۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 2242
کد خبر: 83325590
۷ نفر
آزادسازی ۵۰ هکتار زمین‌های کشاورزی روستاهای بخش مرکزی ساوجبلاغ

کرج _ ایرنا_ رئیس امور اراضی جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ از آزادسازی ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی روستاهای بخش مرکزی ساوجبلاغ خبر داد.

یعقوب لنکرانی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در راستای اجرای قانون حفظ کاربری و جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی و باغی و با هماهنگی صورت گرفته با مراجع قضائی، انتظامی و نظارتی و دستگاه‌های خدمات رسان بیش از ۱۵۰ مورد مصادیق تغییر کاربری غیرمجاز در عرصه حدود ۵۰ هکتار از اراضی روستاهای بخش مرکزی آزادسازی شد.


وی گفت: زمین‌های کشاورزی موهبتی الهی هستند که در اختیار انسان قرار داده شد تا با کشت محصول و زارعت به خودکفایی رسیده و امنیت غذایی خود و دیگر نسل‌ها را تضمین کند.


لنکرانی تصریح کرد: بقا و حیات بشر وابسته به زمین‌های زراعی و باغی است از این‌رو حفاظت از اراضی کشاورزی یک وظیفه و مسئولیت همگانی است و مردم در کنار مسؤولین باید مانع از تغییر کاربری و تجزیه زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها شوند.


رئیس امور اراضی شهرستان ساوجبلاغ ادامه داد: خشکسالی، سرمازدگی، به‌صرفه نبودن فعالیت کشاورزی و مهاجرت روستاییان به شهر و سودجویی برخی افراد عواملی تأثیرگذار در تخریب و تغییر کاربری مزارع کشاورزی است که در تلاش هستیم با توسعه و اصلاح الگوی کشت، آبیاری تحت‌فشار، توسعه کشت گلخانه‌ای شاهد کاهش مهاجرت از روستاها به شهر باشیم و در این راستا باید چرخه اقتصادی روستاها اصلاح شود.


لنکرانی با اشاره به اینکه تنها مرجع صدور مجوز برای ساخت‌وساز در اراضی زراعی جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: طبق ماده هشت قانون اصلاح قانون حفظ کاربری صدور هرگونه مجوز یا پروانه ساخت و تأمین و واگذاری خدمات و تأسیسات زیربنایی در اراضی زراعی و باغ‌ها پس از تأیید کمیسیون و سازمان مرجع مبنی بر ضرورت تغییر کاربری مجاز خواهد بود.


وی تصریح کرد: از بین رفتن سرمایه ملی، تخریب و غیرقابل استفاده بودن اراضی زراعی و هدر رفت سرمایه مردم بخشی از تبعات صدور مجوز از سوی بخش‌هایی جز سازمان مرجع است از این‌رو برای پیشگیری از بروز این دست از جریان‌ها باید با اطلاع‌رسانی صورت پذیرد


لنکرانی با اشاره به اهمیت حفاظت از زمین از دیدگاه قرآن و ائمه معصومین اظهار کرد: خداوند برای هر چیزی حدود و اندازه قرار داده است که استفاده نادرست از مواهب و نعمت‌های الهی مسئولیت دارد و این زمین فقط مختص نسل حاضر نیست که آن را تخریب کنیم و از بین ببریم و نیاز است همه مردم در حفظ و نگهداری اراضی کشاورزی و جلوگیری از پدیده زمین خواری تلاش نمایند.


وی بیان کرد: ستاد جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان فعال بوده و در خصوص تبلیغات فروش زمین‌ها حساس هستیم و اعلام می‌کنیم هرگونه خرید و فروش زمین‌های زراعی باید با استعلام سازمان جهاد و امور اراضی و راه و شهرسازی صورت گیرد تا از منابع ملی صیانت شود.


مسئول امور اراضی شهرستان ساوجبلاغ گفت: طی سال‌های اخیر قرار گرفتن در مسیر توسعه، سبک زندگی را نیز تحت تأثیر و تغییر قرار داده است، ضمن اینکه شاخص‌های توسعه موجب تغییرات در موضوع اراضی شده است، همچنین استفاده‌های تجاری، پایین بودن آگاهی عمومی مردم در مورد محیط زیست، امور اراضی، منابع طبیعی، ورود تکنولوژی‌های جدید در زندگی انسان، مسائل و مشکلات قانونی، عدم آموزش‌های مختلف را از جمله چالش‌های موجود در حوزه مدیریت امور اراضی ذکر کرد.


این مسئول با اشاره به تأکیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه حفظ آب و خاک، افزود: استراتژی و برنامه ریزی های سازمان جهاد کشاورزی در حوزه اراضی در راستای فرامین معظم له است و باید با قاطعیت از اراضی محافظت شود و به عنوان انفال الهی جلوی تعدی سودجویان به اراضی کشاورزی گرفته شود.


لنکرانی افزود: همه ما وظیفه داریم از زمین‌های زراعی، باغی و منابع طبیعی صیانت کنیم و خوشبختانه همکاری دستگاه قضائی و انتظامی با سایر مسئولان ذیربط بسیار خوب و مطلوب است و به روان سازی امور منجر شده است.


لنکرانی اشاره‌ای هم به منشور حقوق شهروندی داشت و افزود: در بخش محیط زیستی منشور حقوق شهروندی موضوع حفاظت، حمایت، بهسازی و زیباسازی محیط زیست، همچنین ایجاد فرهنگ حفظ محیط زیست مورد تاکید قرار گرفته است.


این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس اصل ۴۰ قانون اساسی هیچکس نمی‌تواند با ضرر رساندن به دیگران و تجاوز به منافع عمومی، منافع شخصی و حق خود را تأمین کند، افزود: قرار نیست کسی دریا، جنگل و کوه را به خاطر منافع شخصی مورد تعرض قرار دهد.


وی با بیان اینکه در زمینه حقوقی و پیشگیرانه فعالیت‌های زیادی باید در حوزه امور اراضی انجام شود تا مانع از تخریب بیشتر محیط زیست شود، گفت: برای حل بحران‌های کنونی ضروری است، تدوین قوانین با توجه به ملاحظات امور اراضی، بازنگری حقوق و قوانین، اتخاذ جرایم سختگیرانه برای تخلفات امور اراضی و مدیریت یکپارچه اراضی، ایجاد دفاتر فعال اراضی کشاورزی در دستگاه‌های اجرایی، حمایت از توسعه سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگ سازی و ایجاد عزم ملی برای حفظ اراضی کشاورزی، تدوین منشور اخلاق کشاورزی، تشویق سرمایه‌گذاری برای تکنولوژی‌های پایش اراضی کشاورزی و آموزش امور اراضی مورد توجه و اقدام قرار گیرد.


۹۹۳۳/‏۶۹۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =