از خشم رودخانه ها غفلت نکنیم - فرزاد نویدی*

کرمانشاه- ایرنا- حجم آب در بیشتر نقاط کشور براثر بارندگی های فراوان فروردین امسال زیاد است و باتوجه به گرم شدن تدریجی هوا برخی تن خود را به آب می دهند که باید مواظب غرق شدن باشند.

رودخانه‌ها دارای حجم بالای آب خشمگین و خروشان هستند و هر مانعی ولو انسان را که بر سر راهشان باشد با خود می‌برند و جان افرادی که دنبال شنا و آب تنی هستند را به شدت تهدید می‌کنند.
بارندگی‌های فروردین امسال سطح آب روخانه ها را بالا آورد و حتی برخی از رودخانه‌ها خشک شده را نیز احیا کرد و اکنون در بسیاری از استان‌های کشور شاهد حجم زیادی رواناب در بستر رودها، تالاب‌ها و معابر و آبراه‌ها هستیم.
آب در برخی از نقاط از جمله در استان کرمانشاه آنقدر زیاد است که در وسط جاده‌ها نیز چشمه‌هایی ایجاد شده و عبور و مرور را با مشکل مواجه کرده است.
حجم زیاد آب موجب نشست برخی نقاط بخصوص رودخانه‌ها و تالاب‌ها شده و از آنجایی که افرادی برای آب تنی به این مناطق مراجعه می‌کنند باید نکات ایمنی را رعایت کنند.
به مانند سال‌های گذشته با گرم شدن دمای هوا، بازار شنا و آب تنی در رودخانه‌ها و تالاب‌ها و هرجایی که اندک آبی تجمع کرده باشد داغ می‌شود و امسال باتوجه به حجم زیاد بارندگی‌ها، آب بیشتری وجود دارد.
متأسفانه رودخانه‌ها و تالاب‌ها در سال‌های اخیر قربانیان زیادی گرفته که برخی به دلیل بی احتیاطی و ناآشنا بودن با فنون شنا و برخی نیز ناخواسته قربانی شده‌اند.
در استان کرمانشاه ۱۷۱ کیلومتر رودخانه وجود دارد که براثر بارندگی‌های فرووردین امسال اکنون پرآب و خروشان هستند و احتمال غرق شدن افرادی که به آن نزدیک می‌شوند بسیار زیاد است.
هفته گذشته پدر و دختری که هر ۲ پزشک بودند در رودخانه خروشان الوند در شهرستان دالاهو غرق شدند و جسد بی جان آنها بعد از ساعت‌ها از آب گرفته شد.
دستگاه‌های متولی امر مانند شرکت آب منطقه‌ای، شهرداری‌ها و سایرین می‌توانند در مجاورت رودخانه‌ها و تالاب‌ها اطلاع رسانی‌های لازم را با نصل تابلوی «شنا ممنوع» و مواردی از این قبیل خطرات شنا را در ا ین مکان‌ها به مردم اعلام کنند.
همچنین در برخی از نقاطی که گردشگر پذیر است استقرار غریق نجات با امکانات و تجهیزات مورد نیاز ضروری است که می‌توان از ظرفیت هیأت‌های شنا و غریق نجات استفاده کرد.
براساس آمار پزشکی قانونی استان کرمانشاه در سال ۹۶، ۱۵ مورد بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در سال ۹۵ به میزان ۲۲ مورد بوده است.
همچنین در سال ۹۷ نیز حدود ۱۶ تن در استان کرمانشاه براثر غرق شدن جان خود را از دست دادند و در ۲ ماه اول امسال نیز این آمار به حدود پنج تن رسیده است.
۳۰۳۳/۸۰۶۶
**خبرنگار ایرنا کرمانشاه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =