دانشجویان ایرانی از مسجد تاریخی شانگهای بازدید کردند

پکن- ایرنا- شماری از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های شانگهای بمناسبت ماه مبارک رمضان و آشنایی با روزه داری مسلمانان چین، جمعه شب از مسجد تاریخی "سونجیانگ" این شهر بازدید کردند.

در این دیدار و بازدید «داوود جائو» امام جماعت مسجد "سونجیانگ" درباره بنای این مسجد قدیمی، هویت اسلامی مسلمانان چین، چگونگی ورود اسلام به چین توسط ایرانیان و آداب و رسوم چینی ها در ماه مبارک رمضان توضیحاتی برای دانشجویان ارائه کرد.
وی به نفوذ زبان فارسی در میان مسلمانان چین اشاره کرد و گفت: بکار بردن واژه "آب دست" بجای کلمه "وضو" یا اسامی نمازهای روزانه مانند نماز "بامداد" ‏بجای نماز صبح، نماز "پیشین" ‏بجای نماز ظهر، نماز "دیگر" ‏بجای نماز عصر، نماز "شام" ‏بجای نماز مغرب و نماز "خفتن" بجای نماز عشا از اثرات نفوذ زبان فارسی در میان مسلمانان چین است.
مسجد "سونجیانگ" که ۶۰۰ سال قدمت دارد قدیمی ترین مسجد شانگهای است که با معماری اسلامی چینی ساخته شده است.در این مسجد قدیمی، تعدادی آثار باستانی متعلق به ایرانیانی که سال های قبل به چین مهاجرت کرده و به تبلیغ اسلام پرداخته اند نگهداری می شود.
قبرستان قدیمی که در پشت این مسجد واقع شده است، مدفن بزرگان و علمای دینی بوده که هم اکنون بصورت یک باغ زیبا و قدیمی خودنمایی می کند.
همچنین این مسجد همانند مساجد ایرانی دارای معماری گنبدی شکل است که در نوع خود در معماری چین کم نظیر است.
در این مراسم دانشجویان ایرانی و مسلمانان چینی در کنار هم روزه خود را افطار کردند و مسلمانان چینی با غذاهای چینی از دانشجویان پذیرایی کردند و سپس دانشجویان ایرانی همراه با مسلمانان چینی به اقامه نماز جماعت پرداختند.
در پایان مراسم بازدید از مسجد، یک هدیه ایرانی و لوح یادبود از طرف دانشجویان ایرانی، به امام جماعت مسجد اهدا شد.
**آساق **۱۹۰۴**1663