۴ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۷
کد خبر: 83326278
۰ نفر
سیلی سبز سیل بر گونه های همدان

همدان - ایرنا- بارش های پر حجم باران، تگرگ و برف و تبدیل آن به سیلاب در فروردین ماه امسال خسارت های زیادی را در نقاط مختلف کشور برجا گذاشت، اما به گفته کارشناسان این بارش ها تاثیرات مثبتی نیز بر طبیعت، منابع آبهای زیرزمینی و کشاورزی داشته است.

به گزارش ایرنا، سیل اخیر اگر چه موجب تخریب و ویرانی زیرساخت‌ها در بخش‌های مختلف شد اما اگر به درستی هدایت و کنترل می‌شد می‌توانست منبعی مناسب برای استفاده در بخش‌های مختلف باشد.


سیلی که در فروردین ماه اتفاق افتاد ۱۴ هزار و ۸۲۹ میلیارد و ۹۲۴ میلیون ریال به بخش‌های مختلف از جمله مسکن، کشاورزی، راه‌ها، ارتباطات، میراث فرهنگی، شبکه گاز، واحدهای صنعتی و شهرداری‌های استان همدان خسارت زد و جان ۱۰ تَن از هموطنان را در این خطه گرفت اما با این وجود در بخش‌هایی از جمله منابع طبیعی و کشاورزی اثرات مثبتی داشت.به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان، ۲۸ ایستگاه باران سنجی در این استان وجود دارد که از ابتدای سال آبی جاری، به صورت میانگین ۵۹۳ میلی متر بارش را ثبت کرده‌اند.منصور ستوده معتقد است، این میزان بارش، یک رکورد بی سابقه در طول سال‌های آمار برداری به حساب می‌آید چراکه تا به امروز بارش‌ها نسبت به سال آبی گذشته ۹۵ درصد و نسبت به بلند مدت ۸۵ درصد افزایش داشته است.


وی اظهار داشت: آب مورد نیاز شرب در شهرها و روستاها از طریق آب‌های زیرزمینی (چاه‌ها) و همچنین آب‌های سطحی (سدها) تأمین می‌شود که به دلیل برداشت بیش از حد و کمبود بارش‌ها، در ۱۵ سال اخیر به طور متوسط در استان همدان هر سال بین ۸۰ سانتی متر تا ۱۰۰ سانتی متر کاهش سطح آب‌های زیر زمینی را داشته‌ایم.


وی اضافه کرد: سال گذشته در همین تاریخ حجم سد اکباتان نزدیک به ۱۵ میلیون متر مکعب بود و در مجموع کل سدهای استان نزدیک به ۵۰ میلیون متر مکعب آب داشتند.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: بارش‌های نوروز امسال، حجم تمام مخازن و سدهای استان را پر کرد و حالا با ضریب اطمینان ۱۰۰ درصدی می‌توانیم بدون دغدغه آب آشامیدنی و کشاورزی استان را از طریق سدها تأمین کنیم.


ستوده اظهار داشت: ۱۶ تغذیه مصنوعی در استان همدان وجود دارد که می‌تواند ۳۲ میلیون متر مکعب آب را در خود ذخیره کنند.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، با اشاره به اینکه کنترل سیلاب توسط سدها و سیل بندها باعث کاهش میزان خسارت سیل در همدان شد، افزود: در این بارش‌ها، دِبی ورودی سدهای اکباتان همدان و کلان ملایر به ۲۰ متر مکعب در ثانیه نیز رسید که اگر این سدها نبودند خسارت زیادی به روستاهای پایین دست وارد می‌شد.سیل به شبکه آبرسانی روستاها خسارت زد


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی همدان گفت: این استان یک هزار و ۷۱ روستا دارد که منابع آب مصرفی نزدیک به ۴۰ درصد آنها از قنات‌ها و چشمه‌ها تأمین می‌شود.


سید مصطفی هاشمی افزود: خشکسالی طولانی، بیشترین آسیب را به قنات‌ها و چشمه‌های روستاها وارد کرد؛ چرا که آب آنها از طریق آب‌های سطحی تغذیه می‌شود.


وی با اشاره به اینکه هرسال هزینه‌های زیادی برای مقابله با خشکسالی می‌شد، اظهار داشت: امسال این مشکل برطرف شده و باید با سرمایه گذاری در دیگر بخش‌ها همچون مجتمع سازی ها تأسیسات و زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری کنیم.


هاشمی با بیان اینکه بارش‌های امسال فرصت مطالعات را هم فراهم کرد، ادامه داد: پیش بینی‌ها تا ۷۰ میلی متر بارش بود که در نقاط مختلف بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی متر بارش ثبت شده است.


وی عنوان کرد: ۲۲۳ مورد از تأسیسات آب رسانی به روستاهای استان با آسیب دیدگی مواجه شد و ۴۸ کیلومتر از خطوط انتقال و شبکه آب رسانی روستایی خسارت دید.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی همدان ادامه داد: ۳۶ کیلومتر از راه‌های دسترسی به تأسیسات آبرسانی دچار گرفتگی و انسداد مسیر شد.


هاشمی با بیان اینکه تجهیزات و قطعات به همراه مواد گند زدا به استان‌های سیل زده کشور ارسال شد، ادامه داد: دستگاه‌های گند زدا، در ۴۵ روستای استان لرستان تعمیر و راه اندازی شد.


وی عنوان کرد: تجربیات بسیار زیادی از این سیلاب به دست آمد؛ بسیاری از تاسیسات و دستگاه‌هایی که ایجاد کرده بودیم کارآیی خود را نشان داد.


تحاد، خسارت سیل را کم کرد


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: اتحاد، همدلی و مشارکت مسئولان و مردم همدان باعث شد خسارت سیل کاهش یابد.


سید هادی حسینی بیدار با بیان اینکه مشکلی برای دفع فاضلاب در شهر همدان به وجود نیامد، افزود: این نوع بارش سیلابی، برای ما تمرین عملی بود و نشان داد که کارهای خوب اثرات خوب می‌گذارد.


وی با اشاره به اینکه هنوز زمین رطوبت خود را دارد و برای کشاورزی تشنه آب نیست، افزود: با وجود اینکه نیمی از فصل بهار گذشته است برداشت از چاه‌ها نسبت به سالهای گذشته ۹۰۰ لیتر در ثانیه کاهش یافته است و از یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه به ۳۰۰ لیتر در ثانیه رسیده است.


حسینی بیدار گفت: سیل در مجموع نزدیک به ۱۰۰ میلیارد ریال به شبکه آبرسانی شهری استان خسارت وارد کرد.


وی با بیان اینکه بیشترین آسیب به شبکه فاضلاب وارد شد، افزود: در استان همدان یک میلیون و ۸۹ هزار نفر جمعیت شهری داریم که ۱۰۰ درصد آنها از آب شهری بهره مند هستند.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان اظهار داشت: به طور متوسط ۷۶ درصد از جمعیت شهری استان زیر پوشش خدمات فاضلاب هستند، این در حالیست که میانگین کشوری نزدیک به ۵۰ درصد است.وارد ترسالی نشده‌ایم!


عضو هیات علمی و رییس بخش فنی مهندسی مرکز تحقیقات کشاورزی همدان گفت: سیل اخیر اگر چه خساراتی را برجای گذاشت اما نعمتی بود که اثرات مثبت آن در بخش‌های مختلف کشاورزی مشهود است.


رضا بهراملو اضافه کرد: در دنیا راهکارهای طبیعت محور برای آبراه‌ها پیدا می‌کنند که در این حوزه سه مقوله کم آبی، کیفیت آب و خطرات سیلاب با اهمیت است.


وی با بیان اینکه افزایش بهره وری از مهمترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی به منظور حفظ منابع آب و خاک است، ادامه داد: خوداتکایی، امنیت غذایی و کشاورزی پایدار و دانش محور از دیگر سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و استان است.


بهراملو بیان کرد: بخش کشاورزی با ظرفیت‌های عظیم مردمی می‌تواند مصداق بارز تولید کالای داخلی باشد چرا که تمامی مایحتاج غذایی مردم توسط بهره برداران سختکوش و پرتلاش این حوزه تولید می‌شود.


این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی همدان با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد وارد ترسالی نشده‌ایم و بحران کم آبی هنوز حل نشده است، اظهار داشت: جمعیت رو به رشدی داریم که این جمعیت به غذا نیاز دارد و باید از بخش کشاورزی تامین شود و از سویی باید بهره وری را بالا برد تا بتوانیم از منابع محدود تولید بیشتری داشته باشیم.پیش بینی افزایش تولید گندم دیم تا دو برابر


رییس مرکز تحقیقات کشاورزی همدان گفت: مساله مهمی که سیل اخیر ضرورت آن را بیش از پیش به همگان گوشزد کرد، مدیریت جامع حوزه‌های آبخیزداری است.


قاسم اسدیان با بیان اینکه سیل تجمع آب در یک زمان و در یک مکان است اظهار داشت: یک رابطه بین نفوذ آب و روان آب وجود دارد که هرچه نفوذ آب بیشتر باشد، روان آب کمتر و هرچه نفوذ کمتر باشد، روان آب بیشتر است و این موضوع تحت تاثیر شیب زمین، پوشش گیاهی، کاهش گونه‌های گیاهی و کوبیدن زمین توسط سم دام و زمان چرای دام قرار می‌گیرد.


وارد ترسالی شده‌ایم!


رییس مرکز تحقیقات و کشاورزی همدان تاکید کرد: این سیل متناسب با نوع اراضی نه تنها ضرری نداشت بلکه دستاوردهای زیادی داشته که باید بررسی شود.


دکتر اسدیان خاطرنشان کرد: کاهش شدید دما در فصل بهار هرچند باعث سرمازدگی بخشی از درختان منطقه شد، اما باغاتی که با کم آبی مواجه بودند آبیاری شدند و اثرات بارش‌ها مثبت است.


وی تاکید کرد: عده‌ای می‌گویند دوره خشکسالی در کشور به اتمام رسیده و ترسالی آغاز شده و عده‌ای مخالف این نظریه هستند اما از نظر من دوره ترسالی شروع شده است.


رییس مرکز تحقیقات و کشاورزی همدان پیش بینی کرد: در سال جاری بیش از ۱۵ میلیون تن گندم در کشور تولید شود.آبخیزداری بهترین راهکار کنترل سیلاب


معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: کارهای آبخیزداری در بخش‌های مدیریتی، ترویجی، بیومکانیکی و مکانیکی انجام می‌شود که با هدف کنترل روان آب‌ها، کنترل فرسایش رسوب و افزایش پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی صورت می‌گیرد.


محمد مهدی آرتیمانی اظهار داشت: در سیل اخیر سازه‌هایی که از سال ۷۱ در سرشاخه‌های مختلف استان اجرا شده بود به ویژه در شهرستان کبودراهنگ، وظیفه خود را ایفا کردند و اثرات آن را در کاهش سیلاب‌ها و پایین دست دشت کبودراهنگ می‌توان دید.


معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان خاطرنشان کرد: در استان همدان ۲۲ هزار سازه کوچک و بزرگ آبخیزداری احداث و در سطح ۲۷۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی به اجرا درآمده است.


وی اظهار داشت: این سازه‌ها سه میلیون متر مکعب روان آب را کنترل کرده است که نمونه اجرایی آن بند خاکی داس قلعه کبودراهنگ و تاسران و ساماندهی رودخانه تاسران است که کمترین خسارت‌ها در این بخش‌ها وارد شد.


آرتیمانی اظهار امیدواری کرد: با اجرای عملیات آبخیزداری علاوه بر کنترل سیل بتوانیم آب را با کیفیت مناسب جاری کنیم که علاوه بر آنکه در سفره‌های آب زیرزمینی رسوب کند رطوبت خاک را افزایش دهد و خسارت‌ها نیز کاهش یابد.افزایش پوشش گیاهی پس از سیلاب فروردین


آرتیمانی در خصوص پوشش گیاهی همدان گفت: بارش‌های فروردین امسال موجب افزایش رطوبت در سطح خاک و در نهایت افزایش چشمگیر پوشش گیاهی در سطح استان شد که باید حفظ و احیای آن با شدت بیشتری در دستور کار قرار گیرد تا علاوه بر منافع آن برای روستاییان، از وقوع آتش سوزی در ایام گرم سال نیز جلوگیری شود.


وی با بیان اینکه این بارش‌ها افزایش دهنده سطح آب زیرزمینی در دراز مدت نخواهد بود، ادامه داد: سطح آب‌های زیرزمینی در طول سال یک متر به طور متوسط افت دارد و سالانه با اجرای عملیات آبخیزداری ۲۷۰ مترمکعب در هکتار کنترل روان آب داریم.


آرتیمانی با بیان اینکه بر اساس مصوبات سال ۹۸ باید ۱۵۰ میلیون یورو به طرح‌های آبخیزداری استان همدان اختصاص یابد، افزود: باید در استان بحث اهمیت دادن به مقوله آبخیزداری افزایش یابد و این اهتمام وجود داشته باشد که از بحث‌های آبخیزداری حمایت شود.خسارتهای سیل در یک نگاه


به گفته احد ظفری رییس مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان همدان، جاری شدن سیلاب و بارش باران‌هایی که از پنجم فروردین امسال در این استان آغاز شد هشت هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال به بخش‌های مختلف کشاورزی همدان خسارت وارد کرد.


به گفته وی بر اثر بارش شدید باران و ایجاد سیلاب در این استان ۱۲ هزار و ۷۳۷ واحد جایگاه نگهداری دام و علوفه از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند و یک هزار و ۵۸۲ راس دام سبک و سنگین در این استان تلف شدند.


ظفری عنوان کرد: ۶۶ هزار و ۳۳۶ هکتار از اراضی زراعی و باغی نیز دچار آب گرفتگی و خسارت شده‌اند که اسدآباد، ملایر و نهاوند بیشترین خسارات را دیدند.


رییس مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی همدان همچنین از تخریب ۶۷۳ رشته قنات در این استان خبر داد و افزود: ۴۴۵ باب استخر پرورش ماهی، ۱۲۹ دهنه پل و ۷۲ هزار و ۸۸۴ کیلومتر راه بین مزارع تخریب و کانال انتقال آب بتنی و سنتی نیز تخریب شده است.


به گفته ظفری، همچنین حدود یک هزار و ۶۵۰ میلیون قطعه بچه ماهی و ۲۸ تن ماهی پرورشی نیز در استان همدان تلف شده‌اند و نهاوند با یک میلیون و ۱۰۰ هزار قطعه بیشترین میزان تلفات بچه ماهی به ویژه ماهی قزل آلا را دارد.


وی با بیان اینکه ۹۳۰ کلنی زنبور عسل نیز تخریب شده است اظهار داشت: ۲۴ هزار و ۴۷۷ قطعه طیور نیز در اثر این سیلاب از بین رفته‌اند.


‌۲۰۸۷/‌ ۷۵۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =