موزه تاریخی ، آرزویی دست نیافتنی برای مردم اهواز

اهواز - ایرنا – سهم چندین و چند ساله اهوازی ها از داشتن یک موزه تاریخی چیزی جز حسرت برای مردم نیست و همچنان از وجود آن بی بهره و محروم هستند.

مردم کلانشهر اهواز در حالی حسرت داشتن یک موزه تاریخی را  دارند که استان خوزستان با ثبت سه اثر تاریخی جهانی یکی از استان‌های متمدن و با تاریخ بسیار بالا به حساب می‌آید.


موزه همیشه برای مردم جهان یادآور هویت مردم بوده است، قدم زدن در یک موزه هنوز برای افراد زیادی به سان قدم زدن در تاریخ و گذشته است.
در حالی که کشورهای توسعه یافته و پیشرفته دنیا به نسل‌های پنج و ششم در موزه داری رسیده‌اند اما اهواز این کلانشهر تاریخی ایران، هنوز از وجود یک موزه تاریخی نسل اولی هم محروم است هر چند هر ساله در روز جهانی موزه برخی مسئولان برای یک تا ۲ روز وعده موزه دار شدن اهواز را بر زبانشان جاری می‌کنند اما پس  از گذشت چند روز همین وعده‌ها به وادی فراموشی سپرده می‌شوند.


 سال ۸۸ عملیات اجرایی موزه منطقه‌ای خوزستان در اهواز آغاز شد و از همان روز مردم اهواز هر ساله منتظر افتتاح این موزه هستند اما این به یک رویا برای آنان تبدیل شده است.


موزه منطقه‌ای در پارک جزیره اهواز همچنان سوت و کور در دل رودخانه قرار دارد و اراده ای برای راه اندازی آن وجود ندارد.


***اعتبار ساخت موزه کافی نیست
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در این باره به ایرنا گفت: موزه منطقه‌ای خوزستان در اهواز در دست احداث است اما در سه ماه اخیر به خاطر وضعیت بارندگی و سیل و مسدود بودن راه دسترسی، کاری در آن نشده است ولی در حال حاضر عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد.
حکمت الله موسوی افزود: کارهای زیادی درموزه منطقه‌ای صورت گرفته و اکنون کارهای داخلی و کارهای سازه‌ای آن مانده است اما موضوع اصلی این است که اعتبارت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان جزئی است و اعتبارات کافی برای این موضوع تخصیص داده نشده است.


موسوی افزود: البته این موزه در طول سال‌ها تغییرات نقشه‌ای و طراحی نیز داشته است.
وی ادامه داد: وقتی قرار باشد موزه‌ای راه اندازی شود به ما اجازه احداث نمی‌دهند و دولت در ردیف اعتبارت خودش ردیفی برای احداث ساختمان جدید ندارد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: ایجاد موزه در سطح کشور و استان بدین صورت است که ساختمان‌های قدیمی و میراثی را مرمت و سپس به موزه تبدیل می‌کنند مانند حمام تاریخی کرناسیون در دزفول که تبدیل به موزه مردم شناسی شده است یا عمارت صمیمی رامهرمز که موزه تاریخی شده است.

***اجازه نمی‌دهند موزه بسازیم
وی تصریح کرد: از آنجایی که تاکنون اجازه احداث ساختمان جدید را نداده‌اند  ما در اهواز نتوانستیم جز موزه منطقه‌ای ساختمان جدیدی به نام موزه داشته باشیم.
موسوی بیان کرد: از سوی دیگر نیز ساختمان‌های تاریخی که در اهواز داریم محدود هستند و اغلب آنها مالک خصوصی دارند و مالکیت آن‌چنانی از بناهای تاریخی در اختیار میراث فرهنگی استان نیست.
وی ادامه داد: پیشنهاداتی برای موزه شدن خانه ماپار اهواز بود اما خانه ماپار ساختار موزه‌ای نداشت که به بخش خصوصی سپرده شد و هم اکنون تبدیل به سفره خانه سنتی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به ساختمان سه گوش (دانشکده ادبیات) بیان کرد: این بنا زیر نظر دانشگاه شهید چمران اهواز است.


وی گفت: بارها از دانشگاه درخواست داشته‌ایم ساختمان سه گوش را برای کاربری موزه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار دهد اما دانشگاه زیر بار این مساله نرفته است به رغم اینکه در چند سال گذشته میراث فرهنگی استان برای مرمت آن اعتبار اختصاص داده و کارهای مرمتی و حذف الحاقات آن را انجام داده و همچنان نیز ادامه دارد.

**سه گوش را به میراث نمی‌دهند
وی ادامه داد: دانشگاه دلایلی برای واگذار نکردن این بنا به میراث دارد و معتقد است هنوز به این بنا نیاز دارند و در تملک خودشان است لذا معلوم نیست پس از پایان مرمت آیا این بنا تاریخی را در اختیار میراث فرهنگی قرار می‌دهند یا خیر.
موسوی ساختمان معین التجار در اهواز را از دیگر بناهای خوبی دانست که ظرفیت موزه شدن را دارا است و گفت: می توان با واگذاری این بنا به میراث فرهنگی آن را به یک موزه تبدیل کرد اما این اتفاق نیفتاده است البته در کنار این بنا، ساختمان‌های تاریخی بسیاری در اهواز و استان است اما یا مالک خصوصی دارند یا در تملک دیگر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی هستند.
وی بیان کرد: نکته مهم دیگر اینکه نهادهای دولتی می‌توانند اینگونه بناهایشان را به موزه تبدیل کنند، برای این کار ما آمادگی لازم را داریم و به آنها نیز پیشنهاداتی داده‌ایم.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به بناهای تاریخی بانک ملی، راه آهن یا آموزش و پرورش در استان گفت: به عنوان مثال آموزش و پرورش می‌تواند در ساختمان دانشسرای مقدماتی اهواز موزه آموزش و پرورش راه اندازی کند.


وی گفت :البته زمانی بنا بود موزه مدرسه در استان ایجاد شود و شهرهایی که مدرسه تاریخی دارند نیز این اقدام را انجام دهند ولی این اتفاق نیفتاد.
وی در ادامه توضیح داد: در حال حاضر موزه‌های شوش، هفت‌تپه، آبادان، مسجدسلیمان، دزفول و رامهرمز فعال هستند.

***ایذه موزه دار می‌شود
موسوی با بیان اینکه موزه ایذه در دست احداث است تاکید کرد: موزه میراث فرهنگی ایذه در هفته آینده گشایش پیدا می‌کند  و در حال حاضر کارهای چیدمان اشیا و موزه آرایی داخلی در حال انجام است همچنین بحث اخذ رده حفاظتی نیز در حال انجام است که پس از انجام آن افتتاح می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه شهرستان ایذه از نظر باستانی غنی است گفت: موزه تاریخی ایذه موزه خوبی است و با توجه به اینکه ایذه شهر تاریخی به شمار می‌رود و مردم فرهنگ دوستی دارد امید آن می‌رود که موزه‌ای پویا باشد چراکه وجود یک موزه در ایذه خواسته مردم شهرستان نیز بود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به اشیا تاریخی که در خارج از استان خوزستان قرار دارند بیان کرد: استان خوزستان یکی از استان‌هایی است که بیشترین اشیای تاریخی را به خود اختصاص داده است و پس از تهران قرار دارد و تا کنون ما حتی فرصت معرفی اشیا موجود در استان را نداشته‌ایم که بخواهیم به سراغ اشیا خارج از استان برویم البته مبادله اشیا میان استان‌ها و سازمان مرکزی مخازن انجام می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه مخازن نگهداری اشیای تاریخی در خوزستان استاندارد و امن هستند توضیح داد: به اندازه کافی در استان اشیا تارخی داریم که هنوز نتوانسته‌ایم همین‌ها را در معرض نمایش قرار دهیم.
موسوی در خصوص حضور گنجینه جوبجی و مرد شمی در استان گفت: خیلی تمایل داریم این اتفاق بیفتد و شاهد حضور گنجینه جوبجی و مرد شمی و بسیاری از اشیای فاخر استان در همین استان باشیم اما این اتفاق هنوز به دلیل فراهم نبودن ساختار و دلایل خاص دیگر میسر نشده است.
۷۱۶۴/6064

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =