التهاب بر سر انتشار خبر پیروزی روحانی

تهران-ایرنا- فرشادمهدی پور، مشاور مدیرعامل خبرگزاری مهر در بخش نهم و واپسین گفت و گو با «پروژه تاریخ شفاهی ایران ایرنا» می گوید: ۸۸ کاری کرده بود که همه از انتشار خبر زودهنگام نتایج واهمه داشتند. ۲۵ خرداد سال ۹۲ ساعت ۳ صبح، خبر پیشتاز بودن روحانی را روی خروجی خبرگزاری مهر قرار دادیم و بی بی سی به نقل از مهر نوشت: "روحانی پیشتاز است. "؛ این خبر مهر، جهت تحلیل ها را عوض کرد.

ایرنا: و دیگر وقایعی که در پنجره رخ داد، چه بود؟

مهدی پور: یکی مربوط به قضیه ۹ دی بود. از چند روز پیش، تهران کمی تنش داشت. روز تاسوعا تنشی پیش آمده بود. شب عاشورا هم در جماران شلوغ شده بود.

صبح وقتی به هیأت دانشگاه تهران می‌رفتم، التهاب را در خیابان‌های تهران دیدم. حضور پلیس محسوس بود. سبزها از روزهای قبل برای این روز فراخوان داده بودند. تلویزیون‌های نزدیک به علیرضا نوری زاده و محسن سازگارا هم از مدتی قبل فتنه‌گران را به حضور در خیابان‌ها در عاشورا تشویق می‌کردند و حتی شعارهایی که باید بدهند را هم اعلام می‌کردند.

ظهر موقع اذان که شد، سعیدحدادیان که مداح جلسه بود اذان راقطع کرد و پشت تریبون گفت تشنجاتی در خیابان‌های اطراف پایتخت به وقوع پیوسته بود.

چون سرویس پیامک‌های موبایل و به گمانم حتی سرویس مکالمات تلفنی هم قطع بود به اخبار دسترسی نداشتیم. بنابراین به همراه اعضای هیأت، به خیابان‌ها رفتیم که ببینیم چه خبر است.

در طول مسیر از بلوار کشاورز و خیابان سهپدقرنی به سمت چهارراه کالج اهانت‌هایی را مشاهده کردم.  درگیری‌هایی هم در چهارراه کالج و زیر پل حافظ و طالقانی به وقوع پیوسته بود که البته ما دیگر وقتی رسیدیم که چهارراه کالج آرام شده بود.

از آنجا از یکدیگر جدا شدیم و به من به سمت میدان هفت تیر و سپس خیابان جمهوری و در نهایت به دانشگاه تهران آمدم.

ساعت حدود ۳ بعدازظهر بود و هنوز هیچ سایتی، هیچ خبری را درباره شورش‌های آن روز منتشر نکرده بود.

کف و سوت زدن عده‌ای در ظهر عاشورا برایم خیلی ناراخت کننده بود. همچنین جمعیت بی هدفی که در خیابان وصال، سنگ پرتاب می‌کرد و با هر سنگ دست می‌زد و هلهله می‌کرد. عده‌ای هم در ترافیک خودروها، بوق شادی می‌زدند.

این اتفاقات را به دوستان خود در سایت تابناک منتقل کردیم و این سایت با استفاده از همین اطلاعات و اخباری که سایر دوستان با آنها در میان گذاشته بودند، نخستین روایت را از ظهرعاشورای آن روز در خروجی خود قرار داد.

تا این گزارش منتشر شد، خبرگزاری فارس هم آن را برداشت و عیناً منتشر شد. بسیاری از خبرگزاری‌های دیگر و همچنین سایت‌ها نیز این گزارش را بازنشر کردند.

فردای ۶ دی، هنوز این التهاب در کشور وجود داشت. مصاحبه‌های تلویزیونی از آقایان هاشمی رفسنجانی، روحانی و سیدحسن خمینی و ناطق نوری پخش شد که همگی از ناآرامی‌های خیابانی انتقاد کردند.

روز سه شنبه ۸ دی شورای هماهنگی انقلاب اسلامی، فراخوانی برای برگزاری راهپیمایی برای فردای آن روز داد.

۹ دی آن عاشورای تلخ را شست. من تیپ آدم‌هایی را در این راهپیمایی دیدم که شاید تا کنون حتی یک بار هم در هیچکدام از راهپیمایی‌های جمهوری اسلامی شرکت نکرده بودند؛ پوشش‌ها، شعارها و سن و سال‌ها، بسیار متفاوت و حیرت‌انگیز بود.

ایرنا: مدتی هم مشاور خبرگزاری مهر بودید؟

مهدی پور: بله. در فاصله سال ۹۰ تا ۹۴، مشاور مرحوم رضامقدسی مدیرعامل این خبرگزاری شدم. در این دوران چند کار در مهر انجام شد.

نخست اینکه ساختار اداری و تحریری جدیدی در خبرگزاری مهر شکل گرفت که آن را از نظر شکلی به ایرنا نزدیک کرد. مثلاً معاونت خبر در مهر ایجاد شد، البته فرتوتی های ایرنا را هم نداشت. سعی کردیم خیلی اضلاع سازمان گسترده نشود تا بتواند قادر به تأمین منابع مالی لازم باشد.

اقدام دیگر این بود که وارد مقوله انتشار کتاب شدیم. مثلاً به مهدی قزلی که نویسنده بود پیشنهاد کردیم تمام مسیرهایی که جلال آل احمد در سفرنامه‌های ایران خود رفته بود را دوباره طی کند و خاطرات آن را همان طور که جلال نوشته بنویسد، البته با نگاه جدید.

همین هم شد و کتابش با عنوان «جای پای جلال» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

اما مسائلی هم داشتیم. مهر رسانه منتقد دولت بود و به طور مرتب با شکایت نهادریاست جمهوری روبرو می‌شد. احمدی نژاد در کنفرانس‌های مطبوعاتی مستقیم خبرنگارمهر را خطاب قرار می‌داد و در جواب سوال خبرنگاران دیگر، مهر را مقصر وضع موجود می‌دانست.

حتی یک روز مقدسی را به خاطر انتشار خبری درباره سوءاستفاده مالی محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور، که در بخش تلکس محرمانه مهر منتشر شده بود بازداشت کردند. ان خبر دست معاون اول رسیده بود و او هم شکایت کرده بود؛ فکرمی کنم موضوع خبر همان پرونده رحیمی بود که بعدها به این اتهام به زندان رفت.

تا اینکه به انتخابات ۹۲ ریاست جمهوری رسیدیم که انتخابات مهمی بود.

ایرنا: کی از رأی آوردن روحانی مطلع شدید؟

مهدی پور: روال این طور است که نخست رأی شهرستان‌های کوچک و روستاها شمرده می‌شود. معمولاً نتیجه این صندوق‌ها قابل تعمیم به کل کشور است.

سال ۸۸ هم همین طور شد. رأی احمدی نژاد در روستاها و شهرهای کوچک بیشتر بود و همین روند تا پایان شمارش آرا ادامه پیدا کرد.

بعد از ختم رأی گیری ۹۲، ما با خبر شدیم که آرای آقای روحانی در شهرهای کوچک و روستاها به مراتب از نفر دوم که آقای قالیباف بود، بیشتر است. مشخص بود که وقتی شمارش آرا به شهرهای بزرگ هم برسد این فاصله روحانی با رقبا حفظ خواهد شد و روحانی اگر در همان دور اول هم برنده نشود کار به دور دوم کشیده می‌شود.

در تحریریه مشغول تماشای تلویزیون بی بی سی فارسی بودیم. تعدادی کارشناس را آورده بودند تا راجع به انتخابات تحلیل ارائه دهند. مشخص بود که حرفی برای گفتن ندارند، چرا که هیچ داده‌ای از سوی وزارت کشور درباره شمارش آرا منتشر نشده بود.

ما در اتاق خبر مهر دور هم نشسته و تردید داشتیم که چه باید کرد. تیرانداز مدیرعامل فعلی فارس که آن موقع، معاون خبر مهر بود، پیشنهاد کرد که خبر پیشتاز بودن روحانی را روی خروجی سایت قرار دهیم.

ما ابتدا موافقت نکردیم. چون استرس زیادی داشتیم و این ناشی از انتخابات ۸۸ بود که خبرگزاری فارس، خبر پیشتازی احمدی نژاد را منتشر کرد و آن داستان‌ها شد.

با اصرار تیرانداز و به رغم مخالفت من، ساعت ۳ بامداد این خبر روی خروجی قرار گرفت. چند دقیقه‌ای نگذشته بود که بی بی سی به نقل از مهر نوشت: روحانی پیشتاز است.

این خبر مهر جهت تحلیل‌ها را عوض کرد. چون صدا و سیما تا آن ساعت هیچ خبری از نتایج منتشر نکرده بود و داشت مستند پخش می‌کرد. چشم همه رسانه‌ها ترسیده بود و ۸۸ کاری کرده بود که همه از انتشار خبر زودهنگام نتایج واهمه داشتند.

ساعت ۴ و نیم صبح دیگر برایمان مسجل شد که روحانی رأی اول را آورده است، مهر خبر دیگری را منتشر کرد که روحانی با فاصله زیاد از بقیه نامزدها پیش است.

اما حسن بزرگ این اطلاع رسانی چه بود. اینکه به جریان افکارعمومی شکل داد و مشخص کرد که انتخابات دارد در کدام مسیر می‌رود. و رسانه‌های ضدانقلاب که می‌خواستند با طرح دوباره فرضیه تقلب، بر فضای کشور تأثیر بگذارند در انفعال قرار گرفتند چرا که دانستند دیگر روحانی دارد برنده می‌شود.

به نظر من این دو خبر مهر، آرامشی را در سطح کشور پدید آورد و جلوی شایعات را گرفت. کمااینکه همان موقع شایعه کرده بودند که روحانی در اعتراض به اعلام نشدن نتیجه راسا به وزارت کشور رفته است تا موضوع را پیگیری کند.

همیشه به تیرانداز می گویم تو جسارت و اجتهادی کردی که به نفع جمهوری اسلامی تمام شد.

گفت و گو از: ناصرغضنفری

پژوهشم ۳۰۸۱**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =