت و مناطق کوهستانی و همچنین وجود آثار باستانی از تمامی دوره‌های زندگی انسان، نشان از اهمیت بسزای این منطقه در ادوار گوناگون داشته است.
این باستان شناس گفت: دلایل گوناگونی وجود دارد که سبب شده این ناحیه چنین اهمیتی داشته باشد، از جمله مهمترین دلایل آن می‌توان به مواردی از قبیل وجود منابع آبی مناسب، در دسترس بودن منابع دشت و کوهستان و همچنین قرار گرفتن آن (دهستان زهرای پایین) در کوریدور ساوه به بوئین زهرا اشاره کرد.
مافی افزود: در حین انجام پژوهش متوجه شدیم که برخی از روستاها همان ساختار سنتی و بومی خود را حفظ کرده‌اند، بنابراین بر خود لازم دانستیم جهت ماندگاری این میراث برای آیندگان علاوه بر ثبت آثار باستانی به ثبت و ضبط آنها بپردازیم.
وی گفت: طی این پروژه چهار اثر امروزی که دارای ویژگی‌های سنتی هستند مانند یک زاغه در روستای حجیب، یک واحد ساختمان سنتی در روستای آب باریک، یک آسیاب آبی در روستای آراسنج و روستای متروکه سلطان آباد ثبت شدند.


فراهنگ **۳۳۷۷ ** ۹۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =