رییس هیات کرمانشاه: موضوع دوپینگ حسین کیهانی در حد یک اتهام است

کرمانشاه- ایرنا- رئیس هیات دو و میدانی استان کرمانشاه گفت: موضوعی که از روز گذشته در خصوص دوپینگ حسین کیهانی دونده نامدار کرمانشاهی مطرح شده در حد یک اتهام است و هنوز چیزی مشخص نیست.

احمد روشن زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از حضور حسین کیهانی در مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا که ابتدای اردیبهشت ماه امسال به میزبانی قطر برگزار شد، از کیهانی و بسیاری ورزشکاران دیگر که به صورت تصادفی انتخاب شدند، تست دوپینگ به عمل آمد.


وی افزود: طبق آنچه که رئیس فدراسیون هم عنوان کرده بود، ترشح یک ماده در بدن کیهانی که آن هم به دلیل تمرین در ارتفاع ۲۴۰۰ متری بوده این شائبه را در نزد مسئولان پزشکی مسابقات قهرمانی آسیا در خصوص دوپینگی بودن کیهانی ایجاد کرده است.


روشن زاده با تاکید بر اینکه نتیجه تست دوپینگ کیهانی نیاز به تحقیق و آزمایش بیشتر و دقیق‌تر دارد، یادآوری کرد: به طور قطع با پیگیری مسئولان فدراسیون و ارائه مستندات قانونی از این دونده کرمانشاهی رد اتهام می‌شود.


رئیس هیأت دو و میدانی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه وی سال هاست که کیهانی را می‌شناسد و از خصوصیات اخلاقی وی آگاه است، افزود: این دونده نامدار کرمانشاهی از دور افتاده‌ترین روستاهای شهرستان سنقروکلیایی در شرق استان کرمانشاه تلاش کرد تا به جایگاه امرزی رسید.


وی گفت: حسین کیهانی در اوج محرومیت و تنها با تعصب و غیرت مثال زدنی خود توانست به یکی از برترین دوندگان کشورمان تبدیل شود و بارها پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی را به اهتزاز درآورد.


روشن زاده در پایان و با تاکید بر اینکه کیهانی هیچ گاه در طول دوران ورزشی اش دنبال چنین مسائلی نبوده، ابراز امیدواری کرد هرچه سریع‌تر از وی رفع اتهام شده و بازهم شاهد حضور مقتدرانه او در رقابت‌های مختلف باشیم.


** توضیح رئیس فدراسیون دوومیدانی درخصوص اتهام دوپینگ حسین کیهانی


رئیس فدراسیون دو و میدانی نیز در خصوص اتهام دوپینگ حسین کیهانی دونده کرمانشاهی و دارنده مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا در قطر توضیحاتی ارائه کرد.


به گزارش ایرنا، مجید کیهانی اظهار داشت: نامه‌ای شب گذشته از فدراسیون جهانی دوومیدانی IAAF به دست ما رسید که بابت نمونه حسین کیهانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا در قطر توضیحاتی را خواسته‌اند.


وی افزود: تاکید می‌کنم این توضیح در خصوص نمونه دوپینگ حسین کیهانی در قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ در قطر بوده است و تمامی تست‌های حسین کیهانی در مسابقات گذشته از جمله بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ منفی بوده است.


رئیس فدراسیون دو و میدانی ادامه داد: کیهانی تمامی تمرینات خود را در ارتفاع ۲۴۰۰ متری انجام داده و تمرین در آن ارتفاع با ترشح بیشتر یک ماده در بدن همراه می‌شود که این موضوع ایجاد شائبه کرده است.


کیهانی تصریح کرد: ما با تمام قدرت به این مساله پاسخ خواهیم داد، در اروپا تمرین در این ارتفاع و این مورد متداول نیست و فدراسیون به طور قطع در این رابطه توضیحاتی را ارائه می‌کند.


وی یادآوری کرد: با این وجود فدراسیون و کمیته پزشکی به دنبال شفافیت حداکثری و حمایت قهرمان ۳ هزار با مانع ایران است و فدراسیون دوومیدانی ایران بعد از جلسه با حسین کیهانی تمامی اسناد و توضیحات را به فدراسیون جهانی ارسال خواهد کرد و در انتظار پاسخ خواهد ماند.


حسین کیهانی دونده کرمانشاهی تیم ملی در مسابقات دو و میدانی قهرمانی بزرگسالان آسیا که روزهای اول تا چهارم اردیبهشت به میزبانی قطر برگزار شد در ماده ۳ هزار متر بامانع رکورد ۸ دقیقه و ۳۶ ثانیه و ۴۴ صدم ثانیه را ثب و به مقام چهارمی بسنده کرد.


این دونده کرمانشاهی همچنین در ماده پنج هزار متر نیز با زمان ۱۳ دقیقه و ۵۶ ثانیه و ۸۶ صدم ثانیه از خط پایان گذشت و به مقام هشتم دست یافت.


۷۴۵۸/‏۸۰۶۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =