۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 917
کد خبر: 83325635
۰ نفر
 خطیب جمعه تهران: مسئولان نسبت به مشکلات مردم بی اعتنا نباشند

تهران- ایرنا- آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی درخطبه های نماز جمعه تهران با بیان فضایل امام علی (ع) خطاب به مسئولان گفت: مشکلات مردم را حل کنید و به داد مردم برسید، مبادا نسبت به مشکلات مردم بی اعتنا باشید.

آیت الله محمد علی موحدی کرمانی در خطبه اول نماز جمعه تهران با اشاره به کرامت ماه مبارک رمضان و ضرورت بهره مندی از فضائل این ماه، به بیان فضائل امام علی (ع) پرداخت و گفت: روزه ما را به تقوای الهی می‌رساند؛ هر کسی تقوا داشته باشد بن‌بستی برای او نیست و هم فرد و هم جامعه به برکت تقوا از هر دشواری نجات می‌یابد؛ اگر جامعه متقی باشد فرج و سعادت برای آن حاصل می‌شود خداوند همه ما را از این سرمایه بزرگ بهره مند بگرداند.


وی با اشاره به فضایل امیرالمومنین،  افزود: ایشان در آسمان و زمین ستودنی هستند، نه تنها شیعه بلکه اهل سنت نیز نسبت به ایشان خضوع دارند؛ امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر می‌فرماید به خودت بفهمان که تو باید مردم را دوست بداری به مردم نیکی کن و با سه واژه رحمت، احسان و لطف با مردم سخن بگو.


خطیب نماز جمعه تهران، آیت الله موحدکرمانی با اشاره به دستگیری امام علی (ع)  از مستمندان و یتیمان خطاب به مسئولان گفت: مشکلات مردم را حل کنید، به داد مردم برسید از کنار ضعفا به راحتی رد نشوید و نسبت به آنها بی اعتنا نباشید؛ حضرت علی (ع)  به انسان‌های فراموش شده بسیار توجه داشت.


وی خطاب به مسئولین اظهار داشت: مبادا نسبت به مردم بی اعتنا باشید که در دنیا بلکه در آخرت هم به ما آسیب می رساند؛ در آستانه شب های قدر از خداوند بخواهیم که به ما تقوا و توبه دهد و حالت رجوع الی الله داشته باشیم به خود بنگریم و اگر در وضعیت بدی هستیم خود را اصلاح کنیم.** سوم خرداد، برگ زرین در تاریخ انقلاب اسلامی است


آیت الله موحدی کرمانی با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر اظهارداشت: سوم خرداد روزی است که حماسه فتح خرمشهر آثار زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ما به وجود آورد. خرمشهر ۵۷۸ روز در اشغال دشمن بود و عراقی ها این شهر را به یک دژ دفاعی و نفوذ ناپذیر تبدیل کرده بودند.


وی افزود: وقتی ملتی به داشته‌های خود متکی شد، پایدار و مقاوم بود و ایمان را با عمل صالح همراه کرد، این ملت در همه صحنه ها پیروز است.

این استاد حوزه با یادآوری این کلام حضرت امام خمینی(ره)  که ، خرمشهر را خدا آزاد کرد، گفت: عملیات آزادسازی خرمشهر همه کارشناسان نظامی را دچار بهت و حیرت کرد، آمریکا پس از ۸ روز سکوت اعلام کرد که ماشین نظامی ایران اعجاب آور بود؛ حماسه بزرگ سوم خرداد یک الگو برای همه عرصه ها است.


خطیب نماز جمعه تهران  با اشاره فرارسیدن روز قدس اظهار داشت: جمعه آینده روز جهانی قدس است؛ روز جهانی قدس نماد وحدت و اراده امت اسلامی و روز حمایت از ملتی است که با خون خود به دفاع از قبله نخست مسلمانان برخاسته و هنوز هم هر جمعه جمعی از آنان توسط رژیم صهیونیستی به خاک و خون کشیده می‌شود. روز قدس روز تقابل حق و باطل  و روز ایستادگی و مقاومت مظلومان عالم در برابر ظالمان و  روز ستیز مستضعفان با مستکبران است.


وی با اشاره به فضیلت تقوا اظهار داشت: اهمیت انفاق و رسیدگی به محرومان و مستضعفان بر کسی پوشیده نیست؛ این موضوع در آموزه های اسلامی و قرآنی اهمیت والایی دارد؛ قرآن کریم هر جا که از نماز به عنوان قرب به خدا یاد می کند از انفاق نیز به عنوان خدمت به خلق یاد کرده است. بدون توجه به بندگان خدا، قرب خدا ممکن نیست.


آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: کمال برای عبادت خدا و کمک به بندگان خدا ستاره است؛ سیره پیامبر اکرم و ائمه معصومین رسیدگی به فقرا و محرومان جامعه بوده است.
  خطیب نماز جمعه تهران یادآورشد: قرآن بر اکرام یتیمان تاکید دارد این مسئله در شرایط کنونی اقتصادی که زندگی برای مردم دشوارتر شده است، مسئولیت مضاعف دارد؛ کسانی که تمکن مالی دارند، نباید از این موضوع غفلت کنند. امیدواریم با مشارکت مردم رسیدگی به محرومان شتاب بیشتری بگیرد.


**دستگاه قضا با غارتگران برخورد قاطع داشته باشد


 آیت الله موحدی کرمانی با بیان اینکه رئیس قوه قضاییه شخصیتی انقلابی و ولایی هستند، خطاب به وی گفت: به پرونده کسانی که اقتصاد کشور را به هم ریخته و سوء استفاده کردند، رسیدگی کنید؛ زمین خواران، رانت‌خواران، توزیع کنندگان مواد مخدر، عوامل قاچاق کالا به داخل کشور که دشمن مال و دین و شرف انسان ها هستند رسیدگی کنید و با آنان که آب های زیرزمینی  و منابع طبیعی را به غارت می برند، برخورد قاطع و انقلابی کنید.


وی در ادامه از مسئولان خواست تا مشکل گرانی را حل کنند و افزود: یکی از مسائل کشور ما، اسراف است که در ضیافت ها بسیار اتفاق می افتد، بترسید که عذاب الهی بر ما نازل شود.


خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگر از سخنانش درخصوص جهاد فرهنگی اظهار داشت: جهاد فرهنگی زیربنا است، چه میزان با دشمنان فرهنگ و دین می جنگیم؛ نه تنها نمی جنگیم بلکه فرش قرمز هم برای آنها پهن می کنیم و می گوییم که تشریف بیاورید و فرهنگتان را پیاده کنید وفرهنگ اسلام را از این مردم بگیرید و جوانان را لامذهب کنید.


آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: فضای مجازی چه می کند، من که نگاه نمی کنم، آنهایی که استفاده می کنند می گویند چیزهای عجیب و غریب در این فضا وجود دارد؛ ما جهاد می کنیم، جهاد فرهنگی داریم؟ بعضی ها می گویند که می توانیم کاری کنیم که آنچه جوانان ما را مسموم  و لامذهب می کند، در اختیار آنان قرار نگیرد، اما من نمی دانم چه کسی طرفداری می کند.


این استاد حوزه در ادامه گفت: نمی دانم کسانی که از فضای مجازی طرفداری می کنند، روز قیامت چه جوابی می دهند، اگر کسی اطلاع داشته باشد و گول نخورد و گمراه نشود، خوب است. اما بعضی جوانان ما که از این مسائل و همچنین از موضوعات دینی آگاه نیستند.


آیت الله موحدی کرمانی به برگزاری نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: بعضی کتاب هایی که درنمایشگاه کتاب عرضه می شود، در بین آن ها کتاب های ضد دین، ضد انقلاب، ضد پیغمبر و ... وجود دارد. مراجع ما حفظ و نگهداری کتاب ضاله را حرام می دانند و باید به این مسائل دقت کرد.


وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:  اگر سال آینده می خواهید نمایشگاه کتاب داشته باشید، از همین الان دست به کار شوید. از همین حالا برای کشورهایی که کتاب های آن ها مانند سیل به سوی ما روانه می شود، زمان تعیین کنید که کتاب هایی که به ایران می فرستند مثلا تا آخر خرداد به دست شما برسانند که مطالعه کنید. اگر این کتاب ها دارای نکات انحرافی است، و اگر اصرار دارند با این نکات انحرافی به دست مردم برسانند، نکات انحرافی را  مکتوب کنید و با پیوست به کتاب عرضه کنید.


**سیام **۳۰۵۰**۹۱۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =